'Beatbox je vrsta vokalne perkusije koja oponaša zvukove raznih instrumenata, koristeći usta i glas, a uspješnost umjetnika beatboxa odlikuje se proizvođenjem što većeg spektra zvukova i muzikalnosti kako bi što više sličilo pjesmi', definicija je ovo glazbene tehnike koja, iako možda još uvijek ne toliko zastupljena na našim područjima, privlači sve veću pažnju publike. I dok je veći broj onih koji u istoj samo uživaju na nastupima, za 26-godišnjeg Slovaka Filipa Rušina, poznatijeg pod umjetničkim imenom Rushin, beatbox je stil života. Kako je krenula njegova priča s beatboxom, zašto je rodnu Slovačku odlučio zamijeniti Hrvatskom gdje je otvorio i prvu školu beatboxa, može li se uopće živjeti od beatboxa, ali i kako djevojke reagiraju na njegove nastupe, talentirani Filip je otkrio u razgovoru za Story.hr.

Za početak, kada ste otkrili ljubav prema beatboxu? Kako je sve počelo?

Prvi put sam čuo beatbox prije 14 godina, preko interneta, ljubav na prvi pogled. S tim je došla i želja da to naučim, počeo sam imitirati glazbu koju sam slušao te razno razne zvukove oko mene. A kroz godine sam uvijek bio u društvu Hip Hop kulture, gdje kad je trebalo pustiti glazbu ili beat kao podlogu za rap, bio sam prvi na redu.

S obzirom na to da je beatbox na ovim prostorima još uvijek neka vrsta nepoznanice, kako su roditelji reagirali kada ste im rekli da je to ono čime se želite baviti?

Sestra i danas ima traume od mene

 Na početku je bilo čudno svima, jer dok učiš sve te zvukove, naravno ljudima oko sebe stvaraš nemir, pa tako sestra ima traume od mene do sada. (smijeh) A roditelji su me počeli ozbiljnije shvaćati tek kad sam počeo osvajati nagrade.

Prije nekoliko godina ste doselili u Zadar. Zašto baš Hrvatska?

Nakon srednje sam bio jako spontan i htio probati nešto novo pa sam tako 2014. upisao fakultet u Zadru. Često sam dolazio s obitelji u Hrvatsku za ljetovanje, mogu reći da me sunce i more privuklo da se preselim.

U Zadru ste otvorili i prvu školu beatboxa. Jesu li djeca u Hrvatskoj zainteresirana za beatbox? Kako škola funkcionira u doba pandemije?

Škola funkcionira već tri godine, imamo polaznike od šest do 24 godine, iznenadio sam se da najviše mlađa djeca oko osme godine imaju najveću želju za beatboxom. Stvorio sam svoj program za početnike i napredne kroz koji i sam učim više o samoj vještini i drago mi je da to mogu podijeliti. Umijeće korištenja našeg glasa je neistraženo područje, gdje ne postoje granice. U svijetu se pokazalo već da su beatbox tehnike korisne kod djece s poteškoćama, što mi se potvrdilo otkad radim s djecom. Volio bih nastaviti u tom pravcu, i tako biti dio višeg cilja. Svakako je najbolje imati treninge uživo, ali i prije pandemije sam imao online polaznike koji su van Hrvatske, tako da smo se sad svi prebacili na online nastavu.

Ovdje ste već neko vrijeme, kakva je općenito hrvatska scena kada je riječ o beatboxu? Kakva je u usporedbi sa Slovačkom?

Beatbox scena u Hrvatskoj ili Slovačkoj, ali i ostatku svijeta brzo raste, organizacija je svake godine na višem nivou, što ima za rezultat sve više zainteresiranih. Na Hrvatskoj sceni nikad nije bilo službeno prvenstvo, otkada sam preselio težim prema tome da se to ostvari. Naime, već postoji ekipa u Hrvatskoj s kojom smo osnovali, za sada još neslužbeno, udrugu Beatbox Croatia, kako bismo novim, ali i postojećim beatboxerima, stvorili priliku za razvijanjem njihovih vještina na nacionalnoj i svjetskoj razini.

Šira javnost vas je imala priliku upoznati i uz Matiju Cveka. Kako se dogodila ta suradnja?

Prvo se dogodila suradnja između Matije i a capella grupe A.k.a Crescendo u kojoj sam član. Snimili smo spot a capella verzije njegove pjesme 'Visine', nakon čega sam bio pozvan da probam odraditi s njima prvi nastup i ostao sam kao stalan član benda.

S kime biste od domaćih ili stranih glazbenika još voljeli surađivati?

Uspijevam u beatboxu i bez cajki

 Nadam se da ću imati priliku upoznati i surađivati sa što više vrhunskih glazbenika. Jedna od dražih suradnji mi je s TBF-om, na Muzičkoj akademiji, kad sam bio njihov cijeli bend. A za sljedećeg kandidata bih definitivno volio uloviti Edu Majku!

Može li se beatboxati uz svaku vrstu glazbe? Ima li neka glazba na koju nikad ne biste beatboxali?

Definitivno da! U svijetu ima svačega, frend iz španjolske imitira cijeli metal bend samo s ustima. (smijeh) Često mi ljudi predlažu da krenem u cajke, da ću imati puno više posla, ali srećom uspijevam i bez toga.

Ako zanemarimo prethodnu godinu koja je svim glazbenicima bila poprilično teška, može li se u Hrvatskoj živjeti od beatboxa?

Mislim da nije pitanje što radiš nego koliko. Surađujem s raznim glazbenicima, plesačima i to je dovelo do stvaranja raznih projekata, što mi omogućuje da ne moram imati klasični posao i mogu se baviti time što volim. Pandemija je sve zaustavila, ali iz druge strane, stvorila priliku i vrijeme za raditi na sebi. Počeo sam stvarati svoju glazbu, što mi uvijek bila želja. Jedva čekam da se svijet oporavi i krenemo svirat!

Za kraj, moram pitati, glazbenici nerijetko uživaju pažnju ženskog dijela publike, kako djevojke reagiraju na beatboxere? Je li neku osvojio vaš beatboxing?

Beatbox je svakako pridonio mom ljubavnom životu, mislim da su cure svjesne da neki vježbaju mišiće, a beatboxeri vježbaju rad s ustima.