Make-up i preparativni proizvodi ponekad su nosioci određenog rizika mogućih zdrastvenih problema. Istraživanja pokazuju kako neki sastojci u kozmetičkim proizvodima mogu negativno djelovati na kožu, a u nekim slučajevima biti povezani s tumorima i Alzheimerovom bolešću.

Kada govorimo o njezi važno je uzeti u obzir što apliciramo jer neki od sastojaka mogu biti apsorbirani kroz kožu u krvotok. Najveći organ ljudskog tijela igra veliku ulogu u zadržavanju dobrih i hranjivih tvari unutar organizma, a loših izvan njega. Sve veći broj žena, ali i muškaraca mijenja životne navike na način da svoju uobičajenu beauty rutinu u svrhu očuvanja zdravlja polako obogaćuje i organskim kozmetičkim proizvodima.

Možda će vas iznenaditi činjenica da organski prozivodi nemaju univerzalne industrijske standarde ili pravila proizvodnje. Iako zvuče neizmjerno privlačno, postoje i takvi prirodni sastojci koji nisu dobri za vašu kožu. Stoga treba pažljivo birati kvalitetne organske proizvode.

Natpisi ORGANSKI i PRIRODNO postali su učestali na čitavoj lepezi preparata - od hidratantnih krema pa do maskare, ali što pojmovi “prirodno”, “organski”, “neotoksično” i “hipoalergenski” zapravo znače i na što je na etiketi najvažnije obratiti pažnju pri kupnji proizvoda?

Sve tajne prirodne i organske kozmetike
Story 

Organsko – pojam organsko je dobro zakonski reguliran, što znači da su nadležna tijela u potpunosti ispravno certificirala proizvod i njegove sastojke. Proizvod bi trebao imati službeni žig kojim se potvrđuje certifikat. U suprotnom, ako nema valjanog certifikata, riječ organsko ne znači ama baš ništa. Pravi organski proizvodi su oni čiji su navedeni sastojci uzgojeni i kasnije obrađeni u strogo kontroliranim sustavima proizvodnje, vođenim kodeksom čistoće; bez pesticida i umjetnih gnojiva te ne sadrže genetski modificirane organizme. Formula organske kozmetike mora sadržavati barem 95% proizvoda iz certificiranog eko uzgoja.

Prirodno – nema jasno definirano značenje, a riječ je o djelomičnom marketinškom triku za bolje plasiranje proizvoda. To u zbilji znači da su sastojci formule samo sporadično prirodni, odnosno organski sastojci, ali se usprkos tome proizvod može označiti prirodnim. Ukoliko je na etiketi popis laboratorijski proizvedenih sastojaka poput npr. etil-acetata, nitroceluloze, itd., a samo jedan organski uzgojeni sastojak, to znači da je proizvod jedva prirodan iako na njemu stoji natpis ‘prirodan’. Zapravo prirodnim ga možemo smatrati samo ako se formula sastoji od minimalno 50% sastojaka iz certificiranog ekološkog uzgoja.

Sve tajne prirodne i organske kozmetike
Story 

Netoksično – je najnovija oznaka na etiketama kozmetičkih proizvoda u slučajevima kada kompanije žele naglasiti da su proizvodi neotrovni. To se posebno odnosi na izostavljanje sastojaka koji su povezani s toksičnim utjecajem na ljude, tj. onima koji mogu uzrokovati neurološke ili hormonalne poremećaje, tumore, pa čak i smrt.

Najopasniji od svih su ftalati, koje uglavnom možemo pronaći u proizvodima za kućanstvo, šamponima i regeneratorima, a čine ih konzistentnijima za lakše izlijevanje iz bočice. Pripazite još na azbest označen kao talk i olovo-acetat koji je sastojak nekih ruževa i boja za kosu.

Hipoalergenski – termin oko kojeg je izgrađen snažan marketinški trend, a pretpostavlja da tako označeni proizvodi uzrokuju manje nuspojava nego njihovi konkurenti. Što baš i ne drži vodu jer tako može biti označen bilo koji preparat. Nema propisa kojima se definiraju hipoalergeni, pa se tako proizvodi koji kod nekih ljudi zapravo uzrokuju alergijske reakciji mogu označiti kao hipoalergeni. Pri odluci za kupovinu takvih preparata može vam pomoći točan popis svih sastojaka proizvoda.

Sve tajne prirodne i organske kozmetike
Story 

Kada je u pitanju zaštita, izgled i pomlađivanje kože, zaključak je da u prirodnim i organskim formulama nema ništa posebno što bi utjecalo na kvalitetu proizvoda. Činjenica je da takve formule sadrže manje štetnih sastojaka, ali to istodobno ne dovodi u pitanje superiornu kvalitetu i djelovanje neorganskih proizvoda.

Isti je slučaj kada govorimo o liječenju akni ili suhe kože, kontroliranje masne kože ili rosacee ili rješavanje drugih problema kože. Poanta je da naučite birati ciljane proizvode za svoju kožu koji su što manje štetni za vaše zdravlje.

Blistava ljepota dolazi iz zdravog organizma, a kozmetika je tu da nam pomogne. Za sjajnu i zdravu kožu prvenstveno konzumirajte organske namirnice, bavite se fizičkom aktivnošću, dovoljno spavajte, naučite upravljati stresom, a pozitivno razmišljanje pretvorite u svoj stav. Ljepota zaista dolazi iznutra, a počinje s vama.

Piše: Simona Antonović Fotografije: Press