Nakon spektakularnog koncerta kojim je grupa Vatra u zagrebačkom Domu sportova proslavila 20 godina postojanja, frontmen benda Ivan Dečak sa životnom partnericom i menadžericom Ninom Celio-Cegom i bliskim prijateljima zaputio se na nezaboravno krstarenje Mediteranom. Samo za Story napisao je brodski dnevnik i podijelio trenutke za pamćenje...
Na krstarenje smo se zaputili iz Genove, a na našoj ruti našli su se Napulj, Messina na Siciliji, La Valletta na Malti, Barcelona i Marseille. Krenuli smo Antonia i Aljoša Šerić, Irena Celio-Cega i Branko Zlonoga, Stipe i Tea Mađor Božinović, Nenad Borgudan i Nastja Hemerich, Neda i Nikola Dečak, Nina i ja... Bila je to i prilika da se opustimo bez djece, a kako se gotovo cijelo društvo bavi glazbom, svima nam je pjesma bila u glavi. Zezancija i opuštanje od samog ukrcavanja na brod do boravka na golemom kruzeru i obilaska luka.
Prva stanica nakon ukrcaja, odnosno drugi dan puta, bili su Pompeji. Fascinantno mjesto uništeno erupcijom vulkana Vezuva 79. godine. Nakon što su 1600 godina bili zatrpani slojem pepela, slučajno su otkriveni. Svatko bi trebao barem jednom posjetiti to mjesto. Naše sljedeće odredište bilo je na Siciliji nedaleko od grada Messine, gdje smo pristali. Otišli smo i do Taormine, gradića sagrađenog na strmim liticama koji je u antičko doba bio grčka kolonija. Grci su 400 godina pr. kr. sagradili Teatro Antico s čijih se zidina za lijepa vremena vidi i vulkan Etna te prekrasna obala. U okolici Taormine snimana je i kultna trilogija ‘Kum’, na što podsjećaju i brojni suveniri. Probali smo i sicilijanske cannole, poznatu slasticu s različitim punjenjima, te uživali u romantičnom ugođaju uz ulične svirače, slastice od badema, limoncello i vino.
Sljedeća na redu bila je Malta, najgušće naseljena država u Europi. Nekako smo od nje najmanje očekivali, i to vjerojatno zbog premalo informacija. O, kako smo se prevarili! Prekrasna Malta i prekrasni gradovi Mdina i Valletta! Pristavši u Vallettu, prvo smo se zaputili u Mdinu, nekadašnji glavni grad Malte opasan srednjovjekovnim zidinama. Nalazi se na brdu na sredini otoka s kojeg se pruža pogled na sve strane svijeta. Grad su osnovali Feničani 700 g. pr. Kr, a zvali su ga i ‘tihi grad’ zbog velikog iseljavanja u srednjem vijeku. U sačuvanim palačama živi malo domicilnog stanovništva, a oni imaju dozvolu za stanovanje u tim palačama. U gradu je također ograničen broj vozila.
Nakon izleta u Mdinu, vratili smo se u Vallettu i krenuli otkrivati potpuno novi svijet. Zbog spoja brojnih stilova Valletta je upisana na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi još 1980. godine. Veličanstven grad posebne arhitekture nastale različitim utjecajima, čiji su rezultat prekrasne palače, ulice i pročelja s poznatim malteškim balkonima. Dan smo završili na čarobnim Gornjim Barrakka vrtovima s pogledom na luku i grad.
Uslijedio je dan plovidbe koji smo dobro iskoristili za proučavanje ponude kruzera MSC Bellissima. Brod je nov, samo je nekoliko vožnji odradio prije našeg ukrcaja, a njegova je posebnost svakako Cirque du Soleil show. Fantastična predstava svjetskih akrobatskih umjetnika u predstavi ‘Syma’ nakratko nas je odvela u svijet mašte. Bellissima nudi večernje predstave, restorane, spa, svirke uživo, nekoliko bazena, golem akvapark, baby/mini/junior/teen klubove, sportplex s osobnim trenerima, 4D kino, F1 simulator, a brojne mogućnosti jamče odlično ispunjeno vrijeme na brodu.
Barcelona je bila sljedeća luka. Grad koji smo već posjećivali i u koji se obožavamo vraćati. U Barceloni je sve lijepo: arhitektura, znamenitosti, ljudi, hrana... Energija koju taj grad posjeduje tjera te da duboko dišeš i doslovno uživaš u trenutku. Odlučili smo prošetati La Ramblom i obići nekoliko znamenitosti zbog dijela društva koje je prvi put bilo u tom gradu, ali smo nakon toga sjeli na nekoliko lokacija, prekrasnih skrivenih trgova i uživali u tapasima, vinu i pivu. Opijeni čarolijom grada, zaputili smo se do naše morske utvrde, Bellissime, i krenuli put Marseillea.
Drugi po veličini i najstariji grad u Francuskoj zadržao je svoj kozmopolitski duh. Zbog toga ga prati i imidž opasnog lučkoga grada. Mi smo se držali luke, a naš vodič Jurica ispričao nam je sve o znamenitostima koje su povijesni dio ovog lijepoga grada. U posljednje vrijeme procvjetala je i moderna arhitektura koja se savršeno uklopila uz stara pročelja. Tako se ultramoderni Mucem - Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée smjestio na platou, gotovo uz katedralu Notre Dame de la Major, a gledaju na otočić If, poznat po romanu A. Dumasa ‘Grof Monte Cristo’.
Uz brojne znamenitosti, Marseille je poznat i po proizvodnji sapuna od lavande i maslinova ulja, a tu je tradiciju očuvao do danas pa je grad prepun trgovina u kojima ih prodaju kao suvenire. Marseille je povijesno, ali i umjetničko središte Europe, spoj većine kultura koje su doplovile u tu luku.
Uslijedili su povratak u Genovu i put u Zagreb, gdje smo jedva čekali izljubiti klince koji su uživali u nesputanom druženju s bakama i djedovima. Putovanje je pomalo podsjećalo na maturalac jer smo bili u društvu voljenih prijatelja i obitelji.