BRENDOVI KOJI SU PREŠLI GRANICU: Vrijeđali su kulture, rase i žene, a ova majica na nedužnom dječaku izazvala je kaos

Modni brendovi, među kojima su se našla neka od najpoznatijih imena visoke mode, svojim su nepromišljenim odlukama izazivali skandale i našli se na udaru kritika, neki i više puta.

Shutterstock

Luksuzni brend Givenchy suočio se s brojnim kritikama nakon što su neki modeli na njihovoj reviji na Pariškom tjednu mode oko vrata nosili ogrlicu u obliku omče.

U sličnom problemu se, prije dvije godine, našao i brend Burberry s hoodicama koje su imale omču oko vrata, nakon čega su se bili prisiljeni ispričati.

Međutim, ovo ni blizu nisu jedini modni brendovi koji su izazvali skandale svojim odlukama koje su mnogi smatrali uvredljivima, najčešće prema drugim rasama i kulturama. Bilo je tu svega, od blackfacea do spominjanja majmuna, a među njima su se našla brojna velika imena iz modnog svijeta poput Dolce & Gabbane, Guccija, Diora, a mi smo se odlučili prisjetiti nekih od njih.

H&M

H&M 

Švedski high street brend H&M razbjesnio je svoje kupce objavivši reklamu na kojoj tamnoputi dječak na sebi nosi majicu s natpisom: 'najcool majmun u džungli' zbog čega su im tad na društvenim mrežama prijetili bojkotom. Nakon brojnih kritika, H&M se ispričao te uklonio fotografiju, a zatim i kontroverznu majicu iz svojih trgovina.

Dolce & Gabbana

YouTube 

Rasističkom reklamom obrukali su se i Dolce & Gabbana čiji su proizvodi 2019. bili povučeni s kineskih stranica za online kupovinu nakon što su objavili reklamu na kojoj se kineski model muči pokušavajući jesti pizzu i špagete štapićima. Optuživali su ih da trivijaliziraju kinesku kulturu i za promoviranje štetnih stereotipa.

Gucci

Instagram 

Gucci je 2019. privukao pozornost, ali vjerojatno ne onako kako su željeli, dolčevitom čiji se ovratnik produžuje u balaklavu koja je nalikovala na blackface (šminka koju koriste bijelci kad se žele maskirati u karikaturu crnca). Iz Guccija je ubrzo uslijedila isprika.

Nordstrom 

Još jedan skandal koji se veže za ovaj modni brend dogodio se godinu dana ranije kad su optuženi za vrijeđanje indijske kulture kad su u jednom američkom lancu trgovina prodavali turbane slične onima kakve nose Siki, pripadnici sikizma, jedne od indijskih religija. Sikhi su se toliko pobunili da je trgovina povukla iz prodaje i ispričala se putem društvenih mreža.

Dior

Dior se s kritikama suočio kad su u kampanji kojom su htjeli odati počast meksičkim ženama zaposlili glumicu Jennifer Lawrence, umjesto da zaposle Meksikanku.

Comme Des Garçons

Japanski modni brend Comme Des Garçons skandal je izazvao kad su na njihovoj reviji bijeli modeli nosili takozvane tradicionalne cornrows pletenice, a njihov se frizer također kasnije ispričao, tvrdeći da nije imao namjeru nikoga uvrijediti.

Marc Jacobs

Profimedia 

U sličnom se problemu našao Marc Jacobs kad su se na njihovoj reviji bijele manekenke poput Gigi Hadid i Kendal Jenner prošetale s dreadlocksima.

Zara

zara 

Debatu o modnim standardima u Kini izazvala je Zarina reklama na kojoj se na kineskom modelu vide pjegice. Inače, pjegice i razne druge nesavršenosti na licu u Kini se ne smatraju privlačnima te su ovu reklamu neki doživjeli kao uvredljivu. Na reklami se nalazi manekenka Jing Wen koja je u ranijim intervjuima govorila kako je u mladosti mrzila to što ima pjegice.

Isabel Marant

Twitter 

Francusku dizajnericu Isabel Marant su 2015. optužili za plagiranje tradicionalne meksičke narodne nošnje kad su se na njenim bluzama pojavili uzorci koji su se gotovo u potpunosti podudarali s onima koji su karakteristični za meksičku regiju Michoacán. Dizajnerica se ispričala, dodavši da je htjela odati počast njihovoj kulturi.