Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, mnoge su se ukrajinske javne osobe obratile svijetu kako bi zatražile podršku.

Jedna od aktivistkinja bila je i ukrajinska pjevačica Jamala, koja je 2016. godine pobijedila na Eurosongu s pjesmom 1944. Pjevačica se za Instagram snimila s djecom, a u videu nije sakrivala uzrujanost te je svoju popularnost iskoristila da pozove na mir i pomirenje. 

Jamala o ruskoj invaziji na Ukrajinu
Instagram (@jamalajaaa) 

'Ukrajina ne želi rat, želimo mir. Ostanite jaki i nemojte paničariti. Mi smo kod kuće. Molim vas, podržite Ukrajinu, nemojte šutjeti', napisala je Jamala na Instagramu. Pjevačica se sa svojom obitelji nalazi u Kijevu.

Podsjetimo, njezina eurovizijska pjesma govori o etničkom čišćenju koje su doživjeli članovi njezine obitelji zajedno s preko 200.000 krimskih Tatara. Naime, 17. i 18. svibnja 1944. Staljinove snage su izvršile 'kolektivnu kaznu' nad Tatarima, narodom turskog podrijetla, a u samo dva dana iseljeno je 40.000 pripadnika ovog naroda s Krima te ih se otjeralo u Sibir. 

Jedna od kćeri Jamaline prabake je tijekom nehumanog transporta preminula od hladnoće. Umjesto pogreba, vojnici su je samo izbacili iz kamiona koji se kretao, kao teret koji ometa u daljnjem transportu.

Jamala je pobijedila na Eurosongu 2016. godine
Story 

Staljin je Tatare s Krima optužio za suradnju s nacistima tijekom Drugog svjetskog rata, no Jamala tvrdi da se njena obitelj borila na strani Sovjeta. 'Stranci dolaze u vaše kuće, ubijaju vas i govore da nisu krivi. Gdje su vaš razum i srce? Čovječanstvo plače', stihovi su ukrajinske pjesme.

Zbog Jamale je prije Eurosonga reagirao i odbor za medijsku politiku ruske Dume, tražeći diskvalifikaciju te pjesme iz natjecanja. Pjevačica je s druge strane rekla da je 1944. godina zauvijek promijenila jednu krhku ženu, njezinu prabaku.

'Njezin život više nikad nije bio isti', rekla je Jamala, koja je rođena u Kirgistanu, a otac joj je krimski Tatar.

Jamala je rekla da će drugi dijelovi Europe najbolje pomoći tako da šire svijest o ruskoj agresiji i dijele službene informacije o agresiji nad Ukrajinom.