5 RAZLOGA DA PIJETE VODU S LIMUNOM SVAKOG JUTRA: Nutricionistica otkrila zašto ovaj napitak zovu čašom zdravlja

Voda s limunom pomažeu borbi protiv loše probave, nadutosti i žgaravice.

Shutterstock

Čaša vode s limunom kao prva stvar koju ćete popiti ujutro, jedan je od najdragocjenijih savjeta za zdravlje i to ne samo zbog svojih pročišćavajućih svojstava.

Naime, dobrobiti ovog napitka nadilaze detoksikaciju. Zbog toga smo poslušali savjete nutricionistice Laure Parade, direktorice Slow Life House-a te saznali na koje sve načine voda s limunom može poboljšati vaše zdravlje.

Unsplash 

Pokreće probavni sustav ujutro

Također, kako je objasnila Laura, pomaže u borbi protiv loše probave, žgaravice i nadutosti. Osim toga poznato je da limun stimulira proizvodnju žuči i želučanih sokova i stoga može spriječiti stvaranje plinova. 

Jača imunološki sustav

Poboljušava imunološki sustav zbog velike količine vitamina C u limunovom soku. Pored toga, voda s limunom je bogata vitaminom B, kalcijem, željezom, magnezijem, kalijem i enzimima.

Unsplash 

Dobra je za kožu

Odlično djeluje na kožu zbog visokog sadržaja antioksidansa koji 'sprječavaju oštećenja od slobodnih radikala'.

Hidrira tijelo

Hidratizira tijelo i posebno je ujutro na prazan želudac efikasna za ubrzanje metabolizma. Usto, limunov sok pruža ugodniji okus koji olakšava pijenje većih količina vode, ističe nutricionistica. 

Unsplash 

Hidrira debelo crijevo

Poboljšava probavu, odnosno pozitivno djeluje na debelo crijevo zbog čega može pomoći kod zatvora, posebno na prazan želudac ujutro. Osim toga, limun, koji je bogat vlaknima, dobar je za zdravlje crijeva.

Zapamtite: voda mora biti mlaka, ne vruća ili hladna

Nutricionistica naglašava da je važno da temperatura vode bude mlaka, a ne vruća, jer 'treba biti na istoj temperaturi kao naše tijelo, tako se mnogo brže apsorbira. 

Unsplash 

I ne, limun ne alkalizira

Među svim dobrobitima koje ima, alkalizacija nije jedna od njih, kaže Laura.

'Često se čuje da voda s limunom može modificirati pH krvi s alkalizirajućim efektom. Međutim, ovo je pogrešno jer su bubrezi, jetra i pluća zaduženi za reguliranje kiselosti krvi, držeći je u rasponu od 7.3 do 7.5', objasnila je nutricionistica.