Jednoga kolovoškog jutra prošle godine Anna Wintour u svojoj je vikendici na Long Islandu igrala tenis s trenerom. U jednom je trenutku primijetila da je on postao malo rastresen.
- Supruga mu je trebala roditi pa sam mislila da je zbog toga nervozan - objasnila je nedavno u intervjuu za The Guardian.
Čim je zamahnula reketom, čula je da netko parkira automobil na prilazu.
- Imam opsesivno-kompulzivni poremećaj kad je riječ o gostima, odnosno o tome gdje će spavati. Razmišljala sam kako nikoga ne očekujem, kako više nemam slobodnih soba. Tko je to? Onda sam pomislila: “Pa sliči Rogeru”. Ona nalikuje njegovoj supruzi Mirki, a oni njihovim blizancima - istaknula je Anna koja je s teniskim asom Rogerom Federerom godinama bliska prijateljica.
Njezina kći Bee Shaffer dogovorila je Federer - Wintour obiteljski teniski turnir kao dar majci.
- Mi smo pobijedili, naravno - kaže žena koja uskoro slavi 70. rođendan i već tri desetljeća vlada modnim svijetom. Naravno da je pobijedila, jer ne pristaje ni na što manje od pobjede. Kreativna direktorica izdavačke kuće Condé Nast na čelu Voguea je od 1988. i pretvorila ga je u najprestižniji časopis. Potkraj 90-ih godina prošlog stoljeća godišnji mu je prihod iznosio čak 149 milijuna dolara. Kada je preuzimala tzv. modnu bibliju, naglasila je:

- Želim da Vogue bude progresivan, oštar i seksi. Želim da naše čitateljice budu energične, poduzetne žene s vlastitim novcem i širokim rasponom interesa. Vani je nova vrsta žena. Njih zanimaju posao i novac. Više nemaju vremena za šoping. Žele znati što, zašto, gdje i kako.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


Vođena tom idejom prikupila je dovoljno novca kako bi revitalizirala Vogue i vratila mu staru slavu. Prva je počela objavljivati celebrityje na naslovnici i kombinirati uličnu modu s dizajnerskim komadima. Izdanje iz rujna 2004. imalo je 832 stranice, najviše ikada za jedan mjesečnik. Također, zaslužna je za karijere dizajnera kao što su Marc Jacobs i Alexander McQueen. No mit o Anni Wintour zapravo je više priča o njezinoj moći nego o modi. Djelomično i zbog filma iz 2006. godine ‘Vrag nosi Pradu’ jer upravo je ona poslužila kao inspiracija za protagonisticu hita koji je nastao prema romanu njezine bivše asistentice Lauren Weisberger. O njoj je napisano niz zanimljivosti, a jedna od njih je i da kultnu bob frizuru nosi od 14. godine, a održava je tako da se fenira dvaput na dan, ujutro i navečer. Jedna od zanimljivosti vezanih uz Annu jest da uvijek na događanja dolazi točno na vrijeme, ponekad i ranije. Stoga nije neuobičajeno vidjeti je kako sama sjedi u prvom redu neke razvikane revije i čeka da ostali uzvanici počnu dolaziti. Tenis je njezin omiljeni sport pa svaki dan ustaje u pet kako bi odigrala koju partiju prije posla, a česta je gošća US Opena, Wimbledona i French Opena. Poznata je i po tome da poput Cat­herine, vojvotkinje od Cambridgea, nema problem s tim da se u istoj haljini nekoliko puta pojavi u javnosti. Metropolitan Museum of Art u New Yorku jedan od svojih kostimografskih instituta nazvao je upravo njezinim imenom, The Anna Wintour Costume Cen­ter, i to nakon što je pomogla prikupiti 125 milijuna dolara za obnovu jednog krila muzeja. Riječ je o institutu u kojem se održavaju sve muzejske modne revije, uključujući i prestižni event Met Ball Gala. Centar je otvorila američka prva dama Michelle Obama riječima: “Ovdje sam zato što jako poštujem i divim se toj ženi koju s ponosom mogu nazvati prijateljicom”.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


Anna je rođena 3. studenoga 1949. u Londonu. Njezin je otac Charles Wintour, glasoviti urednik London Evening Standarda. Na toj je poziciji radio od 1959. do 1976., a u vrijeme najvećeg uspjeha u svom je domu često znao ugostiti poznate novinare i političare. Njezina majka Eleanor, kći profesora s Harvarda, bila je, kako je rekao jedan Annin prijatelj, prava radikalistica koja je pronalazila hranu i dom potrebitima. Wintour je jednom prilikom priznala da ju je majka odgojila da bude socijalno osjetljiva. Oca pamti po vječitom stresu zbog rokova i uzbuđenju kada bi naišao na novu vijest.
- Jedan obiteljski odmor upropastila nam je smrt Marilyn Monroe. Zbog toga je otac skratio boravak u Veneciji - ispričala je Anna koja je bila jako bliska s ocem, čije je poslovne savjete poslije često rado primjenjivala. Zbog toga su je i pogađali novinski napisi o tome kako je riječ o hladnom čovjeku čeličnog karaktera.
- Nadimak mu je bio Chilly Charlie. Kao dijete nisam shvaćala zašto pišu takve stvari o osobi koja je prema meni bila topla i divna. Na­ravno, bilo je razdoblja kada sam ga znala vidjeti ljutog i uzrujanog, ali činilo se da su to rijetki trenuci - objasnila je Anna.
Djetinjstvo je provodila kao i svaka druga djevojčica. Voljela je odlaziti u kino i sate provoditi pred ogledalom. Njezin brat Patrick, danas jedan od urednika u The Guardianu, i sestra Nora, koja radi kao borac za ljudska prava, često su je zezali da je površna. (Imali su i brata Geralda koji je poginuo u prometnoj nesreći kada je imao 14 godina).
- Sestra bi mi ostavljala poruke u kojima bi pisalo: “Gdje si danas? U kemijskoj čistionici ili kod frizera?” - prisjeća se Anna koja se kao tinejdžerica bavila trčanjem.
No prestala je, kako je rekao njezin otac, jer se bojala da će joj od trčanja listovi postati preveliki. Pohađala je školu North London Col­legiate School, gdje se često bunila protiv uniformi i nosila vlastite suknje. Kako je na televiziji redovito gledala glazbeni show ‘Cathy Mc­Gowan’ i listala časopis Seventeen, koji joj je baka slala iz SAD-a, zaljubila se u modu. Sa 15 godina počela je izlaziti sa starijim muškarcima koji su imali odlične poslovne kontakte. Kratko je bila u vezi s tada 24-godišnjim Piersom Paulom Readom, nagrađivanim spisateljem, a potom se zaljubila u popularnog kolumnista Nigela Dempstera. Bila je i česta gošća londonske swing scene, gdje je upoznala kazališnog producenta Michaela Whitea, producenta mjuzikla ‘The Rocky Horror Show’ i njegove filmske inačice, koji je Yoko Ono doveo u London.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


- Znala je mnogo toga o politici, kazalištu i plesu. Bila je dražesna na mnogo načina - poslije je rekao White.
Počela je raditi već sa 15 godina, i to u utjecajnom butiku Biba. Bio je to posao koji joj je sredio otac. Iduće godine napustila je školu i prijavila se za program za pripravnice u modnoj kući Harrods. Unatoč zgražanju roditelja, u obliž­njoj je školi upisala satove mode koje je brzo napustila uz objašnjenje: “Ili se razumiješ u modu ili ne”. Od tadašnjeg dečka Richarda Nevillea, urednika popularnog i kontroverznog časopisa Oz, učila je o novinarstvu i izdavaštvu pa je s lakoćom osvojila urednike časopisa Harper’s & Queen, svoga prvog radnog mjesta. Iako je posao obavljala jako dobro, zbog nesuglasica s kolegicom Min Hogg dala je otkaz 1976. i s tadašnjim dečkom, novinarom Jonom Bradshawom, preselila se u New York, gdje je počela raditi u Harper’s Bazaaru te u Vivi i New York Magazineu. Uvijek besprijekorno odjevena, Anna je redefinirala pojam modne dive.
- Većina modnih urednika iz tog vremena izgledala je poput beskućnika. Anna je prekršila to pravilo - istaknuo je novinar Anthony Haden-Guest.
Jedna od osoba koje je impresionirala svojim stilom bio je Alexander Lieberman, kreativni direktor izdavačke kuće Condé Nast, koji joj je dogovorio susret s tadašnjom urednicom Voguea Grace Mirabellom. Mirabella je mladu Annu pitala koju funkciju u časopisu želi, a ona se nasmijala i odgovorila: “Vašu”. Budući da joj je Lieberman naredio da zaposli Annu, Mirabella je bespomoćno gledala kako ambiciozna djevojka svakodnevno ruši njezin autoritet.
- Iza mojih leđa prepravljala bi teme, unosila nove stvari, zaobilazila je i mene i ostale urednike. Kada ih ne bi mogla zaobići, maltretirala bi ih i kritizirala - napisala je Mirabella 1995. godine u svojoj knjizi ‘In and Out of Vogue’.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


Kako bi smanjio napetost, direktor tvrtke Samuel Irving Newhouse, očaran Anninim glamurom, premjestio ju je u britanski Vogue, a potom u House & Garden, koji je Wintour preimenovala u HG i objavljivala toliko celebrityja da je časopis s vremenom dobio posprdan naziv Vanity Chair. Njezina inovacija pokazala se pogreškom, časopis je imao sve manje oglasa, a Newhouse je morao uvesti posebnu liniju za pozive gnjevnih čitatelja. Ali Wintour je stiliziranim stranicama i pop kulturom koju je uvela ipak uspjela impresionirati svog šefa, koji joj je napokon 1988. povjerio mjesto koje je oduvijek željela, ono glavne urednice Voguea.
- Vogue je u to vrijeme bio opterećen konzervativnim izgledom. Smatrali smo da će Anna uvesti ravnotežu između visoke i nosive, prihvatljive mode - objasnio je Newhouse.
Anna je uspješno obavljala povjereni zadatak. Angažirala je vrhunske fotografe kao što su Steven Meisel i Mario Testino, ponudila im odlične ugovore, a od najboljih dizajnera zahtijevala je ekskluzivne vijesti za svoj časopis. Zaposlila je mlade, ambiciozne urednike i u potpunosti redefinirala poziciju Voguea. Budući da ima snažan karakter, slično je tražila i od zaposlenika.
- Ne volim ljude koji će se složiti sa svime što kažem. Želim ljude koji će raspravljati, koji će mi kontrirati i imati mišljenje o stvarima važnim za časopis. Moj je otac vjerovao u kult ličnosti. U Standard je doveo odlične novinare i kolumniste. I ja to nastojim napraviti ovdje - objasnila je.
Prva naslovnica koju je izdala bila je ona s izraelskim modelom Michaelom Bercu, koja je na sebi imala traperice Guess i top Christian Lacroix Haute Couture. To je bio toliki presedan da su je izdavači upitali nije li nastala pogreška.
- Majica je zapravo bila dio kompleta, ali Michaela nikako nije mogla navući suknju. Vratila se s odmora iz rodnog Izraela i malo se udebljala. No to nije bilo važno. Štoviše, samo je učvrstilo našu ideju da vrhunski couture komad spojimo s nečim svakodnevnim i vidimo kako će se stvari dalje odvijati - objasnila je poslije Anna, koja tijekom vladavine u Vogueu nije samo diktirala modni ukus nego i utjecala na ono što će dizajneri ponuditi u trgovinama.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


- Ona časopis vidi kao most između dizajnera i kupca - kaže dizajnerica Donna Karan.
Čelnici najvećih modnih kuća često bi je molili da im preporuči mlade talente pa je tako odgovorna i za uzlet karijera Michaela Korsa i Marca Jacobsa. Njezin ljubimac bio je i John Galliano kojeg je doslovno ‘instalirala’ u Dior.
- To su situacije u kojima možemo i želimo pomoći. Dobro je za modnu scenu - objasnila je.
- Kad god nas je Anna uvrstila u svoj editorijal, automatski bi nam porasla prodaja u trgovinama - rekao je Calvin Klein, još jedan dizajner koji je smatra prijateljicom.
Klein i ostali dizajneri vraćali su joj usluge tako što su plaćali oglase u Vogueu. Wintour je jednom prilikom priznala da će svaki put kada bude morala birati između objave dvije jednako impresivne haljine, radije u časopis staviti onu koju potpisuje netko od oglašivača.
- Reklamu ne smatram sramotnom riječi - istaknula je.
No ima i onih koji s njom ne mogu pronaći zajednički jezik. Kada je 1994. prestala pratiti rad Geoffreyja Beenea, on je više nije pozivao na svoje revije.
- Wintour je iznimno nezadovoljna žena. Ona je kao vozač automobila koji puno troši pa ignorira ili napušta one koji ga odbijaju točiti benzinom. Kao urednica nije napravila ništa osim što je eleganciju pretvorila u masovnost, a ukus u smeće. Zar i sama ne predstavlja taj trend? - nije ju štedio Beene.
I nije jedini kojem Anna nije draga. U javnost su procurila bizarna pravila kojih se zaposlenici Nuclear Wintour, kako je nazivaju, moraju pridržavati. Tako se u zgradu nije smjela unositi hrana, pripravnici nisu smjeli govoriti osim ako netko to od njih zatraži. Mlada urednica koja se usudila pozdraviti Annu u dizalu dobila je opomenu od njezinih asistentica. Wintourine djevojke, kako se nazivalo zaposlenice, morale su biti mršave, zgodne i ukusno odjevene. Anna ne krije da nikada ne bi zaposlila podeblju osobu, čak i da je briljantna urednica.
- Važno mi je da ljudi koji ovdje rade, osobito u odjelu mode, na dostojan način prezentiraju Vogue - pravdala se Anna, čija je godišnja plaća iznosila milijun dolara.
Dobivala je i 25.000 dolara džeparca za odjeću, privatni automobil i vozača, let privatnim avionom na europske tjedne mode i apartman u Ritzu. Za Božić bi nastala ludnica u odjelu za modne detalje čiji zaposlenici moraju kupovati darove za Annine prijatelje, obitelj i oglašivače.
- Svi u tvrtki žale osobu koju dopadne taj zadatak - otkrio je jedan od zaposlenika.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


Ugled joj je dodatno narušen kada je potkraj 90-ih razotkrivena njezina afera s teksaškim milijunašem Shelbyjem Bryanom. Anna je tada još bila u braku s uglednim dječjim psihijatrom Davidom Shafferom, za kojeg se udala 1984. i imaju dvoje djece, danas 34-godišnjeg sina Charlesa i 31-godišnju kćer Katherine.
Četiri godine stariji Shelby milijune je stekao zahvaljujući poslu s telekomunikacijama. Bio je čelnik tvrtke ICG Communications. I sam je tada bio 17 godina u braku. Anna ga je upoznala u studenome 1997. na gala večeri New York City Balleta. Sjedili su za istim stolom i kemija među njima bila je očita. Njezini su prijatelji već primijetili da joj u braku nije previše bajno.
Shaffer je u početku igrao važnu ulogu u njezinoj karijeri. Provodio je sate s njom svaki dan na telefonu, planirao njezin uspon, brinuo se o djeci, podupirao je. Wintour je, pak, bila ponosna na njegovu karijeru i uspjeh. Kada je kći Donatelle Versace, Allegra, oboljela od poremećaja prehrane, Shaffer je bio zadužen za njezin oporavak. No do sredine 90-ih njihov se odnos počeo hladiti. Neimenovana osoba koja je s njima ljetovala na St. Barthsu 1998. ispričala je da su njih dvoje sedam sati sjedili jedno pokraj drugoga na plaži i nisu izmijenili nijednu riječ.
- Izgledali su tužno, kao da se dosađuju - otkrio je izvor.
Za razliku od Davida, Bryan je bio ekstrovert neskrivenih ambicija za uspon na društvenoj ljestvici. Iako je bio poznat na poslovnoj sceni Washingtona i Manhattana, Anna mu je navodno bila ulaznica u još glamurozniji svijet.
- Sve mu je to bilo privlačno. On voli takvu pažnju - objasnio je jedan demokrat, prijatelj iz stranke koju Bryan podupire.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


Iako joj nije nedostajalo poznanstava u tim poslovnim krugovima, i ona je željela nove kontakte. Tih se godina počela intenzivno zanimati za politiku. Stranice Voguea ispunila je političkim figurama poput Madeleine Albright, Leah Rabin i Katharine Graham. U prosincu 1998. na naslovnici je zablistala tadašnja prva dama Hillary Clinton. Tjednima nakon što su se upoznali, Bryan je Annu obasipao darovima i cvijećem, a kako je veza napredovala, kolege su primijetili promjenu - odbacila je tamne naočale, posvijetlila kosu i zračila posebnim sjajem.
- Postalo je i više nego očito. Počela je zatvarati vrata ureda svaki put kad bi joj zazvonio telefon - izjavio je jedan od zaposlenih.
U studenome, nekoliko mjeseci nakon što su počeli s aferom, Wintour i njezin ljubavnik viđeni su kako napuštaju apartmane Parc Ven­dome. Nekoliko sati poslije cijeli je grad brujao o tome. Bryanova supruga Katherine u tom je trenutku za aferu znala već nekoliko mjeseci. Iako ju je to slomilo, nije bila iznenađena jer ju je Shelby i tri godine prije prevario s udanom ženom. Taj mu je preljub oprostila jer joj je obećao da se više neće ponoviti. I David je znao za aferu. Doznao je slučajno kada je Shelby ostavio glasovnu poruku na telefonu njegove supruge. Odmah je nazvao Katherine.

Supruga prevarila s oženjenim milijunašem
Profimedia 


- Rekao joj je: “O Bože, tvoj suprug i moja žena se ševe”. On je navodno neki briljantni psihijatar pa je cijela situacija bila čudna. Bio je jako uzrujan i uznemiren. Nije želio razvod - ispričala je Katherinina prijateljica.
Anna i Shelby raskinuli su nakon toga, ali nisu mogli jedno bez drugoga. Shelby se iselio iz doma koji je dijelio s Katherine i unajmio stan u Trump Toweru. Anna se 1999. ipak odlučila razvesti i preselila se Shelbyju s kojim živi u New Yorku, a vjenčali su se navodno 2004. godine, iako Anna to nikada nije potvrdila.
U to vrijeme proživljavala je poslovni slom jer je jednoj od njezinih najboljih suradnica u Vogueu, Kate Betts, ponuđeno mjesto zamjenice glavne urednice u konkurentskom Harper’s Bazaaru. Otišlo je i nekoliko novinara te modni urednik Paul Cavaco. Na tržištu je brzo rasla popularnost novim časopisima kao što su InStyle i Marie Claire, zbog čega se govorkalo da čelnik Condé Nasta gubi povjerenje u svoju ‘zlatnu djevojku’. Često se moglo čuti da je Anna iscrp­ljena, da joj je dosadila moda i da je više zanima postati dio javne scene nego pratiti je.
- Čini se da su je svi počeli napuštati. I čini se da ona to više ne radi sa srcem - rekao je tada jedan od urednika Voguea.
No to se nije dogodilo. Anna je ostala na svojoj poziciji do danas, štoviše 2013. imenovana je kreativnom direktoricom kuće Condé Nast, čime je još jednom dokazala da joj u svijetu izdavaštva uistinu nema ravne.