Znanstvenici tvrde da ljudsko tijelo dramatično propada u ove 2 godine života: Ovo su razdoblja kad naglo starimo

Znanstvenici su utvrdili da se tijelo u određenim godinama života drastično mijenja.

Shutterstock

Znanstvenici su utvrdili da se čovjek drastično mijenja i stari između 44. i 60. godine. Do ovog su zaključka došli nakon što su procijenili tisuće molekula – uključujući RNK, proteine ​​i metabolite – i njihove mikrobiome, a potom i zbirku bakterija, virusa i gljivica koje žive u nama i na nama, kod ljudi u dobi od 25 do 75 godina, prenosi NY Post.

Istraživači su otkrili da 81 posto molekula koje su proučavali pokazuje nelinearne fluktuacije, što znači da prolaze kroz veće promjene u određenim razdobljima života od ostalih. Rezultati istraživanja objavljeni su 14. kolovoza, u znanstvenom časopisu 'Nature Aging'.

Shutterstock 

'Ne mijenjamo se samo postupno tijekom vremena; postoje neke stvarno dramatične promjene. Ispostavilo se da su sredine 40-ih godina dramatične promjene u ljudskom tijelu, kao i rane 60-e. I to je istina bez obzira na klasu molekula koje gledate', objašnjava Michael Snyder, poznati genetičar, profesor na Stanfordu i glavni autor studije.

Istraživači vjeruju da se te dramatične promjene odražavaju u značajnim transformacijama u tijelu. Tim stručnjaka proučavao je učinke molekularnih i mikrobnih promjena nakon što su primijetili da postoji iznenadan, a ne postojan porast rizika od razvoja stanja povezanih sa starenjem kao što su Alzheimerova bolest i kardiovaskularne bolesti.

Shutterstock 

Tako su kod onih u 40-ima uočene molekularne promjene u broju molekula povezanih s alkoholom, kofeinom, metabolizmom lipida, kardiovaskularnim bolestima, kožom i mišićima.

Kod onih u 60-ima, promjene se odnose na metabolizam ugljikohidrata i kofeina, imunološku regulaciju, funkciju bubrega, kardiovaskularne bolesti, kožu i mišiće, prenosi Žena