Nogometaš Josip Šimunić u petak slavi 44. rođendan. Josip se rodio u australskom gradu Canberra, a odlučio je zaigrati za domovinu svojih predaka.
Za reprezentaciju je debitirao 2001. protiv Južne Koreje i u njoj se kao igrač zadržao do 2013. kada je nakon dokvalifikacijske utakmice s Islandom za odlazak na svjetsko prvenstvo u Maksimiru uzeo mikrofon i pred publikom vikao 'Za dom'.
'Mikrofon sam uzeo jer sam osjećao potrebu slaviti s našim navijačima nakon našeg velikog uspjeha. Ja sam slavio pobjedu, pobjedu Hrvatske. Naše su emocije bile na vrhuncu. Nisam bio svjestan implikacija jer ja nisam dugo živio u Hrvatskoj i nisam osjećao takvu podijeljenost oko nekih pitanja, pa bili oni i 'Za dom spremni'. Dakle, vrlo jasno, ja nisam slavio fašizam, nacizam ili bilo koji totalitarizam. Slavio sam Hrvatsku. Bio sam uvjeren da je to ispravan način. Danas shvaćam da ima dosta onih koji smatraju da je to bio pogrešan način', rekao je u jednom razgovoru za Jutarnji list.
Također, Šimunić je poznat po tome što je na jednoj utakmici dobio tri žuta kartona. Na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj sudac Graham Poll ga greškom nije isključio nakon drugog žutog kartona, jer je kod drugog zapisao ime australskog braniča Craiga Moorea koji je nosio isti broj kao Šimunić. Tek nakon trećeg žutog kartona Šimuniću je pokazao crveni. 'Pomogao mi je moj australski naglasak', rekao je Šimunić prije dvije godine u razgovoru za australski Roar.
Velika obiteljska tragedija pogodila ga je 2018. Njegova trogodišnja kći Luciana umrla je u travnju izgubivši bitku s gripom. Šimunić se 2013. u Zagrebu vjenčao s Christine Marie. Nekoliko mjeseci kasnije dobili su kći Lucianu, a krajem 2016. rodio im se sin. Na ljeto 2019. dobili su i drugog sina, a Šimunić i supruga Christina su jednom prilikom progovorili o najtežoj tragediji koja im se dogodila.
Iako gotovo nikada nije bila bolesna, jednu večer Luciana je dobila temperaturu 38, a iako su je uobičajeno spuštali, ujutro je ponovno imala vrućicu. 'Bila je dobre volje, zaigrana, spavala je, jela, igrala se s bratom... no temperatura je ustrajala i probudila se plačući. Uspješno smo spustili vrućicu i spokojno je zaspala na našem krevetu. Ipak, za svaki slučaj, premda nije ni kašljala niti joj je curio nos, otišli smo pedijatru', prisjetila se Christina.
Odmah su zaključili kako nešto ipak nije u redu i vrlo brzo Luciana je hospitalizirana, te su uslijedili brojni pregledi kojima je otkriveno da njihova djevojčica ima encefalitis, odnosno upalu mozga.
'Pila je sve moguće lijekove od antibiotika, kortikosteroida, do miflua, a u četvrtak smo saznali da je izoliran i virus pandemijske gripe H1N1. U tom trenutku gotovo sam odahnula. Gripa, pa ipak nije tako strašna bolest. Ne umiru ljudi od gripe, tješila sam se. No, onda je sve krenulo nizbrdo nevjerojatnom brzinom. U petak su je prebacili na intenzivnu skrb, u subotu ujutro počele su konvulzije. Između subote i nedjelje nastupila je moždana smrt. Još je živjela tjedan dana premda je bila moždano mrtva, a napustila nas je na Uskrs. U roku od sedam dana okrenuo nam se svijet. Nije zakašljala, nije joj curio nos, gripa je zaobišla respiratorni i odmah otišla na centralni živčani sustav, objasnili su nam liječnici. Ne, to je nemoguće. Pa radilo se samo o gripi', rekla je Christina za Jutarnji list.
Iako je malena primila gotovo sva cjepiva, Šimunić smatra da se možda pogubnim pokazalo što je nisu cijepili protiv gripe. 'Da smo dovoljno znali o opasnostima gripe, to cijepljenje sigurno ne bismo preskočili. Istina, nikad nam nije ni predloženo cjepivo, a nije ni obvezno niti je preporučeno za zdravu djecu u Hrvatskoj. Poslije smo vidjeli da druga pravila vrijede u Kanadi, Australiji i SAD-u. Tamo je, naime, preporuka da se djeca cijepe poslije šestog mjeseca života, jer se djecu do pete godine tretira kao visokorizičnu skupinu. Moglo bi se reći da smo ipak bili neinformirani zbog percepcije o gripi kao neopasnoj bolesti, koja zasigurno nije istinita', rekla je Christina.
U galeriji pogledajte više nogometaševih fotografija.