Svi smo barem jednom pobjesnjeli zbog aljkavog službenika u nekom gradskom ili državnom uredu koji nije efikasan u poslu nego čini sve da vam oteža jednostavan proces koji se došli obaviti. I dok na šalteru rade i odgovorni i savjesni radnici, većina nas je upamtila samo one koji su nam iz obijesti odlučili zagorčati dan nepotrebnim šetanjem, a nije zanemariv ni njihov stav da oni vama rade uslugu što uopće razgovaraju s vama. Upravo takvo iskustvo inspiriralo je zagrebačku glumicu Ninu Čudić da kreira i realizira YouTube serijal 'Šalteruša' o životu jedne takve službenice.

Kako je nastala 'Šalteruša'? Odakle ideja?

Kad sam se neplanirano vratila iz Londona prije godinu dana prije početka lockdowna, nisam htjela staviti na pauzu glumačke snove koje sam imala dok sam tamo živjela. Odlučila sam početi snimati videe za Instagram, počela sam s imitacijama nekih dragih, kultnih mi videa. Uskoro sam prešla na Tik Tok i ondje počela snimati lip sync videe pa potom i svoje originalne videe. Brzo se rodila želja da krenem stepenicu više i kreiram lik za YouTube serijal. Htjela sam kreirati lik koji je komičan i zabavan, ali istovremeno i mudar i zna što govori. Htjela sam da me inspirira, donekle da bude blizu mom karakteru, da mi legne, da ga razumijem, da ima moj 'juice'. Također, htjela sam da se lik bavi i društvenim pitanjima i događanjima pošto su te teme uvijek zanimljive, a i ja po prirodi volim analizirati i promišljati o svemu tako da imam inspiracije i materijala za scenarije. Pregledala sam opcije koje imam i odmah sam se odlučila za lik Šalteruše, službenice u javnom poduzeću, jer imam osjećaj da mi prirodno leži takvo ponašanje. (smijeh). Direktno, nervozno i kulersko. U početku nisam znala kako početi, s kojom temom, kako to oblikovati, pa sam se raspitala kod poznanika i nakon što su mi predložili redatelja, scenarista i dramaturga Marija Kovača, odlučila sam ga kontaktirati da mi pomogne napisati prvi scenarij. Objasnila sam mu kakav lik otprilike želim te je on napisao prvi tekst za epizodu 'Uhljeb'. Nakon nekoliko izmjena došli smo do finalnog teksta koji sam i iskoristila u prvoj epizodi. 

Kakve su reakcije publike? Ima li kritičara?

Javili su mi se prijatelji i poznanici na društvenim mrežama, kažu da im se jako sviđa Šalteruiša, da ih nasmijava i da jedva čekaju sljedeću epizodu, koje izlaze svaki četvrtak. Po društvenim mrežama i YouTubeu naišla sam i na komentare žena koje stvarno rade na šalteru. One su komentirale da im je presmiješno jer serijal im vjerno prikazuje stvarno stanje na tom poslu. To mi je, naravno, bilo drago za čuti. Što se kritika tiče, zasad ih nije bilo, osim na portalima na kojima je izašao članak o Šalteruši. Komentari poput 'iritantna' ili ''takvih je pun Split'' dobru su me nasmijali jer to znači da prepoznaju realnost u Šalteruši.

'ŠALTERUŠA' Likovi su izmišljeni, a ne bi mi bio problem raditi na šalteru'
Privatni album 

Jesu li priče iz 'Šalteruše' proizašle iz vašeg osobnog iskustva ili su izmišljene?

Priče iz 'Šalteruše' su izmišljene. Prvu epizodu napisao je Mario Kovač. Već drugu epizodu, "Zoran", sam ja napisala i izmišljena je, ali inspirirana stvarnim društvenim stigmama i tabu temama kao i stvarnim ljudima. No, sama priča i lik su izmišljeni. Iduće epizode su također inspirirane stvarnim ljudima ili grupama ljudi, poput intervjua Meghan i Harryja kod Oprah Winfrey u trećoj epizodi, kao i raznim društvenim događanjima.

Što vam predstavlja najveći izazov kod utjelovljenja 'Šalteruše'?

Najveći izazov kod utjelovljenja Šalteruše predstavlja mi odglumiti je s pravom mjerom. U početku mi je to predstavljalo izazov, sad mi je svakom novom epizodom to sve lakše i prirodnije. Kad kažem s mjerom, mislim izvesti je tako da je istodobno nabrijana i simpatična. Da je živčana, ali da ne iritira publiku nego da izazove simpatije. 

'ŠALTERUŠA' Likovi su izmišljeni, a ne bi mi bio problem raditi na šalteru'
Privatni album 

Gotovo svi imaju neku anegdotu sa šaltera. Koja je vaša najdraža ili najtraumatičnija?

Ne mogu se ovog trenutka sjetiti nijedne anegdote ni neugodnosti sa šaltera jer to sve, pogotovo u zadnje vrijeme, gledam kroz oči komedije. Kad dođem u tu instituciji i na šalter, više promatram kako djelatnice komuniciraju s drugim ljudima i sa mnom, i meni je njihov način i stav beskrajno smiješan. Baš kao i stranke koje im dođu i obraćaju im se sa strahom. Jedan je gospodin na šalteru do mojeg, kad sam predavala zahtjev za putovnicu, nakon razgovora s poprilično drskom, ali meni komičnom gospođom sa šaltera na odlasku rekao ''oprostite na smetnji''. Toliko se dobrodošao osjećao na tom šalteru. Jedan drugi gospodin kaže na odlasku: ''Lijep pozdrav i ugodan dan'', a gospođa uzvrati: ''Moš mislit!' Takve izjave i odnosi meni privlače pažnju i inspiriraju me. Što na umu, to na drumu. 

'ŠALTERUŠA' Likovi su izmišljeni, a ne bi mi bio problem raditi na šalteru'
Privatni album 

Biste li vi ikad mogli raditi kao šalteruša? Što mislite, kako biste se snašli?

Mislim da bih mogla raditi na šalteru kratko vrijeme jer bi mi to poslužilo kao inspiracija za snimanje komičnih videa, a i nasmijavale bi me različite stranke i ljudi različitih karaktera. No vjerujem da bi mi brzo dosadilo jer bih zbog statičnosti posla također postajala nervozna, treba mi nešto kreativno i stimulirajuće da bih bila zadovoljna poslom. Ali bilo bi možda ok kao neka privremena opcija.

Pripremate li neke nove projekte za budućnost? Kakvi su vam planovi s 'Šalterušom'?

Iako imam ideje za neke nove likove, trenutno ne pripremam drugi projekt. Sva pažnja sad mi je usmjerena na Šalterušu jer planiram snimiti barem deset epizoda. Možda i više, ovisi gdje će me inspiracija i odaziv publike odvesti.