Dan velikih valova’, ‘Pakleni val’ samo su neki od kultnih filmskih naslova u kojima je dočaran surferski način života i adrenalin. Stoga i ne čudi što je lomljenje valova avanturistima diljem svijeta izazov, avantura i sinonim za uživanje u potpunoj slobodi. Doduše, malo je onih koji se usuđuju jahati najveće valove, ali puno više onih koji će za opuštanje odabrati surfersku dasku i tražiti manje opasno more. Među njima su i brojne slavne osobe. 

- Surferi su nomadi, a surfanje je putovanje, što znači da traže savršen val - jedna je od filozofija ovog seksi sporta u kojemu surfer za svoje pokretanje isključivo koristi energiju valova, za razliku od jedrenja na dasci gdje se za pokretanje koristi energija vjetra. 
Val koji se lomi zbog nailaska na sve plići dio obale omogućuje sportašu da se giba po njegovoj površini. Zanimljivo je da surfanje korijene vuče iz polinezijske kulture, a Europljani su ga upoznali prilikom ekspedicije kapetana Jamesa Cooka.

U svom brodskom dnevniku pomorac je opisao spuštanje domorodaca na valovima na drvenim daskama. Danas se Ha­vaji smatraju kolijevkom modernog surfanja, a tu su i obale Australije i Kalifornije kao poželjne destinacija za ‘lomljenje’ valova. Taj ekstremno zabavan sport donijet će vam puno veselja i odličnu liniju. U nas je jahanje na valovima postalo popularno početkom devedesetih, a idealne uvjete za surfanje imaju Medulin i Barbariga.