U novoj sezoni RTL-ova showa 'Život na vagi', po prvi put, u ulozi trenera, osim 36-godišnje osobne trenerice Maje Ćustić, našao se i dvije godine stariji kolega Edin Mehmedović kojeg prijatelji, ali i kandidati emisije, od milja zovu Edo. Kako se magistar kineziologije snašao u novoj ulozi pred kamerama, što na sve kaže njegova supruga Petra te je su li mu i kćerkice ljubiteljice sporta, otkrio je samo za Story.hr.

Po struci ste magistar kineziologije i trenerskim se poslom bavite već petnaestak godina. Je li vam treniranje kandidata Života na vagi do sada najveći izazov?

Apsolutno DA! Susretao sam se već do sada s klijentima koji su imali problema s prekomjernom tjelesnom težinom, i to smo uspješno savladali. Međutim, kada uz cijeli taj proces dodate natjecanje i hrpu kamera onda govorimo o jednoj sasvim novoj dimenziji.

Koji je po vama najteži dio trenerskog posla?

Znati približiti kandidate do njihovih samih granica ali ne i ugroziti njihovo zdravlje, te filtrirati sve emocije koje ti ljudi pokažu, jer kad si u ovom procesu svakakve emocije će isplivati na površinu.

Imali smo prilike vidjeti da se prema kandidatima često odnosite poput psihologa i potičete ih da oslobode svoje emocije. Koliko je to velik dio cijelog procesa?

Mogu reći najveći. Svakodnevno smo komunicirali s timom stručnjaka koji nam je davao direktan feedback na emocionalno stanje kandidata. Na nama je bilo pronaći odgovarajuće metode kako bi iz njih izvukli maksimum. Trebalo se nositi s tugom, ljutnjom, strahom, sramom pa čak i žalosti kod nekih kandidata.



Koliko vremena je ljudima potrebno da usvoje zdrave navike i počnu živjeti na sasvim novi način?

Ne bih se usudio to staviti u neki obrazac. Kod nekih se to osjeti instantno, dok nekima možda ni tri mjeseca neće biti dovoljna. Sve zavisi o tome koliko su teško povrijeđeni i emocionalno blokirani. Kada imate osobu koja sebe istinski ne voli, što mislite koliko vremena treba proći da se prihvati i počne gledati pozitivno na život? U izoliranim uvjetima i okolini koja ga prihvaća ta promjena se još i može osjetiti relativno brzo, ali kad se vrate u svoju realnost tek treba vidjeti je li te promjena zaista i nastupila. Zamislite to kao nekog tko se vratio u svakodnevicu iz zatvora i služenja višegodišnje kazne.

U braku ste i imate dvije kćerkice. Je li i vaša supruga ljubiteljica sporta kao i vi i trenirate li zajedno?

Petra je ljubitelj trčanja i yoge, to ju opušta. Ne želim joj nametati neke svoje metode, mislim da je najvažnije da svatko uživa u onome što radi, pogotovo kad je tjelovježba u pitanju. Iako, od kad je krenuo show moram priznati da su ju kandidati motivirali pa ponekad doma navečer uz TV odradi kratki trening koji joj ja isprogramiram. Čini mi se zadovoljna za sad.

Usađujete li svojim kćerima zdrave navike od malena i bave li se one nekim sportom?

Ne forsiram ništa, jednostavno svojim primjerom pokušavam pokazati koliko je aktivan život bitan. Mlađa ide u sportsku grupu u vrtiću pa ima svakodnevne aktivnosti s kolegama koji to vode, a starija se pronašla u plesu pa ju vodimo na treninge u školu koju pohađa. Kad smo skupa, uvijek se trudim da smo vani, u pokretu. Vožnja biciklom, planinarenje ili kroz igru u parku usvajamo zdrave navike, i to me čini sretnim i ispunjenim.

Koji biste savjet dali našim čitateljima koji žele smršavjeti, ali zbog obaveza ne stignu u teretanu? Postoji li neka mala, ali učinkovita promjena koja im može pomoći da se približe svojem cilju?

Uh o tome bih se mogao jako raspričati, pa da probam to sažeti ovako. Prvo, lakše je kad imate neku potporu ili partnera pa se pokušajte dogovoriti s nekim tko možda ima sličan cilj kao i vi da gurate jedan drugoga. Zatim, trening ne treba trajati dugo ali mora biti sadržajan i morate osjetiti nekakav napor. Kod kuće uz TV, dok gledate 'Život na vagi' gdje ćete bolje motivacije. Ubrzo ću i sam nadam se pokrenuti jedan program, baš za one koji trebaju motivaciju i svrsishodan plan i program treninga.