Čokolada - ta poezija, utjeha, zagrljaj i sreća!
Ali samo ne pretjerivati - svatko će reći, ali kako joj odoljeti ako nam je nepce ovisno o njoj?! Da, u ovoj božanskoj namirnici, čija priča počinje u starim civilizacijama Maja i Asteka - koji su se sladili gustim napitkom dobivenim iz plodova biljke kakaovca, da bi se poslije Kolumbova otkrivanja Amerike preselio među europske kraljevske obitelji - može se uživati i na tretmanima njege lica i tijela. Čokolada je u wellness industriju ušla na velika vrata i posljednjih godina doživjela procvat. Zašto?
Prije svega zbog velike antioksidativne snage kakaa koji učinkovito smanjuje bore te omekšava i njeguje kožu tijela. Usto, kakao sprečava oštećenja kolagena i elastina te zadržava mladenački izgled. U profesionalnim salonima tretiranje čokoladom najčešće počinje pilingom tijela kojim se uklanjaju mrtve stanice, što pomaže u otvaranju pora, nakon čega slijedi nanošenje ukusne božanske kreme u gustom sloju. Očaravajući miris kakaa dodatno djeluje na opuštanje, psihu (poglavito zbog hormona sreće), iako čokoladna kupelj nije jestiva jer je najčešće obogaćena raznim eteričnim uljima koji pojačavaju učinak detoksikacije, pomlađivanja i kvalitetu kože.
Za cjelokupan učinak tijelo se umota u svileni prekrivač, a nakon otprilike 45 minuta čokolada se ispire. Potom slijedi ručna masaža eteričnim uljima i, ovisno o salonu, koriste se različite esencije: lavanda, smreka, borovica, ružmarin, tamjan i druge. I dok je lavanda najpoznatija po opuštajućem djelovanju, ulja ruže i vanilije podižu samopouzdanje, ulje kamilice opuštaju um i tijelo, a ulje bergamota osvježava i podiže energiju.
No u ovom slučaju baza svega je čokolada. Ona može poslužiti i kao savršena maska za lice. Čak je možete sami napraviti kod kuće. Potrebno je samo rastopiti oko 50 dekagrama crne čokolade (bogatija je antioksidansima) i pomiješati je sa žlicom maslinova ulja. Kad se smjesa ohladi, nanesite je na lice i dekolte, ostavite oko pola sata pa isperite mlakom vodom.
Rezultati će biti svježa i nahranjena koža. I dok je maslinovo ulje bogato nizom vitamina i esencijalnim elementima, kakao našem najvećem organu daje veću otpornost na UVA i UVB zrake.
Slatka tajna kakovca
Kakaovac je trajna biljka visoka sedam do dvadeset metara u čijem se plodu nalaze sjemenke slične grahu poredane u nekoliko redova.
Pretežno se uzgaja plantažno, a domovina kakaovca su tropski predjeli Južne Amerike, odakle se proširio prema Meksiku i na otoke u Meksičkom zaljevu. Kakao je iznimno nutritivno bogat: sto grama sjemenki sadrži 3,6 g vode, 12 g proteina, 46,3 g masnoća - oleinsku, palmitinsku, stearinsku, 34,7 g ugljikohidrata, vitamin E, 106 mg kalija, 537 mg fosfora, 3,6 mg željeza, magnezij, kalcij, cink, krom, mangan, bakar, teobromin (neurostimulans koji opušta mišiće plućnih krila) i triptofan - mozak ga koristi u proizvodnji neurotransmitera serotonina.