Osim što se nalazi u istočnom Berlinu u staroj betonskoj zgradi bivše elektrane koja odašilje sjajnu underground vibru, Berghain je svoju reputaciju stekao strogom politikom propuštanja posjetitelja na ulazu, izvanserijskim zvukom, najboljim svjetskim DJ-ima koje ima na repertoaru, ali i raskalašenim ponašanjem unutar svojih zidina kojima svakako ide u prilog to što je u klubu fotografiranje i snimanje zabranjeno. Sve je u Berghainu fokusirano na iskustvu, a svoje doživljaje (ako imate sreće da uđete) možete jedino prepričavati.

Kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa nije poštedjela niti legendarnu, i vrlo živahnu, noćnu scenu Berlina, a kultni klubovi poput Berghaina zbog strogih su epidemioloških mjera bili primorani odmoriti i na neko vrijeme staviti lokot u bravu. Sada, prvi puta nakon ožujka, Berghain je ponovno otvorio svoja vrata. Doduše, ne onako kako je neumorna klupska publika navikla.

Kultni berlinski klub Berghain nudi posebno iskustvo - zvučnu izložbu
Profimedia 

Kultni berlinski klub Berghain nudi posebno iskustvo - zvučnu izložbu
Shutterstock 

Kultni berlinski klub Berghain nudi posebno iskustvo - zvučnu izložbu
Profimedia 


Naime, legendarni klub postavlja zvučnu izložbu imena "Eleven songs – Hall at Berghain". Nadrealna zvučna instalacija uključuje različite zvukove grada, buku helikoptera i druge zvukove, a potpisuje ju dvojac Tamtam koji čine Sam Auinger i Hannes Strobl. Premda u ovoj režiji nije predviđeno plesanje u klubu, berlinski kustos Carsten Seiffarth pozvao je posjetitelje da svjedoče ovom neobičnom iskustvu, "zatvore oči i prepuste se zvuku koji ih vodi prostorijom". Kako bi se ispoštovale preporuke o fizičkom distanciranju, u Berghainu je na izložbi moguće ugostiti samo 50 posjetitelja istovremeno, a oni se, ovoga puta, ne moraju brinuti hoće li biti pušteni. Doduše, to ne znači da će moći preskočiti dugačke redove jer je interes za izložbu, navodno, golem.