OTKRIVAMO JEDINI ISPRAVNI NAČIN ZA PRIPREMANJE JAJA: Samo ovako se čuva najbolji okus i kvaliteta

Mnogi vjeruju da su jaja jednostavna za pripremu, no postoje greške koje i vi vjerojatno pravite osobito prilikom prženja jaja. Evo što nikako ne smijete raditi.

Shutterstock

Jaja su vrlo zahvalna namirnica, imaju odličan okus, puni su proteina i vitamina, a mogu se pripremiti brzo i na brojne različite načine. Iako svi vjeruju da se jednostavno pripremaju, mnogi u pripremi ove namirnice prave velike greške, osobito kad je riječ o prženju jaja.

Vjerojatno ove greške radite i vi pa ne bi bilo loše poslušati savjete svjetskih majstora kuhinje kako bi vaš omiljeni doručak uvijek izgledao savršeno i imao besprijekoran okus.

1. Ne koristite jaja na sobnoj temperaturi

Prije nego počnete s pripremom, pustite jaja da odstoje izvan frižidera i dostignu sobnu temperaturu jer ćete tako osigurati da ne ispare prilikom prženja.

Hladnim jajima potrebno je više vremena da se ispeče, a to se događa jer je bjelanjci teže izgubiti tekuću formu pa bi to moglo dovesti do prekuhavanja žumanjka.

Također, ako stavite malo vode u tavu dok pravite jaja na oko, a zatim tavu poklopite, to će omogućiti da se rubovi skuhaju, a žumanjak ostane tekući.

2. Razbijate jaja na ili u posudi za miješanje

Većina nas bar ponekad razbije jaje na rubu posude za miješanje ili u samoj posudi. No, ovo je greška za koju sigurno niste znali da je pravite jer tako niste eliminirali priliku da bakterije završe u posudi.

Također, ovakav postupak može dovesti do toga da djelići ljuske jajeta upadnu u posudu, a može se dogoditi i da vam se razlije žumanjak.

3. Ne pazite na temperaturu

Ne kuhajte jaja na previsokoj temperaturi jer će tako bjelanjci biti brže pečeni od žumanjaka. Kad voda proključa, smanjite vatru, a to isto učinite i prilikom pripremanja kajgane da se ne bi sasušila.

4. Uvijek prepržite jaja

Ako jaja pržite dok niste sasvim sigurni da su gotova, vjerojatno se događa da ih prepržite što dovodi do suhe i beživotne teksture koja svako dobro jaje pretvara u loše.

Jaja skinite s vatre i dok su nedovoljno pečena jer će se ona nastaviti peći na preostaloj toplini te bi dok pređu put od tave do tanjura i stignu do vaših usta trebala biti potpuno pečena, ali ne i prepečena i suha.

5. Ne razmutite dovoljno kajganu

Ključno je da jaja umutite u posudi prije nego što ih izlijete u tavu jer proces razmućivanja stvara zrak što dovodi do pahuljastih jaja. Zapamtite samo da ih morate skinuti s vatre prije nego budu u potpunosti gotova jer će se nastaviti peći.

6. Ne koristite tavu koja se ne lijepi

Ako pržite jaja, izbor je jednostavan – tava je najbolja opcija. Ako se jaje zalijepi za tavu, onda se može lako razliti. Iako tava protiv lijepljenja možda nije idealna za pečenje, omogućava da jaja lako klize po površini i ostanu cijela.

Pravilno pržena jaja moraju u komadu iz tave, a za to je najbolja tava s neprianjajućim dnom.

7. Ne koristite dovoljno ulja

Iako se masnoće obično povezuju s nezdravom prehranom, profesionalni kuhari preporučuju da i u tave s neprianjajućim dnom stavljate istu količinu ulja kao što biste stavili i u običnu tavu. Oni također koriste maslac koji pliva u tavi i prska na jaja kako bi im dali dodatan ‘šmek’.

8. Razbijate jaja direktno u vodu, juhu ili neko drugo jelo

Kada radite poširana jaja, to može uzrokovati odvajanje žumanjaka i razvodnjavanje bjelanjaka. Tada izgube okus, ne izgledaju lijepo. Stoga prvo jaje razbijte u manju zdjelicu i prije nego što ga stavite u vodu (kad prokuha), ili ako ga želite dodati u juhu ili neko jelo, žlicom malo provrtite u tavi. Izgledat će savršeno, kao iz najboljeg restorana.

9. Skidate ljuske s tvrdo kuhanih jaja odmah nakon kuhanja

Tvrdo kuhana jaja nastavljaju se kuhati u ljusci pa ih je važno staviti u ledenu vodu čim ih skinete sa štednjaka. Ova metoda bi trebala olakšati i guljenje jaja, a nije nevažno ni što pritom nećete opeći prste.

10. Začinjavate kajganu u pogrešno vrijeme

Neki ljudi vjeruju da je dodavanje začina prije stavljanja jaja na štednjak ispravna metoda dok drugi čekaju da počne proces pečenja, a treći to rade tek kad su jaja gotova.

U pravu su ovi prvi. Dodavanje začina tijekom mućenja jaja dovodi do mekše kajgane. Začini imaju više vremena da se povežu s jajima, stvarajući jače okuse. Preporuča se posoliti ih 15 minuta prije kuhanja, a ako nemate toliko vremena za čekanje, začinite kajganu prije nego što je stavite na štednjak.

11. Dodajete mlijeko ili vrhnje za kuhanje u kajganu

To bi trebalo jaja učiniti mekanima i pahuljastima, no dodavanje ovih sastojaka može uništiti okus jaja i promijeniti im teksturu. Bit će tekuća, a to nikako ne želite. Da biste to spriječili, duže ih pripremate kako bi tekućina isparila, no na kraju ćete tako dobiti samo gumastu teksturu, a ne ukusno jaje.