Neće nam se ništa loše dogoditi ako s vremena na vrijeme pojedemo čokoladu, poneki kolač, čips, ali važno je da ih ne konzumiramo svakodnevno i previše te da obroke temeljimo na zdravim namirnicama koje su dokazano bogate hranjivim tvarima.
Izbor nije mali, ali možda niste znali da ni s njima ne biste trebali pretjerivati jer i one mogu uzrokovati zdravstvene probleme. Saznajte i zašto.
1. Voda s limunom
Žene je vole piti, njome često počinju dan jer su čule da može pomoći u gubljenju kilograma, iako stručnjaci tvrde da nema posebno djelovanje, osim što limun poboljšava okus vode. Nitko ne kaže da ovu kombinaciju ne treba piti, ali kao i u svemu drugome ne smijete pretjerivati. Velike količine mogu učiniti zube osjetljivijim, oštetiti površinu zubi i otvoriti put za pojavu karijesa.
Sad kad i to znate, ne bi bilo loše ograničiti unos i ostalog kiselog voća, naranče, limete ili rajčice, kao i sokova koji se od njih prave. Dakle, jesu zdravi, treba ih jesti, ali bez pretjerivanja.
2. Zobene pahuljice
Mnogi ih doručkuju jer se brzo pripremaju, a s dodatkom voća su i odličan desert. I treba ih jesti jer su bogate vlaknima, magnezijem i cinkom. Međutim, često sadrže mnogo kalorija, posebno ako kupujete već gotove smjese za kašu koje zaista mogu biti bogate takozvanim skrivenim šećerima.
Zato vam savjetujemo da kupite obične zobene pahuljice bez ikakvih dodataka i pripremite slatku ili slanu kašu, ali da ne koristite više od 50 grama pahuljica po obroku jer 100 grama ima skoro 400 kalorija.
3. Kupusnjače
Pola svakog obroka trebalo bi se sastojati od raznovrsnog povrća. Na ovim prostorima često su na jelovniku kupus, kelj, prokulice, cvjetača, sve više i kineski kupus i raštan. To je dobro jer su ove namirnice bogate vitaminima C i K, folatima i vlaknima što je odlično za probavu.
No ako pretjeramo i uzimamo ih u većim količinama, moglo bi doći do problema s probavom. Isto tako, kupusnjače mogu utjecati na apsorpciju joda u organizmu pa ih ne treba konzumirati više od tri puta tjedno, a na oprezu posebno trebaju biti oni koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi zbog visokog sadržaja vitamina K.
4. Riba
Riba je izuzetno zdrava, sadrži vitamine B1, B2, B6, B12, omega-3 masne kiseline, ali ipak na jelovniku ne bi trebala biti svaki dan. Ustanovljeno je da ćete, ako je konzumirate jednom ili dva puta tjedno, smanjiti rizik od smrti izazvan srčanim problemima za 36 posto.
Upravo toliko je i dovoljno jer prevelike količine mogu dovesti do trovanja živom, naročito ako jedete veće ribe, koje se hrane manjim ribama.
5. Zdrave masnoće
Umjesto običnog ulja, nutricionisti savjetuju da koristimo maslinovo, bogato nezasićenim masnim kiselinama, koje nam pomažu da smanjimo rizik od srčanih oboljenja. Zbog toga mjesto u jelovniku moraju naći i orasi, bademi i avokado, ali nipošto se ne smijemo 'daviti u njima'.
Jedan avokado ima oko 322 kalorije, a jedna šalica badema čak 828. To utiče na pojavu pretilosti, koja je neprijatelj srca, pa će biti sasvim dovoljno da dnevna doza bude žličica maslinovog ulja, nekoliko badema ili jedna četvrtina avokada.
6. Vlakna
I kad su vlakna u pitanju, morate naći pravu mjeru. Bez njih probava postaje neredovna, javljaju se hemeroidi. Muče nas i drugi problemi, posebno s crijevima, jer ona utječu na njihovu mikrofloru koja diktira brojne funkcije organizma, uključujući i raspoloženje.
Ipak, prevelika količina vlakana u obroku (grah, leća, žitarice, maline, banane...) može imatii sasvim suprotan efekt poput nadutosti. Kada ih konzumirate, budite umjereni kako biste izbjegli ove nuspojave.