Kultni sarajevski bend Bijelo dugme u subotu je imao povratnički koncert u Splitu, a 'zaradili' su prijave jer se, dok su pjevali pjesmu 'Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo', na platnu vrtjela zastava bivše države.

Alen Islamović
Facebook 

Mnoge je to podsjetilo na reakcije javnosti i prašinu koja se podigla oko omota albuma 1974. Riječ je o albumu 'Kad bih bio bijelo dugme', a akademski slikar Dragan S. Stefanović je napravio omot albuma. Na njemu se nalazila djevojka raskopčane bluze i bujnog poprsja i ta je fotografija sablaznila Jugoslaviju. Navodno su stariji Beograđani ulazili masovno u knjižaru 'Kultura' gdje se prodavala ploča i negodovali prodavačima. 

'A kakva vam je ovo kultura u izlogu?', dobacivali bi im. Stefanović je svojedobno otkrio neke detalje u vezi omota: 

'Jednom mi je u Radio Sarajevu prišao neki mladić i pozvao me da izađem van. Tu je stajala jedna djevojka. Dečko me pitao je li je poznajem. Prepoznao sam djevojku koju sam slikao za omot. 'Ej, ciao', rekao sam. Na to joj je dečko prišao, nazvao je kurvom i opalio joj šamar. Pitao sam zašto, a on je odgovorio: 'Rekla mi je da ona ta s omota. Želio sam samo vidjeti poznajete li je. Hvala vam'. Onda su otišli', ispričao je. 

Stefanović je bio dosljedan oko atraktivnih albuma pa je veliki uspjeh postigao i s drugim albumom za Bijelo dugme, 'Šta bi dao da si na mom mjestu', na kojem je bila ženska stražnjica. Kako stoji na službenoj stranici turneje Bijelog Dugmeta 'Doživjeti stotu', 2015. je taj omot zauzeo 10. mjesto na listi 100 omota jugoslovenskog rocka. Zbog rekordne prodaje postao je prvi jugoslovenski album koji je upisan u povijest kao dijamantna ploča. 1998. godine našao se 17. na listi 100 najvećih jugoslovenskih rock i pop albuma.

Ipak, omot za 'Bitangu i princezu' je cenzuriran od strane Jugotona jer je trebao predstavljati udarac ženske noge u međunožje.