U povodu 170. rođendana Nikole Tesle Petit teatar postavlja predstavu u ovom geniju ‘Velika struja malog Tesle’ čija će se premijera održati 17. svibnja u zagrebačkom kazalištu Trešnja. Dvije uloge utjelovit će mlada glumica Lena Medar koja govori što je naučila o velikanu znanosti, je li stresno raditi predstavu za djecu, ali i je li imala vremena za odmor nakon što je završila rad na seriji ‘U dobru i zlu’.

U pripremi je predstava ‘Velika struja malog Tesle’, koliko ste od prije rada na ovom projektu bili upoznati s likom i djelom ovoga genija?

Uglavnom sam znala one vrlo općenite činjenice o Tesli s kojima smo, uvjerena sam, svi upoznati. Tijekom rada otkrila sam da je zapravo bio poprilično osebujan, a vjerujem da je njegova genijalnost dijelom proizlazila upravo iz toga. Osim što je imao fotografsko pamćenje, bio je opsjednut brojevima tri, šest i devet. Užasno mi je slatko što je obožavao golubove i često ih hranio. Najsuludija činjenica na koju sam naišla je da je svake večeri radio vježbe za mozak. Naime, vjerovao je da stišćući nožne prste, 100 puta svako stopalo, stimulira svoje moždane stanice.

LDP02718.jpg
Lena Medar Foto: Petit teatar

U predstavi tumačite Gugicu Golubicu i Profesoricu. Koliko je izazovno u istoj predstavi utjeloviti dva različita lika?

Dva lika su uvijek opasnost za dvostruki fijasko, ali nadam se da taj scenarij nećemo gledati. Haha... Zabavlja me kako nakon svake probe odlučim da mi je ipak onaj drugi lik draži jer mi se taj dan nešto inspirativnije dogodilo na probi. Istina je da su i Profesorica i Gugica genijalno napisani likovi i uživam istražujući koje sve male svemire mogu s njima otvarati.

A kako je raditi predstavu za djecu u odnosu na predstave, serije za odrasle?

Moram priznati da mi je ovaj proces bio nekakva vrsta oduška. Da ne biste pogrešno shvatili, obožavam snimati i igrati predstave za odrasle, ali tijekom rada na ovoj predstavi sam se toliko igrala, zabavljala, glupirala da sam nesvjesno u sebi pronašla i probudila zaigrano dijete koje se pomalo izgubilo u svim odraslim obavezama. Toliko je oslobađajuće doći na posao i praktički biti dijete, jer kazalište jest igra. Jedna od najljepših stvari na svijetu je dolaziti i odlaziti s probi sretan. Ovo je najljepši posao na svijetu.

velika struja malog tesle.jpg
Velika struja malog Tesle Foto: Petit teatar

Kakva je suradnja s Katarinom Madirazzom i kolegama glumcima Lukom Vondrakom i Karlom Bernikom?

Divna. Jako je lijepo imati producenticu koja ulaže svu energiju u predstavu i toliko želi da sve uspije onako kako smo zamislili. Luka i Karlo su predivni partneri, vrlo talentirani i kreativni, gušt je igrati s njima. Moram spomenuti i Hanu Kunić i Zdenku Šustić, naše redateljice i autorice teksta, a uz to moje jako dobre prijateljice, genijalne i talentirane mlade žene koje s takvom lakoćom i preciznošću sudjeluju s nama u cijelom procesu. Spojili smo se u tako dobru i složnu ekipu, a nadam se da će se to vidjeti i u samoj predstavi.

Je li se tijekom rada dogodila neka anegdotica koja će vam uvijek izmamiti osmijeh na lice?

Najviše sam se smijala kad smo radili koreografiju u predstavi. Luka i Karlo su toliko slatki dok plešu, obavezno to morate doći pogledati.

Velika struja malog Tesle (1).jpg
Velika struja malog Tesle Foto: Petit teatar

Prošlog mjeseca na Novoj TV prikazano je finale ‘U dobru i zlu’, po čemu ćete pamtiti rad na seriji?

Pamtit ću je kao svoj prvi veliki projekt na kojem sam radila s tako dobrom ekipom da je to nestvarno. Snimali smo zaista dugo, ali nismo nikad imali nikakvih problema, dapače svi smo se zbližili i postali prijatelji.

Koliko je rad na takvom projektu bio prilika za učenje i brušenje glumačkih vještina?

Iznimno sam sretna i zahvalna što sam imala priliku kao mlada glumica učiti na ovako velikoj i ozbiljnoj seriji. Nevjerojatno je vrijedno moći igrati, slušati upute, pogledati što sam snimila i onda pokušati biti još uvjerljivija. Nema mnogo glumaca priliku učiti i biti u ovoj vrsti treninga snimanja serije, kada projekt traje nekoliko mjeseci. Potpuno je drugačije od bilo čega što sam ranije radila. Često za mlade nema puno prilika kao što su ove pa sam sretna i zahvalna na prilici i povjerenju koji su mi dani.

Lena Medar_RG (26).JPG
Lena Medar Foto: Robert Gašpert

Jeste li imali vremena za odmor ili ste odmah krenuli s probama u kazalištu?

Nema odmora, samo akcija.

Čime ste još okupirani osim radom na predstavi?

Osim rada na predstavi, trenutačno snimam jednu novu seriju o kojoj ne smijem još ništa otkrivati, ali kuha se nešto jako zanimljivo.

Lena Medar Foto: Petit teatar, Robert Gašpert, Nova TV