
Tijekom drugog polufinala Eurosonga austrijska televizija ORF prekinula je emitiranje prijenosa kada je voditeljica Victoria Swarovski govorila o zajedništvu, toleranciji i humanosti te je umjesto tog segmenta prikazan reklamni blok. Ipak, sporni isječak istovremeno je bio prikazan publici u bečkoj dvorani Wiener Stadthalle, kao i gledateljima u drugim državama koje prenose natjecanje.

Prilog se bavio sve češćim kritikama da je Eurosong posljednjih godina postao 'previše woke', odnosno osviješten, i pretjerano povezan s LGBTQIA+ temama. Kroz cijeli segment organizatori su pokušali pokazati kako je takav dojam često površno interpretiran te da natjecanje prije svega promiče glazbu, različitost i zajedništvo.
U prilogu je istaknuto i kako se od velikog broja izvođača koji su tijekom posljednjih sedam desetljeća nastupili na Eurosongu tek nekolicina javno izjasnila kao dio LGBTQIA+ zajednice. Victoria Swarovski pritom je poslala poruku tolerancije i zajedništva, poručivši kako bi se oznaka 'LGBTQIA+' jednog dana možda mogla svesti samo na slovo 'H', kao 'human', odnosno čovjek. Time je željela istaknuti važnost međusobnog razumijevanja, prihvaćanja i ljudskosti bez podjela.

Rasprave o političkoj i društvenoj dimenziji Eurosonga posebno su se pojačale nakon pobjede Conchite Wurst 2014. godine, a nastavile su se i nakon pobjede švicarskog predstavnika Nema na Eurosongu 2024. Konzervativni kritičari su više puta tvrdili kako identitet queer postaje gotovo preduvjet za zapažen uspjeh na natjecanju, navodi austrijski Heute.

Ipak, pogled na ovogodišnje natjecanje otkriva znatno raznolikiju sliku. Od popa do metala, od glamuroznog do ekstravagantnog, od minimalističkih nastupa do bombastičnih showova, sve je zastupljeno, dok seksualna orijentacija izvođača uglavnom nije u središtu pažnje. Većina sudionika fokus stavlja na pjesmu, scenski nastup i osobnost, a ne na privatni život.



