Bivša ministrica Gabrijela Žalac u ponedjeljak popodne je nakon gotovo dva mjeseca izašla iz zatvora Remetinec nakon što su ispitani svi svjedoci u aferi 'Softver'. Po nju je došla njezina odvjetnica Jadranka Sloković.
Žalac je uhićena u akciji USKOK-a te ju se sumnjiči za dodjeljivanje posla izrade softvera u vrijednosti od 13 milijuna kuna tvrtki Ampelos, koja je imala samo jednog zaposlenog čovjeka, dok je bila na čelu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske Unije.
Miljenica premijera Andreja Plenkovića rođena je 1979. godine u Vinkovcima i majka je četvero djece. Prvo dijete je rodila na kraju srednje škole, a prije mature udala se za supruga Marija.
Diplomirala je ekonomiju, a karijeru je počela graditi kao stručna savjetnica HDZ-ovog župana Bože Galića, 2005. godine. Dvije godine kasnije postala je i članicom HDZ-a i tad počinje njezin streloviti politički uspon da bi na kraju kao osoban izbor premijera, postala ministricom EU fondova i regionalnog razvoja.
Njezin suprug Mario, koji joj je uvijek bio podrška, u fokus javnosti je došao kada je nakon njezina uhićenja vikao i vrijeđao novinare koji su stajali ispred njihove kuće u Vinkovcima. Mario je vlasnik automehaničarskog obrta Žaki u Vinkovcima i najviše je vremena provodio s djecom u obiteljskoj kući dok je Gabrijela zbog posla često putovala u Zagreb.
Bivša ministrica u svojoj karijeri pojavila se i u spotu bivšeg predsjednika Domovinskog pokreta, pjevača Miroslava Škore 'Šumi, šumi, javore'. Njen mandat je obilježilo nekoliko afera.
Afera prometna nesreća
U ožujku 2019. je bez važeće vozačke dozvole u rodnim Vinkovcima naletjela na djevojčicu i teško ju ozlijedila. Iz Vlade su rekli da ne mora podnijeti ostavku jer se takva nesreća može svakome dogoditi.
Žalac se novinarima obratila u suzama i ispričala da joj je vozačka istekla tri godine ranije te da je premijeru dala svoj mandat na raspolaganje. Međutim, Plenković nije prihvatio njezinu ostavku.
Afera Mercedes
Uskoro se dogodila i afera s luksuznim Mercedesom, registriranim na rent-a-car tvrtku šibenskog poduzetnika. Gabrijela se pravdala da su automobil kupili ili uzeli u dugotrajni najam njezini roditelji te mijenjala svoja obrazloženja. Ubrzo nakon toga je maknuta s pozicije ministrice.
Afera vjetroelektrane
Nakon odlaska s ministarske pozicije, Žalac je aktivirala pravo na dužnosničku plaću nakon prestanka mandata i osnovala svoju tvrtku Mega projekti registriranu na niz djelatnosti. Ponovno je došla u fokus javnosti kad se pisalo da je njena tvrtka dobila poticaj grada Vinkovaca od 5000 kuna, ali to je dobio svaki novi poduzetnik s tog područja.
Međutim, nemir u njen život donijela USKOK-ova istraga u aferi Vjetroelektrane kojom je Gabrijela bila obuhvaćena. Zajedno s bivšom državnom tajnicom i kninskom gradonačelnicom Josipom Rimac, postala je osumnjičena da je koristila svoj utjecaj kako bi osigurala HBOR-ov kredit za projekt Krš-Pađene.
U javnost su procurili i kontroverzni SMS-ovi koje je Žalac izmjenjivala s Rimac te se saznalo da ju je tražila da joj bratu sredi državni ispit.
Afera najbrži prst
U sjeni tih afera je ostao natječaj zbog kojeg je Žalac dobila nadimak najbrži prst. Naime, do europskog novca su dolazili ljudi koji su se najbrže prijavili pa je jedan natječaj završen za 35 sekundi jer je iznos bespovratnih sredstva obrađenih projektnih prijava premašio 200 posto od ukupne alokacije poziva.
To je izazvalo nezadovoljstvo i stručnjaci su isticali da bi trebala presuditi kvaliteta projekta. Iako se nakon toga tvrdilo da se više neće dolaziti do europskog novca najbržim prstom, mediji su pisali da se takav tip natječaja ponovio.