Velika humanitarka i bivša ravnateljica vukovarske bolnice, Vesna Bosanac preminula je nakon duge i teške bolesti u 74. godini.
Bolnicu je vodila u najtežim mogućim uvjetima uz granatiranje, nestašicu lijekova i hraneu Domovinskom ratu. Voljeni grad i bolnicu nije napuštala do obrane rodnog grada u koji se vratila 1997. kada je preuzela staro radno mjesto.
Inače, rođena je 1949. u Subotici, a u mladim danima preselila se u Borovo naselje. U vrijeme rata definitivno je bila simbol građanske hrabrosti, junaštva i humanosti.
Naime, ravnateljicom Medicinskog centra Vukovar postala je 24. srpnja 1991. kada su počele pripreme u ratnoj agresiji koja se pripremala u okolici Vukovara.
'Nastavljeni su direktni napadi na bolnicu iz teškog artiljerijskog naoružanja koja je već gotovo potpuno urušena… među ostalim, rođeno je nedonošče nakon samo 25 tjedana trudnoće, tjelesne težine 800 grama. Liječi se u inkubatoru u podrumu bolnice. Situacija je izuzetno teška uslijed neprekidne paljbe po zidovima i krovu bolnice. Vode nema. Tijekom poslijepodneva dva požara u krugu bolnice jedva su ugašena. Očajni, molimo, iako sada sa sve manje nade, hitnu intervenciju kako bi se JNA povukla i deblokirala Vukovar i omogućila evakuaciju 450 ranjenika uključujući nedonoščad i trudnice kao i njihovo adekvatno liječenje i tretman. Jučer, 8.11. stiglo je 75 novih ranjenika na kojima je izvršeno 35 teških operacija. Ugroženi su životi medicinskog osoblja koje požrtvovno radi 24 sata na dan. P.S.: 10. studenog 1991.: još uvijek smo živi ali, čini se, ne zadugo', stajalo je u pismu upućenom Vladi.
Kroz bolnicu, u kojoj je radila Vesna, prošlo je više od dvije i pol tisuće ranjenika, tisuću od njih moralo je biti podvrgnuto teškim operacijama. Međutim, nakon ulaska JNA u spomenutu bolnicu, iz nje su odvedeni mnogi ranjenici i ubijeni te nakon toga bačeni u Ovčaru i danas nepoznata mjesta u istočnoj Slavoniji.
Heroina svog vremena, Vesna Bosanac ostala je kao što smo i naveli do samog pada grada, nakon čega je zatočena. Tri tjedna je provela u zatvoru u Srijemskoj Mitrovici, još dva dana u Beogradu, a u Zagreb je stigla u prosincu 1991. godine, piše Jutarnji list.