Kako uživati u Zagrebu ovog ljeta? Ljubiteljica prirode otkrila nam je svoje omiljene oaze
Muzejska pedagoginja Petra Šparica otkriva dio Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koji još nikad niste vidjeli te kako ovog ljeta i u Zagrebu možemo uživati u ljepotama prirode.
Serijalom inspirativnih priča sa ženama koje su hrabro krenule na put za svojim snom i sada uspješno žive svoju umjetnost – privatno i poslovno – FREYWILLE nas vodi u živopisnu šetnju zagrebačkim muzejima. U novom nastavku muzejska pedagoginja Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Petra Šparica provela nas je prostorom muzeja koji obično ne otvara svoja vrata za javnost i pritom nam otkrila najljepše FREYWILLE kolekcije nakita za istinske ljubitelje umjetnosti i prirode poput nje same.
Kada govorimo o prirodi, Zagreb nam možda nije prva asocijacija, no u njegovim parkovima, ulicama i muzejima svaki zaljubljenik u prirodu lako će pronaći mjesta na kojima će istinski uživati. Jedno takvo mjesto je i Hrvatski prirodoslovni muzej na adresi Demetrova ulica 1. S obzirom da je u tijeku velika renovacija Hrvatskog prirodoslovnog muzeja nakon koje će svoja vrata otvoriti u još boljem i još zanimljivijem izdanju te bez sumnje oduševiti sve ljubitelje prirode, Petra nas je ugostila u prostorima muzejskih čuvaonica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i otkrila nam njegovo potpuno drugo lice.
Naše druženje započelo je šetnjom prostorom koji je inače zatvoren za javnost, a koji iza svakih vrata skriva impresivnu zbriku. Kustosi su nam pokazali neke od najstarijih primjeraka herbarija, upoznali nas sa zbrikom ptica i egzotičnih leptira, a zavirili smo i u prostoriju u kojoj se čuvaju stari mikroskopi i drugi instrumenti koje su znanstvenici kroz desetljeća koristili za istraživanje prirode.
Kroz druženje, Petra nam je otkrila nešto više o sebi, svom radu i muzeju, a pritom je isprobala i neke od najljepših primjeraka FREYWILLE nakita koji su se svojim bojama i motivima savršeno uklopili u zbrike Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.
Tko je Petra Šparica?
Poslovno Petra je diplomirana inžinjerka geologije i muzejska pedagoginja u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju. Privatno majka petogodišnjeg dječaka, sestra, teta i prijateljica. Odrasla sam u obitelji znanstvenika i ljubitelja umjetnosti i kulture, tako da je posao u muzeju savršena nadogradnja na moje djetinjstvo i mladost. Zaljubljena sam u kazalište i muzeje. Svakodnevno me se može sresti u šetnji Maksimirom koji je moj drugi dom i vječna inspiracija. Slobodne trenutke provodim okružena prijateljima, a kad sam sama planirajući sljedeće putovanje.
Pedagoški rad u muzeju zasigurno može biti vrlo izazovan, ali i posao koji donosi mnogo i poslovne i privatne satisfkacije. U kojem dijelu svog posla najviše uživaš?
Kada nakon truda uloženog u organizaciju i izvedbu radionice, igraonice ili izleta u prirodu primjetim da sam kod polaznika probudila znatiželju, istraživački duh i ushićenost raznolikošću i ljepotom prirode.
Pedagoški rad u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju daje mi mogućnost da korisnicima, od njihove najranije dobi, prenosim znanja o prirodi, budim u njima ljubav prema prirodi i potičem njihovu svijest o važnosti očuvanja i zaštite prirode.
Posebno uživam u provedbi programa Ministarstva kulture i medija „Ruksak (pun) kulture“ koji omogućava dostupnost umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u malim sredinama pa su im takvi sadržaji često nedostupni. Često se prisjetim divnih projekata dok je naš muzej još bio otvoren za javnost, kao što su prirodoslovni kampovi za djecu na praznicima i noćenje u muzeju, gdje je naglasak edukativnog programa bio na životinjama koje su aktivne noću. Tada su djeca čak Mesničku ulicu nazivala Petrina ulica, jer ih je ona vodila prema radionicama.
S obzirom na to da je priroda dio tvog posla, svakodnevna si okružena njezinim malim dijelovima. Što te od njih najviše inspirira?
S obzirom na to da se u muzejskim zbirkama čuva više od 2 milijuna primjeraka prirodnina – minerala, stijena, fosila, prepariranih biljaka i životinja, teško je izdvojiti. Ali ljepota minerala s jasnom kristalnom rešetkom, izumrli svijet iz geološke prošlosti sačuvan u paleontološkim zbirkama, primjerci kukaca iz zbirki egzotičnih kornjaša i leptira fascinantne ljepote, čudesna raznolikost i krhkost primjeraka iz naših malakoloških zbirki, vješto preparirani herbarijski primjerci naših endemskih biljnih vrsta ...
Priroda je uvijek bila velika inspiracija i kada govorimo o modi. Koliko inspiracije pronalaziš u prirodi kada je riječ o tvom osobnom stilu i koji su neki od tvojih favorita inspiriranih prirodom?
Spomenula bih zanimljivu izložbu i katalog izložbe ''SUTURE, STRUKTURE, TEKSTURE... fosili kao inspiracija u modnom dizajnu'' koju je Geološko paleontološki odjel Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja 2012. godine predstavio javnosti. Izložba je na originalan način spojila geologiju, paleontologiju i modni dizajn. U toj nesvakidašnjoj vezi su geološke strukture i fosili poslužili autoricama kao inspiracija u modnom dizajnu.
U svom osobnom stilu zagovaram sve što je održivo, s obzirom na to da je modna industrija jedan od najvećih zagađivača. Preferiram prirodne i reciklirane materijale. Odjeću nosim dugo, trudim se kupovati manje i kvalitetno.
Osim održivog pristupa modi koji je inspiriran očuvanjem ljepote prirode, moj apsolutni modni favorit inspiriran prirodom je FREYWILLE nakit. Svaka od kolekcija donosi spoj dvije moje velike ljubavi, prirode i umjetnosti, te savršeno nadopunjuje moj osobni modni stil. Kolekcija Hommage à Alphonse Mucha inspiriran leptirima, Hommage à Vincent van Gogh kolekcija u kojoj su kao motivi korišteni dijelovi Zvjezdane noći i kolekcija Hommage à Paul Gauguin inspirirana šarenim pejzažima iz slikarskog opusa poznatog francuskog slikara, tri su kolekcije koje bih izdvojila kao moje najdraže zbog čega mi je bilo drago isprobati ih i nositi na snimanju.
Prirodoslovni muzej trenutno je u procesu renovacije. Kada će svoja vrata ponovno otvoriti za posjetitelje i što možemo očekivati?
Veći prostori, suvremena oprema, akreditirani laboratoriji, suvenirnica i kafeterija samo su neki od brojnih sadržaja novog prirodoslovnog muzeja čije otvaranje očekujemo krajem 2023. godine. Novi sadržaji pružit će posjetiteljima jedinstveni doživljaj prirode putem modernog, multimedijalnog pristupa, nova znanja i spoznaje o prirodoslovlju. Nakon provedbe projekta očekujemo veliki broj zadovoljnih posjetitelja koji će nam se vraćati, unapređenje znanstvene djelatnosti kroz certificirane laboratorije, podizanje kvalitete u području čuvanja i prezentacije hrvatske kulturne baštine, povećani broj novozaposlenih i povećanje turističkih izdataka za usluge u kulturi. Projekt obnove Hrvatskog prirodoslovnog muzeja trenutno je najveći projekt obnove u kulturi u Gradu Zagrebu.
Na kraju našeg druženja, Petra nam je otkrila kako ovog ljeta u Zagrebu možemo uživati u ljepotama prirode.
Petrin mali prirodoslovni vodič:
1. Ljetna scena Amadeo
Osim bogatog glazbeno scenskog programa, Hrvatski prirodoslovni muzej i Scena Amadeo putem izložbi predstavljaju umjetnike čija su djela inspirirana prirodoslovnom tematikom (Bane Milenković, Marija Ujević, Denis Krašković i dr.).
2. Izložba “Isto nebo”
Izložba kolegice Katarine Ivanišin Kardum (muzejska pedagoginja u Tehničkom muzeju Nikola Tesla) pod nazivom „Isto nebo“ koja se kroz svoj stvaralački opus kontinuirano bavi prirodom kroz tematski i medijski različite cikluse. Izložba se može razgledati u Muzeju suvremene umjetnosti.
3. Park Maksimir
Posebno uživam u ciklusu ljetnih koncerata u Paviljonu Jeka i kavi s pogledom na Vidikovcu.
4. Botanički i Zoološki vrt
5. Muzejska akcija “Zagreb dok ga još ni bilo”
Muzejska akcija kojom grupa autora uz kontinuiranu potporu Arheološkog muzeja u Zagrebu i Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja provodi već punih 30 godina, obilježava autentične lokacije pronalaska arheoloških i paleontološko-geoloških spomenika.
6. Igra Hrvatskog prirodoslovnog muzeja “Skupi ih sve”
Na web stranici HPM-a možete pronaći igru „Skupi ih sve“ gdje ulogu stalnog postava trenutno zatvorenog Muzeja mijenjaju ulice grada Zagreba. Uz pomoć uputa i karti, morate pronaći kipove životinja i autohtone vrste drveća.
7. Prizemljeni Sunčev sustav
Pronađite Prizemljeno sunce, skulpturu hrvatskog kipara Ivana Kožarića, u Bogovićevoj ulici, i krenite u potragu za planetama Sunčevog sustava koje su smještene na različitim lokacijama u centru Zagreba.
8. Freywille butik
Zavirite u Freywille butik na adresi Preradovićeva ulica 2 i otkrijte divan nakit koji na najbolji mogući način spaja prirodu, modu i umjetnost. FREYWILLE komadi nakita izgledaju poput malih umjetničkih djela koja kroz različite motive slave šarenilo i ljepotu prirode.
Snimljeno u prostoru muzejskih čuvaonica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja
Fotografije: Ante Odak
Kreativno vodstvo: Ela Jarni
Odjeća: Fasada Studio, Vila Shop
Više o FREYWILLE kolekcijama doznajte na Facebook stranici brenda ili OVDJE.
*Sadržaj nastao u suradnji s brendom FREYWILLE.