Dio tijela na koji se posebno fokusiramo, čiji privlačan, izgrađen izgled nam je poželjan, a ne govorimo o guzi odnosno gluteusu, su trbušni mišići. Lijepi, izrađeni, vidljivi…seksi.
Nadjenuli smo im razne nazive, nježno im tepamo nazivajući ih kornjačom, „six packom“, pločicama, tepamo im na bezbroj načina i posebno se njima ponosimo u ljetnim mjesecima. I muškarci i žene – podjednako.No, samo koje desetljeće ranije ideja da žene imaju mišiće nije bila zamisliva, dok su lijepe ženske pločice danas itekako poželjne. S muškarcima je već druga priča - mišići su oduvijek bili važni. Pojam ljepote današnjeg muškarca znači da je mišićaviji i od antičkog simbola ljepote, grčkog Apolona. Trudimo se što više vježbati kako bi bili fit i izgledali dobro, a pritom mislimo da će nas to učiniti i zdravima.
Sanja Kovačec, vlasnica studija za vježbanje PowerHouse u zagrebačkoj ulici Kralja Držislava, objašnjava da su rekreativni vježbači uistinu više fit nego ikada, no pretjerano treniranje, forsiranje i loša tehnika vježbanja često dovodi do bolova i ozljeda, a ne poboljšanja zdravlja.
Tako je i s trbušnim vježbama, koje u brojnim slučajevima, zbog nepravilnog izvođenja, uzrokuju više bolova u leđima nego onog željenog efekta – privlačnog, ravnog trbuha s istančanim mišićima.
Zašto je važno imati izgrađene trbušne mišiće?
Ok, svi znamo kako izgledaju, no što su zapravo trbušni mišići?
Njih sačinjavaju četiri mišića. Prvi je rectus abdominis koji je vizualno najvažniji, površni poprečni mišić ili tzv. “six pack” mišić, čija su vlakna postavljena okomito i zato mu je osnovna funkcija pregibanje trupa, priča nam Sanja te nastavlja: „Zatim su tu obliques external i internal, takozvani kosi trbušni mišići, vanjski i unutarnji, položeni su dijagonalno jedan iznad drugog s bočnih strana trbuha i obrnutog su smjera. Osnovna im je funkcija rotiranje trupa, saginjanje u stranu i pomažu kod fleksija. Transversus abdominis je najdublji trbušni mišić čija vlakna su vodoravna i njihova aktivacija povlači trbuh prema kralježnici. Svi oni zajedno čine mišiće trbušnog zida i zatvaraju abdominalnu šupljinu, čime podupiru visceralne organe i štite ih od ispadanja (hernije) i ozljeda, sudjeluju u svim aktivnostima koje povećavaju intraabdominalni tlak (disanje, kašljanje, povraćanje i defekacija), a podupiru i uspravno držanje tijela jer trbuh nema koštane potpore. Stoga, imati jake trbušne mišiće nije samo bitno radi izgleda.“
Ravnomjernom zajedničkom aktivnošću navedenih mišića, zbog različitog smjera mišićnih vlakana, povećavamo stabilnost trupa i kralježnice, kao da jarbol broda ravnomjerno zategnete u raznim smjerovima pa on stoji uspravno.
Pokret se dešava kada sila jednog mišića nadvlada ostale. Pritom, kvalitetan pokret izgleda tako da glavna mišićna skupina dominantno radi kretnju, suprotna joj se opire i time kontrolira kvalitetu kretnje, a niz drugih mišića i dalje stabilizira tijelo. Znači nikad jedan mišić ne bi smio raditi neovisno o drugima, uvijek mora postojati sinergija, jer tako ne ugrožavamo stabilnost prilikom pokreta.
„U svakodnevnom životu naši trbušni mišići podjednako koče i opiru se kretnjama trupa koliko ih i stvaraju. Drugim riječima, mišići imaju stabilizacijsku i funkciju pokretanja, pa ih tako moramo i trenirati. Kako bismo dobili trbuh koji želimo moramo početi sa stabilizacijskim vježbama u kojima kočimo kretnje trupa, a koje smo vam prikazali u prethodnom članku/videu te ih nadograditi vježbama kroz kretnje trupa. Odradite onaj broj ponavljanja koliko ih je potrebno da zadržite dobru formu i ne ugrožavate stabilnost donjih leđa (nemojte ih savijati u ekstenziju)“, objašnjava Sanja Kovačec.
Otkrila nam je i nekoliko pogrešnih tvrdnji o trbušnim mišićima i vježbanju:
1. Crunch nije najbolja vježba za trbuh, istraživanja pokazuju da samo npr. pilates vježbe imaju 100 - 250% veću aktivaciju trbušnih mišića. Radite raznovrsne vježbe, rezultat će biti bolji.
2. Jaki trbušni mišići ne znače da imate jak core. Core obuhvaća sve mišiće oko kralježnice i zdjelice, pa su tako trbušni mišići samo dio našeg corea.
3. Jaki trbušni mišići ne znače nužno da će vaša kralježnica biti stabilna i zdrava. Zajednička aktivnost trbušnih i ostalih mišića corea uvjetuje stabilnost kralježnice i tu govorimo ponajprije o mišićnoj izdržljivosti.
4. Uvlačenje trbuha nije zdravo, niti funkcionalno i ne pomaže leđima, već narušava držanje, ugrožava dijafragmalno disanje, stvara pritisak na organe i jednostavno nije prirodno biti stalno napeti.
5. Za kvalitetne trbušne mišiće nije dovoljno samo raditi vježbe za trbuh, oni trebaju obavljati svoju funkciju, trebamo ih aktivirati i u drugim vježbama kako bi doprinijeli stabilizaciji trupa, kao i u svakodnevnom životu.
6. Vježbe za trbuh ne sagorijevaju masti na trbuhu, vježbanje generalno sagorijeva ukupne masti u tijelu, a imajte na umu da što je manje potkožnog masnog tkiva, mišići će biti vidljiviji.
7. Nikakvo vježbanje, pa tako ni trbušnih mišića ne daje instant rezultat, budite ustrajni i imajte kontinuitet.
8. Za trening trbušnih mišića vam ne treba teretana, sve možete vlastitim tijelom, stoga nema izlika i krenimo na posao!