Leena Nair je poslovna žena iz Indije i globalna liderica koja je 2021. godine imenovana za izvršnu direktoricu poznate modne kuće Chanel.
Njeno imenovanje izazvalo je veliku pažnju jer je prva osoba azijskog porekla koja je preuzela ovu prestižnu poziciju u povijesti brenda. Prije toga je imala izuzetno uspješnu karijeru u multinacionalnoj kompaniji Unilever, gdje je radila preko 30 godina.
Samo u prvoj godini svog poslovanja Leena je posjetila preko 100 maloprodajnih mjesta modnog giganta, kao i proizvodne lokacije i regionalne kancelarije, i upoznala se s ključnim igračima. Pod njenim rukovodstvom tvrtka nastavlja rasti i razvijati te bilježi samo nove uspjehe i povećanje prodaje.
U Chanelu se zalaže za očuvanje luksuznog imidža brenda dok istovremeno modernizira pristup održivosti i inovacijama. Njena odluka da prijeđe iz sektora robe široke potrošnje u luksuznu modnu industriju smatra se hrabrim potezom, koji naglašava njen kapacitet da inspirira promjene na globalnom nivou.
Put do uspjeha popločan teškim trenucima
Rođena je 11. lipnja 1969. u Kolhapuru u Indiji, u hinduističkoj obitelji. Tu je završila školu i stekla diplomu inženjera elektronike i telekomunikacija. Potom je radila za nekoliko firmi u Calcutti.
Nerijetko ističe da je odrasla u sredini koja nije pružala dovoljno opcija za obrazovanje, ali je zato bilo dosta strogih normi, tabua i barijera, posebno za djevojke i njihove mogućnosti. Uspjela se ipak nastaviti usavršavati, stekla je dodatne diplome i napredovala u poslu.
Početak karijere u Unileveru
Pridružila se Unileveru 1992. godine u Indiji, kao dio odjela za ljudske resurse. Tijekom godina, brzo se uzdizala kroz redove zahvaljujući svom strateškom razmišljanju i inovativnim pristupima.
U 2016. godini postala je glavna direktorica za ljudske resurse u Unileveru, što je bila pozicija s globalnom odgovornošću za više od 150.000 zaposlenih širom svijeta. Nair je bila poznata po tome što je poticala raznolikost i inkluzivnost unutar kompanije.
Tijekom svog rada u Unileveru, Leena je provela brojne inicijative koje su promijenile način na koji globalne kompanije funkcioniraju, uključujući jačanje rodne ravnopravnosti i promoviranje fleksibilnih radnih uvjeta.
Pod njenim rukovodstvom Unilever je dobio prestižnu nagradu za najboljeg poslodavca, piše Stil.