Kad prvi puta dođete u nepoznat grad, a k tome ste još jako mladi, tek na pragu svoje životne zrelosti, važno je osjećati se sigurno i imati podršku. Kako doći od zračne luke do grada, gdje su najvažnije lokacije, koji su bitni brojevi, gdje se izlazi, pije dobra kava ili dobro jede po povoljnim cijenama…, za studente koji iz stranih zemalja dolaze studirati u Dubrovnik to nije nikakav problem, jer oni imaju svoje buddyje. Buddy je, priča nam Božo Simović, predsjednik Erasmus Student Networka (ESN) Dubrovnik, osoba, najčešće neki lokalni student, koji stranim turistima pomaže pri integraciji. No on najčešće postane puno više od vodiča za prvu ruku – pravi prijatelj!

Dubrovnik (3).jpg
Robert Gašpert Božo Simović, predsjednik Erasmus+ Student Networka (ESN) Dubrovnik

Dubrovnik je najprepoznatljivija destinacija u Hrvatskoj za strane studente. Na Sveučilištu u Dubrovniku, uz 1500 domaćih, studira i 200-tinjak stranih studenata. Erasmus studenti dolaze iz svih dijelova Europe, pa i iz Uzbekistana, Kirgistana, Turske,.. dok ih je najviše iz Španjolske, Italije i Francuske. Većina njih dolazi u Dubrovnik s namjerom da ostanu jedan semestar, no toliko im se svidi grad, sami studiji Sveučilišta u Dubrovniku, kao i uvjeti življenja u novom studentskom domu, tako da mnogi nastoje produljiti svoj boravak. A kako i ne bi kad je Dubrovnik, doista, prekrasan, s puno sadržaja i brojnim pogodnostima za studente i, ne manje važno, grad u kojem je ugodno živjeti zbog njegove ljepote, topline i puno sunčanih sati.

studentski dom u Dubrovniku
Robert Gašpert Kompleks studentskog doma Sveučilišta u Dubrovniku dobitnik je nagrade struke Hrvatske udruge arhitekata za 2020, kao i državne nagrade Vladimir Nazor za arhitekturu i urbanizam
studentski dom u Dubrovniku
Robert Gašpert 

"U Dubrovniku, doista, ima života za mlade ljude tijekom cijele godine. Vratile su se studentske večeri četvrtkom, svaki tjedan imamo najmanje dva do tri studentska događanja – od kvizova, preko sportskih događaja do buvljaka. Osim što imaju mogućnosti jesti za jedan euro u menzi, studenti, uz predočenje iksice, mogu besplatno i u kino i muzeje te po povoljnijim cijenama i u dubrovačke restorane. Svaki dan objavljujemo popis restorana. Studenti vole i partyje u Revelinu, druženja u Love baru na Gružu, ispijanje kave ispred studentskog doma, koji nam je poput dnevnog boravka, mjesto gdje se organiziraju brojna studentska događanja“, nabraja Božo, napominjući kako je cilj ESN-a obogatiti društvo kroz međunarodne studente i pomoći im da maksimalno iskoriste svoje iskustvo razmjene. Područja djelovanja su kultura, psiho-fizičko zdravlje, društvena uključenost, održivost okoliša, mladi i edukacija te pomoć pri zapošljavanju. I dok su tu neki privremeno, ima i , studenata kojima Dubrovnik postane novi dom, najčešće jer se zaljube – bilo u grad, bilo da ovdje pronađu srodnu dušu.

Božo nas vodi na jedno od tih romantičnih mjesta gdje započinju brojne ljubavi, stjenovito kupalište Porporelu iza stare gradske jezgre. Lukobran na Porporeli izgradila je Austro-ugarska, a zanimljivo da je olujno jugo 1879. na Porporelu izbacilo kamen težak više od tri tone koji je upotrebljen u gradnji lukobrana. Taj kamen se i dan danas tamo nalazi, obilježen je, i atrakcija je dubrovačkim posjetiteljima. Na Porporeli se uglavnom kupa domaće stanovništvo, a tu se igraju i utakmice popularne vaterpolske Divlje lige. Navečer se na plaži pušta lagana muzika, a zanimljivo da na njoj kupača ima tijekom cijele godine, čak i zimi kada je lijepo vrijeme i ne pada kiša.

Dubrovnik (4).jpg
Rober Gašpert 

Grad obilazimo i u društvu Božine kolegice Antonele Đuraš, predsjednice Studentskog zbora Sveučilišta u Dubrovniku. Nakon završenog prijediplomskog studija nautike, Antonela je upisala i diplomski studij, kojeg upravo završava, pa je uskoro čeka odlazak na kadeturu. Ona je jedna od rijetkih žena na studiju pomorstvo Sveučilišta u Dubrovniku, no kod nje, kaže nam, nije bilo nikakvih dvojbi – čitav je život vezana uz more i brodove i jedva čeka zaputiti se na svoju prvu prekooceansku plovidbu. Pomorski odjel i njegovi smjerovi tradicionalno privlače najveći broj studenata, baš kao i studij poslovne ekonomije te studij hotelijerstva, restoraterstva i gastronomije (prvi takav u Hrvatskoj!), po kojima je Sveučilište u Dubrovniku tradicionalno poznato. Kako i ne bi kad im je zagarantiran posao i visoka primanja.
Iako mnogi Sveučilište u Dubrovniku prije svega poistovjećuju sa studijem pomorstva ili turizma, ovdje postoji čak 17 prijediplomskih i 15 diplomskih studija, uključujući i Double Degree iz polja ekonomije (studenti stječu diplomu i dubrovačkog i Sveučilišta u Palermu!), a posebno je atraktivan i poslijediplomski doktorski studij Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju. Drugim riječima, ovdje se mladi ljudi obrazuju za najatraktivnija zanimanja budućnosti. Ekologija, elektrotehnika i računarstvo, komunikologija, ekonomija i poslovna ekonomija, pomorstvo, povijest Jadrana i Mediterana, konzervacija-restauracija, sestrinstvo (za koje se traži mjesto više!)… - Dubrovnik je i ove godine spreman dočekati nove brucoše.

Dubrovnik (7).jpg
Robert Gašpert Prof. dr. sc. Nebojša Stojčić

"Na svim svojim odjelima veliku pozornost posvećujemo praktičnom iskustvu, posebice tehnologijama koje će u budućnosti imati još veći značaj. Tako Sveučilište u Dubrovniku ima Laboratorij za inteligentne autonomne sustave (LARIAT), prvi znanstveno-istraživački centar, vlastiti radijski i televizijski studio, simulator zapovjedničkog mosta i brodske strojarnice za studente nautike i brodostrojarstva; laboratorij za neuromarketing, gdje budući ekonomisti 'mjere' kako potrošači podsvjesno doživljavaju marketinške stimulanse… S puno praktične nastave, naši su studenti nakon završenog studija u potpunosti spremni za tržište rada“, kaže prof. dr. sc. Nebojša Stojčić, prorektor za poslovanje Sveučilišta u Dubrovniku, napominjući kako imaju odličnu suradnju i sa studentskim udrugama, pa tako i potpomažu brojne njihove aktivnosti.

"Pratimo što kažu studenti, osluškujemo njihove potrebe i sretni smo što, uz puno praktične nastave, svi kao najveću prednost ističu individualan pristup i poseban angažman profesora. Naša je Sveučilište mlado – ove godine slavimo 20 godina postojanja – i profesori su relativno mladi, atmosfera je odlična i svi se poznaju po imenu i prezimenu“, kaže prof. dr. sc. Stojčić.
Da je na Sveučilištu u Dubrovniku, uistinu, lijepo studirati potvrdili su nam i poznati vaterpolisti juga Marko Žuvela, student 3. godine Poslovne ekonomije, smjer IT menadžment, te Filip Kržić, student 3. godine Poslovne ekonomije, smjer Turizam, na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju Sveučilišta u Dubrovniku,. Obojica kao najveću prednost ističu susretljivost profesora i fleksibilnost, što im omogućava da uz profesionalnu sportsku karijeru ulažu i u vlastito obrazovanje.

Dubrovnik (6).jpg
Robert Gašpert Vaterpolisti juga Marko Žuvela i Filip Kržić

"Svjestan sam da neću igrati zauvijek, a i uvjeti u vaterpolu nisu kao u NBA-u ili nogometu, pa se moram osigurati za budućnost, a obrazovanje je u tom smislu najsigurnija karika“, kaže Marko, koji je prvo trenirao plivanje, a onda se s 12 godina počeo baviti vaterpolom. Već s 14 godina imao je debi za seniorsku momčad vaterpolo kluba Jug, čiji je i danas član. I Filip, vaterpolist Juga i Hrvatske vaterpolo reprezentacije,potvrđuje kako mu puno znači fleksibilnost profesora, koji im izlaze u susret i dozvoljavaju da izlaze na rokove po dogovoru. Bez takvog pristupa teško bi bilo uskladiti sportsku karijeru.

Maro-Jokovic.png
Sveučilište u Dubrovniku Maro Joković

I poznati vaterpolist Maro Joković, koji ima bogatu vaterpolo karijeru te je, između ostalog, 25 puta nastupao i za Hrvatsku vaterpolsku reprezentaciju, s kojom je osvojio zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu 2007., primjer je da vrhunska sportska karijera i obrazovanje idu 'ruku pod ruku' ako studirate na Sveučilištu u Dubrovniku. Naime, nakon srednje škole, Maro je upisao studij na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju te stekao naziv magistra ekonomije. Istu titulu na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju stekla je i košarkašica Katarina Zarač Čagalj. Ona je u seniorskom sastavu, paralelno s fakultetom, odigrala više od 200 utakmica i ostvarila povijesni uspjeh svojeg kluba, KK Dubrovnik, osvojivši dva prvenstva Hrvatske i jedan kup Ružica Meglaj-Rimac.

KATARINA ČAGALJ (1) (1).jpg
Sveučilište u Dubrovniku Katarina Zarač Čagalj

Državna matura se bliži, kao i jedna od najvažnijih životnih odluka - gdje nastaviti obrazovanje. Dubrovnik sa svojim naprednim Sveučilištem i perspektivnim studijskim programima, modernim studentskim domom u kojem vam je zagarantiran smještaj (plaća se 113 eura mjesečno, a za tu cijenu možete i besplatno vježbati u teretani!), brojnim pogodnostima i popustima za studente te samom svojom ljepotom i šarmom, zasigurno je destinacija za poželjeti.

Dubrovnik (8).jpg
Robert Gašpert Prizori u kojima dubrovački studenti svaki dan uživaju
Dubrovnik (9).jpg
Robert Gašpert 

*Sadržaj nastao u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku.