Nasilje nad ženama predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava. Nažalost, i dalje je prisutno u svakodnevnom životu nekolicine žena koje i dalje strahuju za sutrašnji dan. Tema je ovo o kojoj se posljednjih godina sve više govori. Važnu ulogu u podizanju svijesti o istom problemu imaju slavne osobe, koje iza sebe imaju veliki broj ljudi koji ih svakodnevno prate. Jedna od onih koje tu ulogu koriste maksimalno je glumica Angelina Jolie, koja često govori upravo u ovoj temi.

U najnovijem intervjuu za britanski Harper's Bazaar otvoreno govori o nasilju nad ženama, ali i savjetima koje ima za žrtve. Povod toga bila je najnovija UN-ova kampanja 16 Days of Activism Against Gender-Based Violence, čija je ona ponosna ambasadorica.

'Razgovarajte s nekim. Pokušajte pronaći nekoga tko će vas saslušati. Budite spremne za hitne slučajeve. Na primjer, odaberite riječ koju ćete koristiti kao kod s prijateljima ili nekim iz obitelji, koji će razumjeti da ste u opasnosti. Počnite graditi mrežu i stjecati znanje. Žalosno je to reći, ali ponekad nećete moći biti sigurni da će vam svi prijatelji pomoći, često će vam prije pomoći potpuni stranac. Iznad svega, budite oprezni. Samo vi stvarno znate u kakvoj ste opasnosti i dok ne pronađete podršku, osjećat ćete se sasvim usamljeno', poručila je svima koji strahuju za ovogodišnjeg blagdane tijekom kojih će češće biti u kući sa svojim zlostavljačem.

Jednom se prilikom osvrnula i na cijelu situaciju u Hollywoodu, koje je prošle godine bilo 'bombardirano' vijestima o seksualnom zlostavljanju i maltretiranju. 'Seksualni zločini su posvuda u svijetu – u industriji u kojoj ja radim, u poslovnom svijetu, na sveučilištima, u politici i vojsci. Često su takvi zločini nad ženama predmet ismijavanja, ili ih se naziva manjim prijestupima osoba koji si ne mogu pomoći jer su bolesni. No treba znati da muškarac koji zlostavlja žene nije samo opsjednut seksom, već je nasilnik', rekla je tada u nadi da će se nasilje kroz godine smanjiti.

Stanje u Hrvatskoj

Statistički podaci MUP-a ukazuju da je u prvih osam mjeseci ove godine zabilježen 11 posto manji broj počinitelja prekršaja Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, odnosno ukupno 5623 počinitelja, što je za 1133 počinitelja manje u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.