Kao beauty urednica s poprilično tvrdoglavim dlačicama na licu (i ne, ne sramim se to priznati, zašto bih?), naučila sam nekoliko stvari dok sam ih čupala, uklanjala voskom i (naravno) laserom. Svoja saznanja donosim vam ovdje - čupavo, dlakavo i precizno, piše Cosmopolitan.hr.

ŠTO IH UZROKUJE?

Dlačice na licu dolaze u raznim oblicima, veličinama, bojama i gustoći. Od super nog paperja na obrazima do onog tamnijeg koje se formira na rubu lica uz kosu i zaliske. Da ne zaboravimo one deblje, grublje, kovrčave dlake koje se mogu skupiti oko brade i vrata, što uzrokuje masovnu paniku kada se suočite s ogledalom koje povećava. Prije nego što počnete uklanjati dlačice važno je razmotriti što ih uzrokuje. Zato sam postavila nekoliko pitanja vodećoj stručnjakinji u tom području, dr. Stefanie Williams, dermatologinji i direktorici na specijalističkoj klinici za kožu Eudelo, kako bih doznala koji su najčešći uzroci prekomjerne dlakavosti lica. Evo što sam doznala.

1. Etnička pripadnost i genetika

“To je ponekad u obitelji ili među određenim etničkim skupinama”, objašnjava dr. Williams. “Primjerice, žene mediteranskog, azijskog i blisko- istočnog podrijetla vjerojatno će imati više dlačica na licu.” Ipak se posavjetujte s liječnikom o drugim mogućim uzrocima.

2. Cushingov sindrom

“Iako je vrlo neuobičajen, drugi razlog viška dlačica na licu može biti Cushingov sindrom (kod kojeg tijelo pretjerano proizvodi hormon kortizol) ili drugi poremećaji nadbubrežne žlijezde.” Ako ste zabrinuti, zakažite sastanak kod liječnika koji vam može napraviti analizu krvi te ga dijagnosticirati na temelju simptoma.

3. Hormonska neravnoteža

“I muškarci i žene imaju muške hormone. Međutim, ako je ravnoteža između njih poremećena, kod žena posljedica može biti povećanje dlakavosti lica“, upozorava dr. Stefanie Williams. Upravo zato su žene sa sindromom policističnih jajnika sklonije takvoj dlakavosti.

Kako se riješiti dlačica na licu?
Cosmopolitan.hr 

KAKO IH UKLONITI?

KREMOM

Uklanjam dlačice iznad gornje usne od svoje 14. godine, nakon što sam jednom u maminoj kućnoj apoteci pronašla Veet. Krema za uklanjanje nudi brzo i bezbolno rješenje te uklanja sve dlačice. Loša strana? Alkalne kemikalije u njezinu sastavu razgrađuju dlačice. Iako su sigurne, mogu izazvati iritaciju, ovisno o tome koliko vam je koža osjetljiva. Ne želim zvučati kao vaša mama, ali molim vas da prije korištenja napravite alergijski test na koži.

Najbolje za: manje površine sitnih dlačica.

VOSKOM

Depilaciju voskom najbolje je prepustiti profesionalcima jer kozmetički saloni imaju veći izbor različitih formula za lice, i to onih koje djeluju. Jedan potez trakom i zalisci u stilu Elvisa Presleyja nestaju u trenu do čak tri tjedna. No ako vosak dolazi u izravan kontakt s kožom i ako je ona osjetljiva, moguće su iritacije. Osim toga, neke se dlačice ne daju iščupati nego puknu na pola, a to može dovesti do urastanja.

Najbolje za: Dlačice duže od 3 mm, obrve, područje iznad gornje usne i zaliske.

THREADING-om

Threading (uklanjanje dlačica koncem) i čupkanje vrlo su slične metode uklanjanja dlačica - dlačice se hvataju i brzim pokretom izvlače iz folikula. Svima je poznat mit “što više čupkate, to više rastu“, no to nije točno. Kao i depilacija voskom, threading i čupkanje ponekad mogu dovesti do uraslih dlačica, ali s obzirom na to da je kontakt s kožom minimalan, rjeđe dolazi do iritacija.

Najbolje za: “Breskvino paperje”, obrve, područje iznad gornje usne i dlačice na bradi.

BRIJANJEM

Bilo da je riječ o britvi s jednom oštricom, brijačem na baterije ili pro alatom (npr. Dermaplaning), uvijek glasam za brijanje - to je vjerojatno najjednostavnija i potpuno bezbolna opcija. No to ne znači da je savršena. Dlačice mogu urasti, i to brzo, a kako se odrežu na površini, dalje rastu tupe (ne sužavaju se pri vrhu kao one neodrezane) pa se mogu činiti debljima. Osim toga, morate paziti na posjekline i čistoću britvice kako biste izbjegli infekciju folikula.

Najbolje za: Za sve tipove dlačica, tanje ili deblje.

LASEROM

Uklanjanje laserom jedini je tretman koji sam pronašla s minimalnim ponovnim rastom dlačica i efektom koji traje. Potrebno je četiri do šest tretmana da biste uočili veću razliku, no laser ne djeluje na svaki ton kože ili boju kose. “Djeluje na tamne pigmente u kosi, što znači da što je bolji kontrast između kose i kože (npr. tamna kosa na svijetloj koži), rezultat je bolji“, objašnjava dr. Williams. Osim toga, ništa ne traje zauvijek - morat ćete dolaziti na održavanje.

Najbolje za: Tamne dlačice, pogotovo one deblje i grublje.