Domaća pjevačica, 32-godišnja Lea Mijatović, još je jedna u nizu poznatih Hrvata koji su posljednje jesenske dane odlučili iskoristiti za kratka putovanja. Splićanka je tako prije nekoliko dana posjetila Tursku, a svakodnevne poslovne obaveze zamijenila turističkim razgledavanjem ove egzotične države. U čijem društvu je posjetila Tursku, koja su je mjesta najviše oduševila i bi li mogla zagrebačku adresu zamijeniti istanbulskom otkrila je samo za Story.hr.
Je li vam ovo bio prvi posjet Turskoj?
Prvi put sam posjetila Tursku (Istanbulu) i nadam se ne i posljednji. Ovo je definitivno mjesto na koje bih se voljela vratiti, a iako sam provela samo nekoliko dana, vjerujem da provedem još 15, ne bih se zasitila energije ovog grada. Ovaj put smo se držali Istanbula, iako u Turskoj postoje još neka prekrasna mjesta koja bi vrijedilo vidjeti.
S kim ste bili na putovanju? Tko vam je pazio na četveronožnu ljubimicu Lori dok ste bili u Turskoj?
Suprug me je iznenadio ovim putovanjem, tim više što je organizirao sve sam, doveo me pred gotov čin i pozvao moju mamu da nam se pridruži jer je znao za maminu želju da posjeti Istanbul. Lori je bila na sigurnom u Splitu s moja dva najdraža muškarca pored supruga, ona je pazila na tatu i brata.
Koja su vas mjesta u Istanbulu najviše oduševila?
S obzirom na to da mi je ovo bio prvi posjet, ponašala sam se kao najtipičniji turist. Obilazila sam sve po rasporedu, od Bazaara, Sultanahmet Meydana, Galata Towera, krstarenja po Bosporu. Međutim, ono što me najviše ostavilo bez daha definitivno je Topkapi Palača. Oduševljava me činjenica da možeš 'opipat' povijest takvih povijesnih građevina i osjetiti dašak tih energija koje žive u njoj. Također 'sudar' kultura istoka i zapada je nešto što me apsolutno fasciniralo u ovom gradu.
Jeste li probali turske specijalitete? Što vam se najviše svidjelo?
Ja vam turske specijalitete nisam probala, ja sam se 'otrovala' turskim specijalitetima! Šalu na stranu, po pitanju hrane sam totalni hedonist i nekako mi je Italija uvijek bila na prvom mjestu, međutim ovo je druga dimenzija gastronomske umjetnosti. Od tradicionalnih jela i slastica do onih 'modernijih'. Hrana je generalno jako ukusna, i Turci su divni domaćini, ali pravi lokalni ugođaj mi je definitivno bio ručak na Grand Bazaaru u lokalnom restoranu gdje kuhari pripremaju hranu u izlogu pred vama. Kad je riječ o modernijem dijelu gastronomije, ono što će mi ostati u sjećanju je restoran u kojem sam naručila desert koji je doslovno gorio na tanjuru prije nego je bio spreman za jelo, naziva Snjeguljica.
Biste li mogli zagrebačku adresu zamijeniti istanbulskom?
Suprug i ja često koristimo uzrečicu 's tobom i na kraj svita' i koliko god se mi šalili na taj račun ja duboko vjerujem u tu 'šalu'. Meni je puno važnije s kim sam nego gdje sam, ali ako se eto poklopi da smo još na nekom predivnom mjestu, gdje ćeš bolje od toga. Splitsku sam adresu prije nekoliko godina zamijenila zagrebačkom i jako sam sretna u našem domu u Zagrebu. Za sve što život nosi, ja mu se prepuštam i sve prihvaćam.