Story.hr objavio je u ponedjeljak 22. veljače intervju s domaćim fitness trenerom Markom Lončarom pod naslovom 'Domaći fitness trener: 'Svjestan sam da mogu izgubiti život', u kojem je Marko iznio svoje iskustvo s bull terijerom pasmine baby shark Thor, kojeg je nabavio prošle godine. Marko je tvrdio kako je riječ o izrazito opasnoj pasmini. 'Problem ove pasmine je što je jedna od najopasnijih na svijetu te su zakonom dužni nositi brnjicu. Napravljeni su za borbu s bikovima, skoro ne osjećaju bol te kada zagrizu jednostavno ne puštaju što god da im napravili, to im je u genetici', rekao je, između ostalog.

Na njegove navode reagirala je udruga Bull Terrier klub iz Zagreba, koja tvrdi kako je fitness trener iznio niz neistinitih tvrdnji o pasmini bull terijera, a tri sporne točke koje su naveli prenosimo u cjelosti.

1. Bull Terrieri nisu izrazito opasna pasmina niti su jedna od najopasnijih pasmina na svijetu. Snažnih pasmina je mnogo, ali zbog nečijeg subjektivnog dojma vrlo je neozbiljno nazivati bilo koju pasminu izrazito opasnom ili jednom od najopasnijih na svijetu! Opasna pasmina ne postoji, a pojam 'opasan pas' definiran je isključivo zakonom. U Hrvatskoj je to Pravilnik o opasnim psima (NN 117/2008) koji jasno definira 'opasnog psa' u čl. 2.st.1. i čl. 4. st. 1, iz kojih je jasno da ne postoji opasna pasmina već opasan pas.

Pravilnik glasi ovako: 'Opasan pas' je: a) bilo koja jedinka te vrste, podrijetlom od bilo koje pasmine koja je ničim izazvana, napala čovjeka i nanijela mu tjelesne ozljede ili ga usmrtila. ničim izazvana napala drugog psa i nanijela mu teške tjelesne ozljede, uzgajana i/ili dresirana za borbe pasa ili zatečena u organiziranoj borbi s drugim psom;

b) Pas pasmine terijera tipa bull koji NE potječe iz uzgoja, iz čl.8, st.1., ovoga Pravilnika (pit bull terijer) i njegovi križanci.

2. Bulterijeri po zakonu NISU obvezni nositi brnjicu, ako su iz kontroliranog uzgoja i imaju položen test socijalizacije.

3. Bull &Terrier (preteča današnjeg Bulterijera) je stvoren kao vrsta za rješavanje problema sitnih nametnika u poljima i po ulicama gradova (kao i većina drugih terijera), krtica, štakora, zečeva... Zbog svoje snage i izdržljivosti ljudi su ih koristili i za borbene aktivnosti koje su bile svojstvene tom vremenu, no to nema veze s nastajanjem pasmine niti s modernim Bulterijerom današnjice. Svako živo biće, pa i snažan pas poput bulterijera, osjeća bol. Visoku toleranciju na bol ne možemo poistovjetiti s tvrdnjom da skoro ne osjećaju bol. Što se tiče zagriza, također je apsolutna neistina da ne puštaju što god im napravili. Pozivajući se pri tome na genetiku je smiješno i znanstveno neutemeljeno.