Legendarni pjevač YU-rock scene i frontmen grupe Riblja Čorba, Borislav Bora Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba, preminuo je u Ljubljani u 72. godini života nakon komplikacija povezanih s kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti, takozvanom KOPB, od koje je godinama patio.
Kako je prije nekoliko dana izjavio njegov menadžer Bane Obradović, Bora je intubiran u ljubljanskom Kliničkom bolničkom centru zbog komplikacija izazvanih kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti. Liječnici su učinili sve kako bi poboljšali njegovo zdravstveno stanje, posebice bubrega i jetre.
U jednoj od svojih nedavnih pjesama napisao je: 'Patim od raznih boleština'.
'Zaista ne volim to što starim, postajem matora lenština, ne živim, samo životarim, i patim od raznih boleština... Ovde se osećam k'o i svi stranci, dok zadnje dane odrađujem, sve ljude držim na distanci i samom sebi dosađujem', pjevao je.
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) najčešće nastaje kao posljedica dugogodišnjeg udisanja štetnih tvari u duhanskom dimu. To je kronična bolest pluća koja za posljedicu ima ograničen ili smanjen protok zraka u plućima zbog oštećenja dišnih putova, najčešće plućnih alveola. Ova bolest najčešće pogađa višedesetljetne pušače starije od 40 godina oba spola, piše Stil.
Najčešći simptomi su:
- otežano disanje
- osjećaj nedostatka zraka ili zadihanosti tijekom tjelesnog napora ili nošenja tereta
- teže i duže se oporavljamo od prehlade
- kašalj
- iskašljavanje sluzavog ili prljavog ispljuvka
- u težim slučajevima bolest je u kombinaciji s upalnom reakcijom pluća
- s progresijom bolesti tegobe postaju sve izraženije
Od ove bolesti najčešće obolijevaju pušači ili bivši pušači, ljudi koji žive u kućama s pećnim grijanjem ili oni koji su radili na mjestima gdje je bilo puno prašine i dima.
Za liječenje KOPB-a koriste se lijekovi koji otklanjaju simptome širenjem dišnih putova, smirivanjem upale i infekcije, a po potrebi i drugi lijekovi za jačanje snage srčanog mišića. Za liječenje ove bolesti koriste se dozirani aerosoli, tzv. pumpice kojima se lijek unosi inhalacijom (inhalacijom).
U uznapredovalom stadiju bolesti, kada je kisik u krvi znatno niži, pacijentima se propisuje dugotrajna terapija kisikom kod kuće. To znači korištenje kisika putem uređaja koji se zove koncentrator kisika. Pacijent je na stalnoj terapiji kisikom najmanje 16 sati dnevno, stoji na stranici Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici.