Bruce Willis odstupit će od svoje glumačke karijere nakon što mu je dijagnosticirana afazija, stanje koje ometa nečiju sposobnost govora i pisanja.
Glumčeva obitelj, uključujući njegovu suprugu Emmu Heming-Willis i bivšu suprugu Demi Moore, objavila je u srijedu na Instagramu njegovo stanje. Afazija 'utječe na njegove kognitivne sposobnosti', stoji u priopćenju.
Što je afazija?
- To je stanje u kojem osoba ima poteškoća s jezikom ili govorom
- Obično uzrokovano oštećenjem lijeve strane mozga, poput moždanog udara
- Ometa čitanje, slušanje, govor, tipkanje ili pisanje
- Problemi s govorom najčešći su i mogu uključivati pogrešno slaganje riječi
Willis nije jedina holivudska zvijezda koja se bori s afazijom, a ovo su poznate osobe koje pate ili su patile od iste bolesti.
Sharon Stone
Sharon Stone se 2001. u dobi od 43 godine srušila u svom domu zbog aneurizme mozga i pretrpjela posljedično cerebralno krvarenje koje je trajalo čak devet dana. Kad je Sharon otpuštena iz bolnice, izgubila je sposobnost čitanja i razvila je probleme s govorom, uključujući mucanje.
Emilia Clarke
Nakon što je završila snimanje prve sezone 'Igre prijestolja' 2011. godine, Emilia Clarke je tijekom treninga doživjela bolnu glavobolju za koju kaže da je osjećala 'kao da joj elastična traka stišće mozak'.
Svoje iskustvo subarahnoidalnog krvarenja, neuobičajene vrste moždanog udara uzrokovanog krvarenjem na površini mozga, podijelila je u prošlogodišnjem eseju koji je napisala za The New Yorker.
'Nakon krvarenja nisam se mogla sjetiti vlastitog imena. Umjesto toga, besmislice su mi letjele iz usta i počela sam paničariti. Nikada nisam doživjela takav strah', napisala je. Njezina je afazija, srećom, nestala nakon tjedan dana.
Randy Travis
Nakon što je Grammyjem nagrađena country zvijezda Randy Travis hospitaliziran zbog virusne kardiomiopatije, virusa koji napada srce, 2013. doživio je moždani udar.
Nedugo nakon toga je izgubio sposobnost govora i razumijevanja jezika, a svoju borbu s afazijom opisao je u memoarima iz 2019. 'Zauvijek, Amen: Memoari o glazbi, vjeri i hrabrim životnim olujama'.
Gabby Giffords
Gabby Giffords bila je domaćin događaja 'Congress on Your Corner' ispred Safewaya u Tucsonu u siječnju 2011., kada je naoružani muškarac počeo pucati na gomilu ljudi, pogodivši je u glavu.
Njena borba s afazijom godinama ju je ostavila nesposobnom da artikulira više od nekoliko riječi, ali je i dalje mogla pjevati pjesme koje je naučila prije nego što je zamalo bila ubijena.
Taj se fenomen događa jer je lijeva hemisfera mozga odgovorna za jezik, ali desna hemisfera je više specijalizirana za melodiju. Giffords se s vremenom oporavila, a sa suprugom je osnovala organizaciju za pomoć žrtvama nasilja.
Dick Clark
Voditelj Dick Clark doživio je moždani udar u prosincu 2004. koji ga je ostavio paraliziranim na desnoj strani, a također je doživio i afaziju. Nakon toga nastavio je odrađivati svoju ulogu voditelja sve do svoje smrti 2012. godine.
'Dick Clark pokazao je svijetu da ljudi mogu imati moždani udar i da i dalje mogu funkcionirati', rekao je za Los Angeles Times dr. Robert Thompson.
Mark McEwen
Bivši meteorolog i estradni reporter Mark McEwen radio je na CBS-u 16 godina. Izvještavao je o dodjelama nagrada, nekoliko Olimpijskih igara i intervjuirao pet različitih predsjednika SAD-a, a nakon toga doživio je moždani udar 2005. godine.
Kasnije je na svojoj web stranici pisao o svojoj borbi s afazijom i otkrio kako mu je pjevanje pjesama Stevieja Wondera i Beatlesa pomoglo da razgovjetnije govori.
Michael Hayden
General i direktor NSA-e u administraciji Clintona i Georgea W. Busha, a potom i direktor CIA-e, doživio je moždani udar netom prije Dana zahvalnosti 2018. godine.
Njegov četverogodišnji unuk morao ga je nakon toga iznova učiti abecedu. Dok je Haydenova inteligencija ostala netaknuta, zauvijek je izgubio sposobnost čitanja i pisanja.