U sklopu Sajmova hrane i zdravog življenja održano je zanimljivo i veselo kulinarsko natjecanje "Desert Twist". Cilj ovog natjecanja bio je spojiti hrvatsku gastronomsku tradiciju s modernim kulinarskim trendovima.

Svoje kulinarske vještine predstavila su četiri poznata gastro influencera: Igor Jadan (@igorgladan), Marin (@Itsmarinofficial), Marija Herjavić Jerkić (@marija.h.j) i Zrinka Janković (@mamin ručak).

Zadatak natjecatelja bio je pripremiti dva tradicionalna deserta iz kuharice „Volim svoju županiju“ s vlastitim, modernim zaokretom. Obvezni desert bila je Paška pita, pripremljena prema receptu iz kuharice. Drugi desert natjecatelji su birali sami iz sadržaja iste kuharice, a izabrali su: zagorske štrukle s borovnicama (Igor), krancle (Marin), skradinsku tortu (Marija) i mandulat (Zrinka).

Desert Twist.jpg
Foto: Siniša Kosić

Pripremljene deserte ocjenjivao je žiri u sastavu: chef Erich Glavica, chef Matija Balent i Lina Butura sa Zagrebačkog velesajma. Kriteriji suđenja uključivali su okus i teksturu (do 20 bodova), prezentaciju (do 10 bodova), kreativnost i povezanost s kuharicom (do 10 bodova) te opći dojam (do 10 bodova).

Iako su svi deserti bili odlični, sitnice su odlučile pobjednike pa je najbolju Pašku pitu napravila Zrinka Janković. 

Desert Twist
Foto: Siniša Kosić

'Imala sam malo tremu jer je ovo bilo moje prvo natjecanje da mi stručni žiri ocjenjuje jelo. Inače su moj žiri doma djeca pa se uvijek njima trudim ugoditi, nikad nisam išla na neku profesionalnost. Tako da je ovo u tom smislu bio izlazak iz zone komfora. Bilo je baš zabavno. Došla sam se tu prvenstveno zabaviti, upoznati ljude, steći neka nova iskustva. Mislim da je kod moje Paške pite presudilo dodavanje domaćeg limuna i naranče i taj twist koji sam napravila s umakom od šumskog voća koji sa skutom baš super paše', ispričala nam je Zrinka.

Najbolji desert po izboru, skradinska torta djelo je Marije Herjavić Jerkić.

Desert Twist.jpg
Foto: Siniša Kosić

'Konkurencija je bila odlična, zato smo i bili ovdje. Jako sam se razveselila kad sam vidjela da je vezano za tradiciju jer i sama zagovaram hrvatske tradicionalne recepte i volim isprobavati tako razna jela. U svakom natjecanju mora biti malo nade u pobjedu da nam da poticaj. U Pašku pitu sam dodala Oreo kekse jer djeca vole kekse, a ja sam si odredila da jedan desert bude za djecu drugi za odrasle. Drugi izbor mi je bila jedna od najprepoznatljivijih tradicionalnih torta, to je Skradinska torta. U nju sam dodala preljev od domaćeg likera od limuna kako bi to ipak bilo malo za odrasle, da smo svi sretni. Naglasila bih da je Skradinska torta bez glutena, tako da je mogu jesti i ljudi koji ne konzumiraju gluten', rekla nam je Marija.

Desert Twist.jpg
Foto: Siniša Kosić

Događaj je privukao publiku koja je pratila ocjenjivanje i uživala u pričama natjecatelja o idejama i nastanku deserta. Cijeli događaj vodila je Josipa Rupić, koja je dodatno zagrijavala atmosferu zanimljivim pitanjima i uključivanjem publike.