OVAJ NAROD SE HRANI NAJZDRAVIJE: Ostat ćete bez teksta kad vidite što sve jedu u danu i koliko puta

Prehrana ove zemlje smatra se jednom od najzdravijih na svijetu, prema Bloomberg Global Health Indexu.

Shutterstock

Švicarska prehrana ima strukturu poput malo koje druge zemlje.

Zmorge (doručak) je brz i jednostavan obrok koji se obično jede oko sedam ujutro. Kruh, sir, voće i kava tradicionalni su izbor. Popularna je i zob na mlijeku s ribanim jabukama.

Zmorge je zamišljen kao visokomasni obrok. 'Naći ćete mlijeko, sir i maslac u gotovo svakom obroku u Švicarskoj', rekla je Caroline Hostetler, vlasnica Quality Cheese u Švicarskoj.

Švicarski sir nije superioran samo po okusu, već i po zdravstvenim dobrobitima – nešto što nutricionisti nazivaju alpskim paradoksom.

Shutterstock 

Znuni je švicarska njemačka riječ koja je skraćenica za 'zu neun', što doslovno znači 'u devet sati'. Međuobrok je obično kroasan s još jednom šalicom kave.

U mnogim švicarskim tvrtkama zaposlenike čak potiču na kratki odmor i druženje jer se vjeruje da to poboljšava produktivnost.

Instagram 

Zmittag (ručak) nije samo topli obrok koji se poslužuje u podne, već služi i kao sat vremena za opuštanje. Nije neobično da djeca idu kući iz škole, a zaposlenici izlaze iz ureda. Čak se smatra nepoštivanjem praviti buku za vrijeme 'Zmittaga', tako da sva gradnja prestaje u vrijeme ručka.

Juha od povrća ili jelo od mesa popularni su izbori. Prema studiji Sveučilišta u Ženevi, Švicarci imaju tendenciju jesti više lokalno, sezonski i održivo nego većina Europe. Švicarski poljoprivrednici tradicionalno koriste manje pesticida i genetski modificiranih organizama (GMO), iako se samo 15 posto njih potrudilo da dobiju certifikat kao 'organski', rekla je Anja Constien, zaposlenica u online trgovini organskih švicarskih proizvoda.

Shutterstock 

'Proizvodi iz organskog uzgoja sadrže više vitamina, poput vitamina C i fitokemikalija koje djeluju kao antioksidansi u ljudskom tijelu', tvrdi ona i dodaje da 'meso sadrži manje masti i nema antibiotika'.

Znanstvenici su otkrili da su pacijenti s dijagnosticiranom depresijom značajno poboljšali svoju razinu sreće konzumiranjem neprerađene hrane u usporedbi s pacijentima koji su primali podršku jedan na jedan i bili uključeni u društvene aktivnosti.

'Nezdrava prehrana - bogata transmastima, šećerom te prerađenom i rafiniranom hranom - povećava rizik od depresije uskraćujući mozgu potrebne hranjive tvari', pišu stručnjaci.

Zvieri ili 'u četiri' je poslijepodnevni međuobrok koji može biti voće i orašasti plodovi za odrasle, ali je često čokolada za djecu koja završavaju školski dan.

Shutterstock 

U Ženevi možete gotovo namjestiti sat na trenutak kada vidite kako roditelji svojoj djeci daju kolače ili slatkiše za popodnevni 'gouter' (francuska riječ za užinu).

Shutterstock 

Znacht ili 'noću' često je hladna večera koja se sastoji od ostataka, hladnog mesa, sira, štruce kruha i čaše lokalnog vina.