Ne znam što su moji društveno-medijski algoritmi načuli, ali posljednjih par mjeseci uporno mi reklamiraju «no-shampoo» metodu njege kose. Iako u posljednje vrijeme načelno sve više razmišljamo o načinima na koje bismo mogle živjeti jednostavnije, prirodnije i ekološki osvještenije, ideja da se odreknemo onog osjećaja kad nam se kosa pjeni u mirišljavim mjehurićima nije nam sasvim privlačna, da i ne govorimo o tome koliko bi nas tranzicija u život bez šampona potencijalno užasavala. Ali nije to marketinško pranje mozga bezveze pa smo se malo dale u istraživanje ovog trenda koji jača u posljednjih par godina i čini se da je broj zadovoljnih mušterija nezanemariv…

No-poo metoda temelji se na uvjerenju da kemikalije sadržane u šamponima uništavaju prirodna ulja naše kose, što zapravo uzrokuje da nam se kosa masti, a tjeme suši, što samo dalje potiče potrebu da štetu saniramo dodatnim proizvodima. Zvuči uvjerljivo, ali s druge strane stručnjaci kažu da nema znanstvenih dokaza da je to zaista tako. Dr. Nicole Rogers s odsjeka za dermatologiju Sveučilišta u Tulaneu kaže: «Za prosječnu osobu koja ima zdravu kosu nema dokaza da šamponiranje samo po sebi može štetiti kosi, ako šampon sadrži odgovarajuće sastojke. Lučenje sebuma vezano je za niz faktora, uključujući hormone, prehranu i genetiku te će ga teško smanjiti više ili manje pranja kose šamponom.»

Okej, dakle, možda šampon nije u punom smislu loš za našu kosu, ali može li nam izbacivanje šampona iz rutine ipak donijeti nešto dobro, osim financijske uštede? Neustrašive žene koje su isprobale metodu tvrde da im kosa ima više sjaja, bolji volumen, a manja količina plastičnog smeća nije nebitan faktor danas. No da se razumijemo, ako odustajete od šampona, to ne znači da ne perete kosu.Nekoliko je alternativa šamponu:

pranje samo vodom – pitanje je genetske sreće hoće li vam kosa nakon vremena tranzicije izgledati onako kako želite, ali nekima je voda sve što im treba

najprije soda bikarbona, zatim jabučni ocat – ovo je jedna od najpopularnijih alternativa, iako zvuči kao da ćete mirisati kao salatica, ali to nije nužno nuspojava, veći je problem što ova kombinacija može narušiti prirodnu pH vrijednost tjemena ili vam iritirati kožu, no to je individualna reakcija pa biste morale probati da vidite kako vam tijelo reagira

kokosovo ulje dobra je zamjena, ali ulje je ipak ulje i ponekad ga je teško isprati te može učiniti kosu masnijom, no učinkovitost najviše ovisi o tipu kose, a s ovim receptom najviše sreće imaju najkovrčavije među nama

regeneratori ili specijalni no-poo proizvodi mogu biti odlični za kosu, ali tako mijenjate jedan preparat drugim pa niste puno napravile po pitanju uštede i ekološke svijesti, no ako je korak prema prirodnijoj njezi ono što vas privlači, alternativa je ovih dana sve više.

Presuda? Porota još vijeća, ali ako se osjećate hrabro i možda želite baš ovo vrijeme socijalne distance iskoristiti da isprobate kako izgleda život bez šamponiranja, učinci bi vas mogli iznenaditi, samo se oboružajte strpljenjem jer će kosi trebati vremena da se oporavi od šoka i izbalansira. Ako nemate specifičnih problema zbog kojih biste se trebale konzultirati s dermatologom, eksperiment vas (sasvim doslovno) ne košta ništa, a rizika nema. Ako vam sve to ipak zvuči pretjerano, možete isprobati metodu da nanosite samo regenerator na vrhove ili potražite nježnije proizvode na prirodnoj bazi koji će biti blaži prema vašoj kosi i očuvati prirodna ulja. Samo hrabro i s vjetrom u kosi!