Psovke koje su prije bile svima mrske danas su postale uobičajene te ih ljudi nerijetko koriste, a da pritom uopće ne razmišljaju.

Upravo to je navelo neke obožavatelje kraljevske obitelji na razmišljanje o tome što se događa ako netko opsuje kraljicu Elizabetu II.?

Kraljica Elizabeta rekla je da je čula sve psovke
Profimedia 

Kate Baxter, na slično postavljeno pitanje na internetskoj stranici Quora odgovorila je 'Ništa'. 'Nekoć je postojao stari zakon o uvredi veličanstva koji se zvao 'lese majeste', a imao je veze s vrijeđanjem kralja ili kraljice. To je ukinuto prije nekoliko godina', dodala je. Izgleda kako kraljica u današnje vrijeme ne može učiniti ništa ukoliko je netko odluči prokleti iz bilo kojeg razloga.

Naravno, odgovor koji bi uslijedio od kraljice ili njezinih tjelohranitelja bio bi situacijski. 'To bi ovisilo o okolnostima', napisao je Tony Walton. '

Ako bi netko potrčao prema njoj i počeo je grditi, policija bi ga savladala i odmaknula, a možda i kazneno gonila zbog prijetećeg ponašanja, koje bi moglo uzrokovati narušavanje mira ili bilo čega drugog primjerenog, baš kao što bi to učinili ako bi dojurili do mene i počeli vikati na mene', dodao je.

Inače će kraljica samo ignorirati neprimjeren i nepristojan komentar. Nakon što je provela desetljeća živeći s princom Philipom koji je poznat po svojim psovkama možemo pretpostaviti kako ju one neće lako uznemiriti jer vjerojatno je čula i gore.

Kraljica Elizabeta i princ Philip bili su u braku 73 godine
Profimedia 

Andrew Fennelly, korisnik Quore podijelio je anegdotu u kojoj je muškarac nenamjerno opsovao pred Njezinim Visočanstvom, a nakon što je shvatio pogrešku, ispričao se.

Kraljica Elizabeta nije se time opterećivala. 'Ja sam kći mornara, supruga mornara i majka mornara. Sve sam ih čula', doviknula je.

No, ukoliko se takvo što dogodilo u vremenu kada je u Engleskoj na snazi još bio 'lese majeste', psovke upućene prema monarhu mogle su imati strašne posljedice. Na primjer, Thomas Kerver jednom je omalovažavao muževnost Henrya VI. i čak ga nazvao djetetom 1444. godine. Kazna koju je dobio za uvredu monarha bila je prilično oštra prema današnjim standardima. Bio je obješen i rasječen.

Iako sada u Engleskoj vlada sloboda izražavanja još uvijek postoje mjesta u svijetu gdje vrijeđanje kralja može dovesti do ozbiljnog problema. Na primjer, na Tajlandu su zakoni o uvredi veličanstva još uvijek u snazi, a građani, uključujući i strance, uhvaćeni su zbog postupaka koji se smatraju uvredljivim za kralja.