Bivši triatlonac i atletski trener Nikola Borić interes domaćih medija privukao je prije šest godina kada se odlučio na, prema mišljenju mnogih, radikalan životni zaokret te se iz grada preselio na Papuk kako bi ondje živio u divljini i uzgajao vlastitu hranu. Priča je to koja se proširila i izvan granica Lijepe Naše te zaintrigirala britanskog voditelja i avanturista Bena Foglea koji je prije dvije godine o njemu snimio jedan od nastavaka dokumentarnog serijala ‘Ljudi od divljine’, koji smo nedavno imali priliku pogledati na HTV-u. I to nakon što je redatelj Sean McDonnell od suradnice Sanje koja radi za Warner Bross. Pictures čuo da u blizini njezina rodnoga grada živi jedan od ‘luđaka’ kakve snimaju.
- Smatram da je ljudima drukčije sve od onoga na što su navikli pa je tako bilo čudno i da, dok svi sa sela bježe u grad u potrazi za poslom, netko napravi suprotno i iz velegrada kao što su Istanbul, Addis Abeba, Berlin i Amsterdam preseli u selo s manje od deset mještana - objašnjava ovaj 44-godišnjak koji u početku nije naišao ni na razumijevanje najbližih.
- Moja obitelj i bliži prijatelji smatraju da to nije baš normalno, ali zbog te odluke nisam izgubio nikoga jer imam uzak krug dragih prijatelja iz djetinjstva koji su mi iznimno važni i razumiju moje postupke i odluke te bi za njih možda bilo i čudnije da živim ‘normalan’, klasičan život. Ta odluka nije donesena preko noći, nego se jako dugo kuhala u meni. Zemlju u Parku prirode Papuk kupio sam 2011. i te sam godine tu proveo šest mjeseci spavajući u mreži razapetoj između dva drveta, a konačna odluka i preseljenje u šumu dogodili su se 4. studenoga 2014. godine - objašnjava Nikola koji je sam sagradio kolibu od blata, ali ona je, nažalost, prošle godine stradala u požaru.
Kuća je bila biorazgradiva i u potpunosti od prirodnih materijala
- Kuća je bila biorazgradiva i u potpunosti od prirodnih materijala - drva, slame i blata - te je izgorjela 1. siječnja prošle godine, a mislim da se to dogodilo jer nam je pukao dimnjak od kamina na spoju s krovom koji je bio od drvene šindre. To je moje mišljenje, a neki smatraju da je zapaljena - kaže.
S djevojkom Zoranom Vujatović, koju je upoznao kada je doselio na Papuk, nakon tog požara kupio je kuću u kojoj i danas žive te u sklopu svog OPG-a Shumska Farma uzgajaju hranu na organski i ekološki način za vlastite potrebe, ali i za prodaju.
- Sada živimo u toj kući koja je iz obnove i do Farme imamo deset minuta hoda. Iste godine bio je plan sa ZMAG-om sagraditi prvu biorazgradivu kuću u Hrvatskoj od konoplje. Radionica je bila planirana za rujan, ali zbog cijelog cirkusa sa zabranama javnih okupljanja to je odgođeno za neka bolja vremena - ističe.
Od infrastrukture imaju samo struju, a voda je iz bunara i s izvora. Nema asfalta, nema javne rasvjete, nema kanalizacije ni vodovoda, a odvoz smeća, objašnjava, dobili su prije nekoliko tjedana, i to na njihovu zamolbu.
- Svatko se u selu snalazi kako zna i umije. Velik dio kuća i dalje nema tekuću vodu. Internet sada imamo preko mobilnog home boxa, a u staroj kući imali smo ga preko mobitela. Prije požara bile su provučene instalacije za vodu i imali smo struju preko solarnih panela. Nažalost, sve je izgorjelo - objašnjava.
Automobil posjeduju, ali zato što Zorana ima deset kilometara vožnje do škole u kojoj radi, a imaju i otvorenu tvrtku za dostavu hrane iz njihova klastera Made in Papuk pa im je automobil neophodan za prikupljanje i dostavu namirnica u Zagreb. A otkako živi u prirodi, priznaje, nijednom nije posjetio liječnika.
- Super se osjećam i nisam imao potrebe za odlazak doktoru. Sve sam to postavio i na jednu višu razinu pa nemam zdravstveno osiguranje ni zdravstvenu iskaznicu, nemam svog liječnika i ne postoji moj zdravstveni karton - kaže.