Svi ga piju za mršavljenje, a ne znaju za opasnost: 3 rizika od jabučnog octa koje morate izbjeći

Jabučni ocat prilično je popularno sredstvo koje bi trebalo pomoći u mršavljenju, no jeste li znali da može biti opasan?

Shutterstock

U današnjem užurbanom načinu života često nemamo vremena posvetiti se zdravoj prehrani onoliko koliko bismo to željeli, a većina ljudi bori se s ponekim kilogramom viška i voljeli bi ih se riješiti u što kraćem roku. 

Zbog toga su na društvenim mrežama često jako popularne preporuke za mršavljenje i dijete, no najveću pozornost uvijek izazivaju 'brza rješenja' i trikovi kojima želimo skratiti put do vitkije linije, a koji ponekad mogu biti i opasni za zdravlje. 

Shutterstock 

Jedna od njih je uvođenje jabučnog octa u prehranu, a o tome govore i brojne poznate osobe. Među njima su Victoria Beckham i Kourtney Kardashian, a neka su istraživanja pokazala da tri doze jabučnog octa dnevno mogu smanjiti indeks tjelesne mase.

No, manje je poznato da konzumacija jabučnog octa može imati i negativne strane.

Jabučni ocat može oštetiti vaše zube

Prosječna pH vrijednost kiselina koje se nalaze u jabučnom octu je između 2,5 i 3,0. Mogu oslabiti caklinu na zubima, tvrde stomatolozi, a to dodatno dovodi do povećanja njihove osjetljivosti. Zato ga je potrebno uvijek otopiti u vodi u omjeru 1 prema 5 ili 1 prema 10. Jabučni ocat se ni u kojem slučaju ne smije koristiti za ispiranje usne šupljine.

Shutterstock 

Jabučni ocat šteti koži i sluznici

Dermatolozi su zabilježili brojne slučajeve oštećenja, posebice kod djece koja su slučajno progutala jabučni ocat. Izaziva opekline u grlu, a može doći i do otoka sluznice. Zabilježen je i slučaj tinejdžerice koja je jabučnim octom 'htjela ukloniti ružan madež iz nosa' i završila s opeklinama.

Jabučni ocat utječe na probavu

Jabučni ocat može izazvati mučninu, proljev i probavne smetnje. Liječnici ne savjetuju pijenje na prazan želudac i podsjećaju da ga treba prestati uzimati ako dođe do povraćanja, piše Lepa&Srećna.