VODIČ KROZ ADVENT: Znamo gdje vas čeka najbolja glazba ovog adventa
Glazbenice Katarina Kutnar, Marta Stanec i Vesna Šepat Kutnar kako je to živjeti i nositi umjetnost, te u kojim koncertima uživati ovog prosinca
Serijalom inspirativnih priča sa ženama koje su hrabro krenule na put za svojim snom i sada uspješno žive svoju umjetnost – privatno i poslovno – FREYWILLE nas vodi u glazbeni svijet. U novom nastavku druženja s umjetnicama, glazbenice Katarina Kutnar, Marta Stanec i Vesna Šepat Kutnar otkrile su nam kako svijet klasične glazbe izgleda na pozornici i iza nje, a pritom su nam pokazale i neke od najljepših FREYWILLE kolekcije nakita za istinske ljubitelje umjetnosti i glazbe poput njih samih.
Blagdanska sezona je službeno počela. Uz uživanje na adventskim kućicama, u omiljenim blagdanskim slasticama i u druženjima s najdražima, adventsko vrijeme stvoreno je za uživanje u klasičnoj glazbi koja će naglasiti njegovu čarobnu atmosferu. Na kojim mjestima u Zagrebu, ali i izvan njega, ovog prosinca možete uživati u klasičnoj glazbi? Najbolje glazbene preporuke odlučili smo potražiti kod onih koje glazbeni svijet znaju bolje od ikoga - kod tri glazbenice koje žive glazbu.
Na našem druženju okruženom glazbenim instrumentima, notama i sjajnim FREYWILLE nakitom koji se tako dobro uklopio u svečanu atmosferu glazbenog svijetu, Katarina Kutnar, Marta Stanec i Vesna Šepat Kutnar otkrile su nam ne samo najbolje koncerte koje možemo slušati ovog prosinca, već i kako zapravo izgleda život klasičnih glazbenika, koji dio svoga posla najviše vole i u kojima se raskošnim kreacijama najbolje osjećaju na pozornici.
Tko su Katarina Kutnar, Marta Stanec i Vesna Šepat Kutnar?
Vesna: Tri entuzijastične akademski obrazovane glazbenice koje su nakon diplome na Muzičkoj akademiji u Zagrebu otišle na usavršavanja u inozemstvo kako bi upoznale kulturu i običaje glazbene umjetnosti u inozemstvu. Nakon mnogih nastupa i dobivenih nagrada glazbene struke vratile smo se u Hrvatsku s nadom da će naša iskustva naići na plodno tlo te da ćemo ostvariti glazbene suradnje i ispod hrvatskog glazbenog neba. Nakon akademskog kvarteta Grey, osnovale smo Damski salonski ansambl po uzoru na bečki Belvedere promenadni orkestar, zatim kvartet Glam i ansambl Zagrebački marcato koji se polako probijaju na glazbenoj sceni Zagreba. Uz umjetničku aktivnost bavimo se i pedagogijom. Marta kao nastavnica violine na Glazbenoj školi Rudolf Matz, Katarina kao nastavnica violine na Glazbenom učilištu Elly Bašić, a ja kao nastavnica klavira u zvanju umjetničkog savjetnika na Institutu za crkvenu glazbu Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Katarina je nedavno položila i audiciju za koncertnu majstoricu Simfonijskog i opernog orkestra Kazališta u Rijeci pa će njezine aktivnosti biti ponovno podijeljene putovanjima.
Glazba je veliki dio vašeg života i vaš posao koji iziskuje puno odricanja i posvećenosti. U kojem dijelu glazbe kao posla najviše uživate?
Marta: Kao što ste i rekli, svaki projekt iziskuje puno truda, rada i vježbanja. Budući da se u svaki dajemo potpuno, na kraju nas najviše veseli ono što se dogodi na samom nastupu. Jedna posebna energija i radost. Naša "zadaća" je prenijeti na publiku emociju i priču koju svaka kompozicija sadrži. Velika radost se javlja u nama kada se to ostvari i kada to vidimo na licima slušatelja.
S druge strane, u pedagoškom radu, najveću radost predstavlja kada učenik počne osjećati glazbu i izražavati se kroz nju. Kada učenje nove skladbe nije samo čitanje crno - bijelih nota, već nešto puno veće.
Katarina: Cijeli život radimo kompromise usklađujući naš privatni život i profesionalni. Zbog toga možemo reći da je bilo puno odricanja u privatnom životu ali i lijepih trenutaka u poslu kojim se bavimo. Glazbenu umjetnost odabrati kao zanimanje je vrlo teško, upravo zato što glazba služi ljudima kao odmor od posla, za zabavu i rasterećenje, za užitak i za veličanje događaja. Ako je glazba posao lako je zaboraviti na početni zanos i lijepe podražaje opuštanja uz glazbu jer je poslovni svijet glazbenika mnogo kompliciraniji. No, kada vidimo radosna i ozarena lica i ako nam barem jedna osoba nakon koncerta kaže da smo joj uljepšali dan, onda znamo da je dobro i plemenito to što radimo i da se isplatilo žrtvovati tokom cijelog života.
Vesna: Glazbena umjetnost je najljepša aktivnost u kojoj osoba može živjeti, jer glazba je nadrealni i uzvišeni odraz svih životnih trenutaka prenosioc misli i osjećaja sa kompozitora, preko izvođač na publiku. Najviše uživam u trenucima istraživanja glazbene misli skrivene u apstraktnom glazbenom notnom zapisu, a zatim i u živoj izvedbi i prenošenju otkrivenog smisla i doživljaja zainteresiranoj publici.
Koje su neke od najvećih predrasuda o glazbenicima i klasičnoj glazbi s kojima ste se susrele kroz svoje obrazovanje i glazbenu karijeru?
Marta: Smatram da su najveće i najčešće predrasude o ozbiljnosti i težini samog bavljenja glazbom. To svakako je jedno od najljepših zanimanja, ali zahtijeva puno odricanja, puno sati vježbe, psihičkih i fizičkih spremanja za same nastupe...To je stalni rad kojem nema kraja, konstantno težiti boljem i tražiti od sebe više. Ljudi koji nisu u tom krugu često ne shvaćaju ozbiljnost glazbenog školovanja i klasične glazbe kao takve.
Vesna: Najveća predrasuda mladih generacija o klasičnoj glazbi je da je klasična glazba dosadna, da ju je teško slušati i teško izvoditi. Premda je perfekcionizam izvedbe dosegao neslućene nivoe i time otežao mnogima hrabrost izvedbe kao i lakoću postojanja u glazbi, klasična glazba i dalje ostaje temelj za sve moderne "zanimljive i ne dosadne" izvedenice suvremenog izričaja. Edukacijom o glazbi postajemo prijemljivi za slušanje i doživljaj izvedbe, koja tada prestaje biti dosadna u svakom pogledu. Predrasude o glazbenicima su da se oni "samo dobro zabavljaju" dok "sviraju" te da je njihovo vrijeme, uložen trud i aktivnost besplatna, a zapravo je nenaplativa.
Iza vas nalazi se pregršt odsviranih koncerata i odrađenih glazbenih projekata. Koji su neki od najdražih vam glazbenih projekata u kojima ste imali priliku sudjelovati dosad?
Katarina: Svaki koncert je poseban na svoj način. Volimo svirati na lijepim eventima jer je tamo atmosfera posebna, uređenje pozornice je lijepo, mi se kao glazbenici možemo osjećati ugodno u večernjim toaletama, a paket glazbenog doživljaja bude na višem nivou. Volimo svirati kad nas publika pozorno i stvarno sluša, kad na takvim događajima probijemo barijeru pozadinske glazbe i postanemo živi dio događanja. Tako je bilo i na izložbi Freywille nakita u Klovićevim dvorima. Nakon razgleda novog izloženog nakita, pozvani gosti su stali i slušali našu izvedbu od početka do kraja i na kraju bili oduševljeni. Takvi eventi su nam posebno dragi.
Koncerti klasične glazbe uvijek zahtijevaju i klasičnu eleganciju kada je o odjeći riječ. Koji su neki od vaših favorita za pozornicu u kojima se osjećate elegantno, samouvjereno i spremno za nastup?
Marta: Elegancija i svečana odjeća je bitna stavka cjelokupnog dojma određenog nastupa. Mi imamo tu sreću da su duge večernje haljine "must have" na većim pozornicama i na većini solo koncerata, recitala, nastupa s komornim sastavima... Elegancija, boje, svečane haljine naša su "svakodnevica" i zbog toga se osjećamo posebno, uživamo u tome i u jednu nas ruku izdvaja od drugih profesija. Česti izbor je i svečana crna odjeća (nastup u orkestru, komorni sastavi) koja izgleda još bolje uz dobar komad nakita kao što je nakit iz Freywille kolekcije.
Katarina: Mi glazbenice smo sretnice što u našim outfitima ništa nije "too much". Najčešće nosimo elegantne duge haljine kojih s vremenom, ovisno o broju i vrsti nastupa, imamo podosta .Na primjer kada sviramo Straussa u Oktogonu imamo posebne crvene krinoline koje bolje dočaravaju taj salonski stil, kada sviramo na velikim pozornicama biramo odjeću koja je prikladna boji pozornice i vidljiva. Eleganciju nastupa i look za outfit savršeno upotpunjuje i nakit. Meni za nastup najviše odgovaraju decentne ogrlice i prsteni, a kada nisam na pozornici, koristim priliku za nošenje narukvica i drugog nakita ne bi li uljepšala svakodnevicu.
Vesna: Glazbena umjetnost na koncertima i javnim izvedbama zahtijeva eleganciju koja će svojim vizualnim dojmom pojačati i uljepšati glazbeni doživljaj. Moji favoriti za pozornicu su sve boje dugačkih haljina. U crnoj se osjećam posebno samouvjereno, osobito ako uz nju nosim i svečani elegantni nakit.
Ispred nas je blagdanska sezona. Hoćemo li vas ponovno imati prilike slušati u zagrebačkom Oktogonu? Koji vas još koncerti očekuju u prosincu?
Vesna: U blagdanskoj sezoni koja je zakucala na vrata grada i u misli svakog glazbenika očekujemo da ćemo imati prilike glazbom uljepšati slavljeničke i novogodišnje ugođaje. Naš projekt mini koncerata pod nazivom Strauss u Oktogonu poklanjamo gradu i građanima sa željom približavanja javne izvedbe svakoj publici, a održat ćemo ih u jutarnjem terminu između 11h i 12 h u zagrebačkom Oktogonu. U vrijeme blagdana mnogo je koncertnih događanja na koje su se članovi našeg ansambla Zagrebački marcato podijelili. Katarina će nastupiti na Novogodišnjim koncertima u Rijeci, u operi Čarobna frula i na tradicionalnom koncertu nastavnika Elly Bašić, a Marta sudjeluje u projektu izvedbe suvremene glazbe kompozitora iz Hong Konga. Ja pripremam Adventski koncert kao voditeljica Društvenog komornog ansambla HGZ-a.
Više o FREYWILLE kolekcijama doznajte na Facebook stranici brenda ili OVDJE.
Foto: Ante Odak
*Sadržaj nastao u suradnji s brendom FREYWILLE.