Makarska tenisačica Mariana Dražić polako, ali sigurno osvaja svijet, a vjerujemo kako ćemo za nju tek čuti!
Osim nevjerojatnog talenta, ovu mladu sportašicu krasi i prirodna ljepota, ali i veliko srce koje pokazuje na svakom koraku svojim humanitarnim radom. S Marianom smo se sreli na teniskim terenima na zagrebačkim Ravnicama, te proveli ugodno jutro, a ovo je njena priča.
'Posljednjih tjedana bila sam na turnirima u Francuskoj i Finskoj, igrala sam polufinale i četvrtfinale, no i dalje se bavim humanitarnim radom, te trenutno skupljam hranu za gladne širom svijeta. Do kraja godine mi je plan odigrati još dva turnira, a onda iduće godine pronaći čvrstu i stabilnu partnericu da bi ostvarila krajnji cilj, a to je igranje Grand Slamova u parovima.'
Mariana nesebično priznaje kako u Hrvatskoj postoje odlične igračice s kojima bi mogla igrati, no usmjerila nam je pažnju na 2019. godinu kada je iskusila veliku nepravdu.
'Tada sam bila najuspješnija igračica u parovima s najviše pobjeda, no uskraćen mi je nastup u reprezentaciji, jer je izbornica uzela drugu igračicu. Zašto? U to neću ulaziti, smatram da svatko zna što radi i nemam ništa protiv toga, te vjerujem da će moje vrijeme u reprezentaciji tek doći.'
U njenom poslu se porazi, poslovni i privatni, moraju brzo apsorbirati, a tako se Mariana postavila i te godine nakon odluke koja ju je razočarala, ali nipošto nije pokolebala. Zatim su uslijedili i pozivi iz drugih država, no ona se ne može zamisliti da igra pod nekom drugom zastavom osim hrvatske.
'Ponude su bile dosta primamljive, no nikada ništa u životu nisam gledala kroz novac. Sa 16 godina sam dobila ponudu iz Izraela da dođem igrati za pozamašnu svotu, no odbila sam i uvijek ću se držati toga da ostanem igrati za Hrvatsku', iskrena nam je Mariana koja nam je otkrila kako je muškarcima i dalje lakše.
'Što se tiče novčanih nagrada na turnirima, i dalje su u prednosti. Pokušava se to izjednačiti i kompenzirati, ali trenutno tu nema nekih velikih pomaka. Ako muškarci igraju turnir od minimalno 25 tisuća dolara nagrade, njima je sve financijski pokriveno dok ne ispadnu. Nama ženama je teže doći i do rankinga, potrebno su nam tri turnira za doći do bodova, a njima samo jedan.'
Mariana je rođena u Brelima, no odrastala je u Njemačkoj, jer joj je otac Darko Dražić u to vrijeme tamo igrao nogomet. Dražić je od 1983. do 1991. igrao za Hajduk, a u povijesti će ostati upisan kao prvi kapetan Bilih u neovisnoj Hrvatskoj. Uz njega, najveća podrška joj je svakako majka koja je prati na svim turnirima po svijetu od samih početaka.
Ipak, na prvi trening ju je odveo djed, a tenisom se prva počela baviti njena sestra. Ljubomora na sestru potaknula je Marianu da se primi reketa, što se pokazalo odličnim potezom. 'Tata mi je usadio disciplinu i uveo me u svijet kondicijske pripreme već s 9, 10 godina. Još uvijek čuvam 10 pravila kojih se svaki sportaš mora držati, koje mi je on dao. Prvo pravilo jest da je trener uvijek u pravu, a drugo pravilo glasi da je trener uvijek u pravu i kad nije. Brže sam sazrela od drugih jer sam imala njega kraj sebe kao profesionalnog sportaša u obitelji.'
Roditelji se tako nikada nisu morali brinuti da će skrenuti s pravog puta, jer je od samih početaka ova smeđokosa ljepotica bila vrlo odgovorna, te je uvijek pazila kako se ponaša.
Marianu na Instagramu trenutno prati gotovo 34 tisuće obožavatelja koje nerijetko časti atraktivnim fotografijama, a na nekima pozira u bikiniju. Unatoč činjenici da smo u 21. stoljeću, te da se mlada sportašica može pohvaliti prekrasnim, zdravim tijelom, u čemu nema apsolutno ničeg lošeg, zanimalo nas je kakve su reakcije na upravo takve fotografije.
'Ako pojedina osoba ima mogućnost iskoristiti i jedno i drugo, ja sam za to. Svakome godi pažnja i pohvala, pogotovo nama ženama za izgled. Ako je netko zgodan i ima mogućnost to istaknuti i pokazati uz to što se bavi sportom, apsolutno podržavam, to je ona ljepša strana sporta. Ja ću uvijek dobiti više lajkova na fotografiju koja je atraktivnija ili ona u bikiniju, nego onu s terena. Voljela bih da se više cijeni moj rad i trud nego izgled, ali to je ta iskrivljena slika u današnjim vremenima. Ipak, doziram što objavljujem i savjetovano nam je da kad smo na nekom turniru da ne stavljamo lokacije.'
U njenom slučaju to je bio odličan savjet, jer je jednom prilikom imala vrlo neugodno iskustvo kad se označila u hotelu u kojem je boravila, a u njemu se zatim pojavio stalker. Dočekao ju je u restoranu u kojem je u tom trenutku sama večerala, a to je neugodno iskustvo itekako zapamtila.
Za Marianu se logično lijepe i sponzori, no i na tom polju opreza nikad dosta, jer nažalost danas postoje i razni prevaranti. Tako je Mariana jednom prilikom izgubila Instagram kad joj je hakiran, no srećom brzo joj je vraćen. Profile vodi sama.
'Uz svoje sponzore za sportsku opremu bih voljela da se dogodi i neka drugačija suradnja, a trenutno s menadžerom Antom Viljcem radim na tome. Ipak, sve bih još držala u tajnosti', kroz smijeh nam otkriva Mariana.
'Na društvenim mrežama pratim ljude koje poznajem, a uvijek bude poruka, pa i vrijeđanja ako izgubim meč, no ja se na to definitivno ne obazirem. Nemam vremena gubiti energiju na takve stvari, a trudim se odgovoriti ljudima na lijepe komentare i poruke. Oni mi daju poticaj da budem još bolja', poručuje nam Mariana nastavku koja u privatno vrijeme obožava čitati i kuhati.
Općenito o Marianinom privatnom životu se ne zna mnogo, a tako će i ostati.
'Moj krug ljudi s kojima se družim uz obitelj je vrlo malen, to me život naučio. Otvorena sam osoba, komunikativna, ali danas je došlo takvo vrijeme da se ne može imati povjerenje u svakoga i zato pokušavam privatnost držati privatnom. Mislim da je privatni život sretan život i da sreća voli tišinu', zaključuje mlada sportašica kojoj u novoj, 2023. godini želimo puno uspjeha i sreće, te da ostvari baš sve ciljeve kojih itekako ima, čak i nakon završetka profesionalne karijere.
'U tenisu se sigurno vidim idućih 4,5 godina. Smatram da još nisam ispunila svoj potencijal, a poslije mi je definitivno plan ostati u tenisu i pomoći mlađim naraštajima u napretku. Nastavit ću se i dalje baviti humanitarnim radom, samo ga možda dignuti na neki veći nivo.'
Lijepa, talentirana i društveno osviještena... Tko je rekao da ne možeš imati baš sve?