Savezni sudac osudio je osnivačicu Theranosa Elizabeth Holmes na 11 godina i tri mjeseca zatvora zbog prijevare ulagača u njezin sada nepostojeći startup za testiranje krvi koji je nekoć bio procijenjen na 9 milijardi dolara.

U San Joseu u Kaliforniji, američki okružni sudac Edward Davila osudio je Holmes (38) po tri točke optužnice za prijevaru investitora i jednoj točki za urotu nakon što ju je porota osudila prošlog siječnja nakon suđenja koje je trajalo tri mjeseca.

Tužiteljstvo je predložilo kaznu od 15 godina zatvora, dok je obrana pozvala suca da ne odredi zatvorsku kaznu.

Elizabeth Holmes osuđena na 11 godina zatvora zbog prevare
Profimedia 

Holmes, odjevena u tamnu bluzu i crnu suknju, zagrlila je roditelje i partnera nakon izricanja presude.

Tijekom saslušanja o kazni, Holmes je plakala dok je govorila da je 'shrvana' svojim neuspjesima i da bi mnoge stvari učinila drugačije da je imala priliku.

'Osjećala sam duboki sram zbog onoga što su ljudi prošli jer sam ih ja iznevjerila', rekao je Holmes.

Prije izricanja kazne, Davila je slučaj nazvao 'zabrinjavajućim na toliko razina', postavljajući pitanje što je motiviralo Holmes, 'briljantnu' poduzetnicu, da lažno predstavi svoju tvrtku investitorima.

Elizabeth Holmes rekla je da je shrvana svojim neuspjesima
Profimedia 

'Ovo je slučaj prijevare u kojem je uzbudljiv pothvat krenuo s velikim očekivanjima samo da bi bio razbijen neistinama, lažnim predstavljanjem, običnom ohološću i lažima', rekao je sudac.

Očekuje se da će njezini odvjetnici zatražiti od suca da joj dopusti da ostane na slobodi uz jamčevinu tijekom planirane žalbe. Očekuje se da će se žaliti na odluku suca da potvrdi osudu porote protiv Holmes, kao i na njezinu kaznu na 9. prizivnom sudu SAD-a sa sjedištem u San Franciscu.

Pomoćnik američkog tužitelja Jeff Schenk rekao je Davili tijekom saslušanja da bi kazna od 15 godina bila 'davanje izjave da ciljevi ne opravdavaju sredstva'.

Elizabethin odvjetnik Kevin Downey tražio je kućni pritvor, rekavši da je popustljivost opravdana jer za razliku od nekoga tko je počinio 'veliki zločin' ona nije bila motivirana pohlepom.

Savezni ured za uvjetne uvjete preporučio je kaznu od 9 godina zatvora, prema sudskim dokumentima.

Američka tužiteljica Stephanie Hinds rekla je da kazna za Holmes 'odražava smjelost njezine goleme prijevare i nevjerojatnu štetu koju je prouzročila'. Downey je odbio komentirati kada je napustio sud.

Elizabeth Holmes je svjedočila u vlastitu obranu, rekavši da je u to vrijeme vjerovala da su njezine izjave bile točne.
Profimedia 

Tužitelji su tijekom suđenja rekli da je Holmes krivo predstavila Theranosovu tehnologiju i financije, uključujući tvrdnju da je minijaturizirani stroj za testiranje krvi mogao pokrenuti niz testova iz nekoliko kapi krvi.

Tvrtka se potajno oslanjala na konvencionalne strojeve drugih tvrtki za provođenje testova pacijenata, rekli su tužitelji.

Holmes je svjedočila u vlastitu obranu, rekavši da je u to vrijeme vjerovala da su njezine izjave bile točne.

Podsjetimo, poduzetnica je svojedobno krasila naslovnicu časopisa Forbes zbog svoje revolucionarne startup kompanije procijenjene na devet milijardi dolara, a o njezinoj prevari je snimljena serija 'The Dropout'.

O Elizabeth Holmes snimljena je serija The Dropout
Profimedia 

Elizabeth je kao 19-godišnjakinja 2003. pokrenula tvrtku Theranos i tvrdila je da je razvila revolucionarni krvni test kojim se može provesti testiranja za stotine bolesti i zdravstvenih stanja sa samo nekoliko kapi krvi. U stvarnosti kompanija nije bila ni blizu takvog otkrića.

Uspjela je do kraja 2004. godine prikupiti šest milijuna dolara od ulagača, a Holmes je vjerovala da će posao s krvnim testovima narasti do 200 milijardi dolara i da će maknuti velike laboratorije za dijagnostiku i proizvođače opreme poput Olympusa, Siemensa i Rochea.

Elizabeth Holmes tvrdila je da je razvila revolucionarni krvni test kojim se može provesti testiranja za stotine bolesti i zdravstvenih stanja sa samo nekoliko kapi krvi
Profimedia 

Elizabeth je bila jako uvjerljiva dok je predstavljala svoju tvrtku ulagačima te je nastavila zadobivati puno povjerenja i novca. Na vrhuncu uspjeha vrijednost njezine kompanije je procijenjena na 9 milijardi dolara, a njezino vlastito bogatstvo na 3.6 milijardi dolara zbog čega ju je magazin Forbes proglasio 2014. najmlađom milijarderkom.

Dok je objašnjavala kako je došla do svoje ideje za testiranje sa samo nekoliko kapi krvi, Elizabeth je isticala da je još kao djevojčica razvila veliki strah prema iglama i vađenju krvi. Zbog toga je odlučila izmisliti jednostavan i djelotvoran uređaj koji će moći obaviti stotine testiranja iz samo jedne kapljice krvi izvađene iz prsta.

Ipak, ubrzo je otkriveno da njezini testovi ne daju rezultate koje je ona predstavljala i da se oprema koju koriste tijekom testiranja, raspada. Također, izvještaji o dobiti Theranosa su lažirani i znanstveni radovi na kojima se ta metoda temelji, ne objavljuju se u stručnim časopisima.

Elizabeth Holmes postala je najmlađa milijarderka 2014. godine
Profimedia 

Počele su kritike na njezin račun, a početkom 2015. su glasine o prevari bile sve glasnije. Usto je Elizabeth postajala sve paranoičnija. Svojim zaposlenicima je zabranila da međusobno komuniciraju o projektima na kojima rade, a izbjegavala je odgovarati novinarima na pitanja o dobiti svoje tvrtke Theranos.

Njezina kompanija se počela urušavati, a ulagači su odlučili izaći iz posla s Holmes i počeli su podizati tužbe za prevaru. U tom trenutku je vrijednost Theranosa pala na nula dolara.

Kako su pisali američki mediji, Holmes je za to vrijeme uživala u svojoj raskošnoj vili vrijednoj 135 milijuna dolara u Kaliforniji sa suprugom Williamom Evansom, koji je nasljednik grupacije Evans Hotel, njihovim sinom i dva psa.