Domaća voditeljica Anja Alavanja Romac pobjegla je sa svojim suprugom Željkom, za kojeg se udala 2011. na Mauricijusu, na romantični vikend u Berlin, iako prvotno nisu planirali ići tamo. Svoju dvojicu sinova, sedmogodišnjeg Jakova i četverogodišnjeg Ivora, povjerili su Anjinim roditeljima, a što su doživjeli u gradu bogate povijesti, nekoć razdijeljenom velikim zidom, lijepa 37-godišnja voditeljica ispričala je samo za Story.hr


'Trudimo se barem dva puta godišnje negdje otići bez djece sami. Prvo smo htjeli negdje na jug, gdje je toplije, ali smo zbog avionskih linija ipak završili u Berlinu. Na svakom putovanju ja nametnem udarnički ritam, jer želim puno toga vidjeti, a kad ste bez djece, dan traje duplo. Tako da smo uspjeli vidjeti skoro sve znamenitosti, a najviše nas je zanimala povijest. Naime, veliki dio povijesti Berlina, nažalost je vezan uz Hitlera, a još veći dio uz Berlinski zid. Ovih dana se slavi 30 godina od pada zida, pa je sve bilo u toj atmosferi. Oni ne pitaju 'gdje si bio ‘91?', već 'gdje si bio 9.11. 1989.?', otkrila je i preporučila svima koji će posjetiti Berlin da unajme električne romobile..

'Vrijeme nas nije poslužilo, bilo je vjetrovito, kišovito i iznimno hladno, ali dobro, na putovanjima adrenalin čini svoje. Vjerujem da je Berlin puno ljepše obići u proljeće ili ljeto kad je puno događanja vani. Središte Berlina je toliko veliko da su između znamenitosti velike udaljenosti, pa nije loše uzeti jedan od turističkih buseva, a mi smo se vozili električnim romobilima koji su sad po brojnim gradovima. Onima koji odlaze na put preporučila bih da idu tragovima priča o zidu, nama je taj dio bio najdomljiviji', rekla je i dodala kako joj je posebno ostao u sjećanju muzej terora u kojem se 'podsjetite gdje jedan narod mogu dovesti fanatične, radikalne ideologije'.


Berlin je poznat kao pravi kozmopolitski grad, u što su se uvjerili. 'Multikulturalnost je očita na svakom uglu i imate dojam da je njihova otvorenost prema drugim kulturama iskrena. Pričala sam s pravim Berlinčanima koji mi kažu kako je javno mišljenje o imigrantima i strancima podijeljeno. Najbolji prijatelj sina obitelja Nijemaca, s kojom smo se našli na večeri, je mali Sirijac', kazala je, a osvrnula se i na cijene. Koliko je provod u Berlinu skuplji nego u Zagrebu, s obzirom da su naše plaće u prosjeku tri puta manje nego njemačke?

'Nisam dobila dojam da je puno skuplje, a naravno da je ponuda mnogo veća i bolja. Ja koja volim zdravu hranu sam došla na svoje, jer je ponuda bogatih salata i maštovitih juha odlična. A naravno da smo pojeli i currywurst', rekla je.

Doživjeli su i neobičnu raskoš Berlinskog noćnog života. 'Dio noćnog života koji smo doživjeli pripada berlinskoj underground sceni. Ukratko, nakazno našminkan pjevač koji se u jednom trenutku počne mazati krvlju (na sreću, ne pravom). U svakom slučaju, meni je to bila čista egzotika. Berlinčani se žale da je većina nekada odličnih klubova danas pretvorena u, njima neatraktivne, turističke meke', otkrila je.

Voditeljicu se jako dojmio ostatak Berlinskog zida, koji je nekad dijelio grad na istočni, pod upravom Sovjetskog Saveza, i zapadni pod upravom SAD-a i Engleske.

'Puno sam se raspitivala o Berlinskom zidu, baš od naših prijatelja koji su svjedoci tog vremena. Kažu kako su živjeli u zgradi pored zida i viđali svakodnevno ljude u zgradi na zapadnoj zgradi, i bilo im je normalna stvar da se nikada neće sresti. Uglavnom, jezivo, preko noći, kad se zid podigao, uništene su tisuće života, razdvojene tisuće obitelji. A naši gosti nam tvrde kako se i danas osjeti razjedinjenost i razlika izmedu istočne i zapadne Njemačke, što me iznenadilo', rekla je.

Naravno, iznenadili su svoje dečke doma i s poklonima, a bili su zadovoljni i činjenicom kako je Berlin 'kids friendly' grad, što znači da bi ga idući put mogli posjetiti i s djecom. 'Nisam fan suvenira, uglavnom kupim nešto korisno. Mlađem igračku, a starijem nešto od Bayerna. On je sav u nogometu. Inače, primijetila sam da je većina mjesta na kojima smo jeli imala neki kutak za igru i dječji meni, a naši domaćini su me uvjerili kako postoji puno kids friendly mjesta', rekla je i na kraju otkrila koliko ju je impresionirala arhitektura Berlina.

'Uglavnom, Berlin je ogroman, u jesen siv i hladan, a budući da je bio sravnjen sa zemljom u vrijeme 2. svjetskog rata, većina građevina je iz socijalizma. Onda pogadate da arhitektura nije zadivljujuća', zaključila je.