Jedan od prvih brodovlasnika u svijetu koji je počeo graditi naftne tankere, na kojima je stekao ogromno bogatstvo, je Aristotle Onassis.

Svojim bogatstvom stekao je veliku moć i ugled, a zatim se proslavio svojim razvratnim načinom života. Poznat je i po dugogodišnjoj ljubavnoj vezi s opernom pjevačicom Marijom Callas te brakom s Jacqueline Kennedy, udovicom američkog predsjednika Johna Kennedyja koji je 1963. ubijen u Dallasu.

Kako je umro Aristotle Onassis
KEYSTONE PICTURES USA / ZUMA PRESS / PROFIMEDIA 

Njegov ljubavni život bio je još uzbudljiviji od filma, a način na koji se ophodio prema svojim 'ljubavnicama' priskrbio mu je imidž bludnika. Zavodio je samo najveće ljepotice, koje su zbog njega bile spremne raskinuti vlastiti brak.

U prosincu 1946. Onassis se oženio Athenom Livanos, kćerkom velikog brodograditelja Stavrosa Livanosa, i s njom dobio dvoje djece: sina Alexandera i kćer Christinu. Razlog za ovaj brak nije bila ljubav, već Onassisov smisao za biznis. Tom vezom osigurao si je pristup krugu vrhunskih brodovlasnika, koji su njega, došljaka, prihvatili sumnjičavo. Nakon razvoda Athena se udala za udovca svoje sestre i Onassisova poslovnog suparnika, Stavrosa Niarkosa.

Zaveo je Mariju Callas, a onda se njezin život pretvorio u patnju

Kad su se prvi put sreli na balu u Veneciji 1957. godine, oboje su bili u braku. Ona s trideset godina starijim impresariom Giovannijem Battistom Meneghinijem, on s Athenom. Slovili su za najzanimljiviji, najpopularniji i najintrigantniji par 60-ih godina prošlog stoljeća. Predstavnici medija pomno su pratili njihov buran život koji je povremeno podsjećao na libreto prave opere.

Već pri prvom susretu između njih se rasplamsala vatra. S 34 godine Maria je bila na vrhuncu slave. Kritičari su pisali hvalospjeve o božici jedinstvenog glasa.

Dvije godine nakon prvog susreta pozvao ju je na krstarenje Mediteranom. Otišla je s mužem. U susret svojoj sudbini. Aristotel je odgovorio na izljev njezinih emocija. Svi na brodu Christina, uključujući i njegovu suprugu Athenu, znali su da se sprema oluja.

Maria Callas i Aristoteles Onassis su bili ljubavnici
Profimedia 

Kad je putovanje završilo, Maria je molila Meneghinja za razvod: "Želim ostati s Aristom", rekla je. Zbunjeni Meneghini javno je napao Onassisa koji ga je u svom stilu pokušao smiriti. 'Koliko tražite za Mariju? Pet ili deset milijuna?', upitao ga je. Ipak, nije pomišljao na razvod. Želio je i ljubavnicu i ženu. Kada se konačno razveo, Mariji nije predložio brak.

Kada je ostala u drugom stanju, Onassis je oštro reagirao. Već je imao dvoje djece i pitao se: 'Zašto još jedno?'. Tijekom trudnoće Maria je odbijala da je itko vidi. 30. ožujka 1960. godine rodila je dječaka koji je živio svega nekoliko sati.

Maria Callas i njezin ljubavnik Aristotle Onassis
Ever Foto / Camerapress / Profimedia 

Veza s Onassisom, emotivna bol koja je pratila ovu burnu ljubav, utjecali su i na njezinu karijeru. Maria Callas sve je više posezala za tabletama za smirenje i spavanje. Kada se, nakon svega, počelo pisati i govoriti o Onassisovoj aferi s Lee Radziwill, sestrom Jackie Kennedy, Maria si je htjela oduzeti život. Onassis ju je pronašao u njenom stanu u Parizu. Iako se s njom zapravo nikada nije razišao, nikada nije propustio priliku da je povrijedi. Često je govorio: 'Zapamti, ljubavi moja, da nisi moja žena, niti domaćica kuće. Ti si samo gost.'

Prva dama Amerike odmah je pala na njega

Svi su bili iznenađeni kada se bivša prva dama SAD-a Jackie Kennedy pet godina nakon smrti i atentata na svog supruga Johna Kennedyja udala za 23-godišne starijeg grčkog bogataša Aristotlea Onassisa. Jackie je prvi put upoznala Onassisa tijekom svog jesenskog odmora 1963., kada je pozvana da provede vrijeme na Onassisovoj jahti, Christina. Na to putovanje pozvala ju je njezina mlađa sestra Lee Radziwill, koja se i sama povezivala s Onassisom.

Godine 1964. Onassis se prvi put javno pojavio s Jackie Kennedy, a Maria Callas je umirala od ljubomore. Vjenčali su se 1968. na Jackieno inzistiranje jer nije htjela osramotiti svoju djecu. Četiri mjeseca ranije, Robert Kennedy, brat njezina pokojnog muža, ubijen je u Los Angelesu. Tada je Jackie odlučila da je bolje napustiti SAD s djecom. Brak s Onassisom imao je smisla, dao joj je novac i moć koja joj je u tom trenutku bila potrebna.

Aristotle Onassis i Jackie Kennedy se svađaju
Profimedia 

Međutim, Onassis je ubrzo zatražio razvod, koji nije mogao dobiti zbog nedostatka osnova prema grčkom zakonu. U tom razdoblju često je pokušavao viđati Mariju. Već 1969., godinu dana nakon vjenčanja s Jackie, njegovi posjeti Marijinoj kući postaju sve češći. Jednom prilikom, u javnosti, u noćnom klubu 'Maxim', Onassis je glasno uzviknuo: 'Kako je dobro ponovno osjetiti Marijine debele bokove. Kod kuće sam do kostiju.' Pred kraj njihovog braka, Jackie se preselila u New York, gdje je ostala do smrti.

Jeziva kletva pratila je Onassisovu obitelj

Uistinu velika tragedija zadesila je obitelj Onassis. Alexander Onassis, Aristotelov sin, poginuo je u avionskoj nesreći, a to je jako pogodilo njegovu majku Athenu koja je umrla ubrzo nakon njega. Onassis je stvorio dobrotvornu zakladu u čast svog sina.

Njegova kći Christina zauzimala je važnu poziciju u poslovnom carstvu i zakladi Onassis, čime je dokazala da je dostojna nasljednica. Nažalost, privatno joj nisu cvjetale ruže. Udavala se četiri puta, još brže razvodila.

Bilo kako bilo, naveliko je upravljala milijardama kada je s četvrtim odabranikom, francuskim zavodnikom Thierryem Rousselom, dobila kćer nazvanu po baki Atheni. No, sreća ju je i ovaj put iznevjerila. Thierryja su više zanimali milijuni nego njihova vlasnica, čim je ugledao prelijepu Šveđanku Gaby Landhage i novac je izgubio sjaj, a Christina je opet ostala sama.

Christina Onassis i Thierry Roussel
GEORGES BENDRIHEM / AFP / Profimedia 

Konačno, 18. studenog 1988. pronađena je mrtva, gola i napuštena od svih, u hotelu u Buenos Airesu u kojem je njezin otac jednom zaradio svoj prvi milijun dolara, pod sumnjom da se predozirala.

Smrt i trenutak kada je karma uzela danak

Nakon smrti sina Alexandera 1973., Ari je počeo sve više pobolijevati. Imao je upalu pluća. Kad je osjetio da mu se bliži kraj, pozvao je Mariju Callas.

Bliski prijatelji kažu da je Maria Callas cijelu noć ležala budna u njegovom bolesničkom krevetu. 'Volio sam te. Ne uvijek dobro, ali koliko sam mogao', rekao joj je.

Sve mu je oprostila. Ostala je primadona i u operi i u životu. Dovoljno velika da oprosti i najveću izdaju. Petnaestog svibnja 1975. umro je kralj brodova. Maria se vratila u svoj pariški stan i živjela gotovo pustinjačkim životom. Umrla je 16. rujna 1977. u 53. godini života od srčanog udara. Urna s njezinim pepelom rasuta je po Egejskom moru.