Svi imamo veliku unutarnju snagu. Snaga je vjera u sebe. Postoji stav i želja za pobjedom. Morate se vidjeti kao pobjednik prije nego što zaista pobijedite. I morate biti gladni. Mo-rate željeti pobijediti - rekao je jednom Arnold Schwarzenegger, slavni glumac, sportaš, biznismen, filantrop, autor, političar i bivši guverner Kalifornije, koji je uspio ostvariti američki san iako je rođen u siromašnom austrijskom selu. Arnie, kako glasi jedan od njegovih brojnih nadimaka, 30. srpnja proslavio je 70. rođendan, a energijom, radom i životom svjedoči da još nije objesio kopačke o klin.
Najveću slavu stekao je serijalom o kiborgu Terminatoru o kojem je snimljeno pet filmova. Kako je i sam najavio, Terminator se vraća, a redatelj James Cameron ima odlične ideje za nastavak franšize. Poznat je i kao jedan od najvećih bodybuildera svih vremena, što potvrđuju i titule Junior Mr. Europe 1965., Mr. Europe 1966., Mr. International 1968., pet titula Mr. Universe, Mr. World 1970. te sedam titula Mr. Olympia. Zbog toga je njegovo ime sinonim za bodybuilding, što mu je pomoglo utjeloviti neuništive akcijske junake. U prilog tomu ide i njegova visina od 188 centimetara zbog koje je dobio nadimak Austrijski Hrast.
Arnold Schwarzenegger rodio se u Austriji 30. srpnja 1947. u Thalu u ©tajerskoj. Od malih nogu bio je veseo, znatiželjan i volio je sport. Prvi je put uteg podignuo u dobi od 13 godina, kad ga je nogometni trener odveo u teretanu. Već  godinu poslije zacrtao si je da će postati najbolji bodybuilder na svijetu, a sa 17 počeo je ozbiljnu sportsku karijeru. No u tomu nije imao potpunu obiteljsku podršku. Odrastao je u kući staroj 300 godina, obitelj Schwarzenegger dugo nije imala hladnjak u kući, a vodu je donosila iz bunara udaljenog dvjestotinjak metara.
SLAVNI SNAGATOR Afere, ljubavnice i skandali kao sastavni dio života
Story 
Glava kuće Gustav Schwarzenegger bio je strog lokalni policajac koji je više podržavao starijeg sina Meinharda nego Arnolda. Svaki je dan sinovima zadavao fizičke izazove u kojima bi Meinhard uvijek bio bolji, a mlađi sin je slušao kritike. »Tak je neko vrijeme otac tvrdio da Arnie nije njegov sin. Glumac je oca poslije opisivao nepristupačnim, dok je s majkom domaćicom Aurelijom uvijek imao odličan odnos. Ocu je toliko zamjerio zlostavljanje da mu čak nije došao na pogreb 1972., kao ni bratu koji je poginuo u prometnoj nesreći vozeći pijan. No svejedno je nakon bratove pogibije posvojio njegova sina Patricka i brinuo se o njemu. Kako je obitelj uvijek mučila besparica, otkrio je da mu je jedan od najsretnijih dana bio kad su nabavili hladnjak. Boljem životu najviše su pridonijeli njegovi sportski rezultati. Prije nego što se zaljubio u bodybuilding, buduća zvijezda bavila se trčanjem, bacanjem kugle i koplja, boksom, a pobijedila je ljubav prema dizanju utega.
- Kad sam imao deset godina, želio sam postati najbolji u nečemu pa sam počeo plivati. Osvajao sam prvenstva, ali sam osjetio da ne mogu biti najbolji. Probao sam skijati, ali sam shvatio da nemam potencijala. Igrao sam nogomet, ali mi se nije baš svidio jer nisam samo ja bio zaslužan ako bih učinio nešto spektakularno pa sam počeo izbjegavati timske sportove. Počeo sam dizati utege i to mi se svidjelo. Osvojio sam prvenstvo Austrije 1964., ali bio sam previsok za to. Odustao sam od toga i počeo se baviti bodybuildingom. Nakon dvije godine, shvatio sam da je to ono u čemu mogu biti najbolji - otkrio je godinama poslije.
SLAVNI SNAGATOR Afere, ljubavnice i skandali kao sastavni dio života
Story 
U dobi od 16 godina opremio je podrum u kući kako ne bi plaćao članarinu u teretani jer mu je bila preskupa. želio je osvojiti titulu Mr. Universe. Kao tinejdžer odlazio je u kino u Grazu i zadivljeno gledao mišićave filmske junake Johnnyja Weissmullera u ulozi Tarzana i Stevea Reevesa koji je utjelovio Herkulesa. Divio se i bodybuilding junacima toga vremena, Regu Parku, Billu Pearlu i Larryju Scottu, koji mu je bio idol od samog početka treniranja i inspiracija za sve što će ostvariti poslije.
Godine 1961. upoznao je Kurta Marnula, bivšeg Mistera Austrije, koji je bio impresioniran Arnijevim tijelom pa ga je pozvao da trenira u njegovu klubu u Grazu. Četiri godine poslije Arnie je otišao u austrijsku vojsku. Ubrzo se prijavio na juniorsko natjecanje za Mistera Europe i pobijedio. Budući da je bio u vojsci, morao je dezertirati da bi sudjelovao u natjecanju pa je završio u vojnom zatvoru. Kako je poslije rekao, uopće nije razmišljao o posljedicama jer mu je natjecanje bilo jako važno. Godine 1966. natjecao se za titulu Mr. Universe u Londonu i  osvojio drugo mjesto, ali toliko je zadivio suca Charlesa Bennetta da mu je on na kraju ponudio da ga trenira. U Londonu je Arnie počeo učiti engleski jezik, a upoznao je i svog idola iz djetinjstva - Rega Parka.
Već 1967. osvojio je prvu titulu Mr. Universe, i to s tek 20 godina pa je postao najmlađi pobjednik u povijesti tog natjecanja. Uspjeh mu je bio ulaznica u Ameriku, zemlju o kojoj je maštao od desete godine. No Amerika je morala pričekati još godinu dana jer je nakon pobjede otišao u München, gdje je u fitness centru u kojem je radio vježbao do šest sati na dan i pohađao ekonomsku školu.
- Titula Mr. Universe bila je prava prilika da postanem zvijezda i obogatim se - priznao je Arnie koji 1970. pobijedio idola Rega Parka na natjecanju u New Yorku te kao 23-godišnjak pobijedio na Olimpiji, čime je postao najmlađi pobjednik u povijesti i tog natjecanja.
Glad za uspjehom dovela ga je do još pet uzastopnih Olimpija, a 1975. najavio je da se povlači iz natjecateljskog bodybuildinga. Veliku prašinu podignuo je 1980. osvajanjem sedme titule Mr. Olympia u Australiji, što mnogi smatraju kontroverznim jer se vratio iz sportske mirovine, a za natjecanje se pripremao samo osam tjedana.
- Kao dijete idealizirao sam sportske pobjednike. Jedna je stvar idealizirati heroje, a druga zamišljati sebe na njihovu mjestu. Kad sam vidio izvanredne ljude, rekao sam si: “Ja mogu biti na tome mjestu”, istaknula je filmska zvijezda koja i danas promovira bodybuilding u stručnim časopisima. Mnogi, pak, smatraju da je koristio steroide (u ono vrijeme nisu bili zabranjeni i malo se znalo o njima) u izgradnji mišića. On, međutim, tvrdi da je steroide koristio samo tjedan dana prije velikih natjecanja kako bi mišiće napumpao krvlju da bi izgledali veći.
- Radim što hoću, ne zanima me što drugi misle. Čak i ako se ne slažu i govore da gubim vrijeme, i dalje želim biti bodybuilder. Volim taj osjećaj u mišićima, natjecanje i sve što mi to donosi. Zapravo, u životu nikad nisam morao raditi. Nisam imao posao s određenim radnim vremenom, ali sam dobro zarađivao. Putovao sam svijetom zbog natjecanja. Napravio sam posao od onog u čemu uživam, što može samo pet posto populacije. Ostalih 95 posto su frustrirani uredski radnici koji rade za nekoga drugog. Potpuno sam neovisan. Kada bih se ponovno rodio, sve bih ponovio - tvrdio je, a slikovito je objasnio i svoju filozofiju sportskog Olimpa.
- Jedini način da postanete prvak jest da prođete sva ponavljanja vježbi, mučenje i bol. Zato to zovem rutina mučenja. Mučim svoje tijelo. S druge strane, to mi pomaže da na taj bol gledam kao na užitak. Bol me čini većim, a to je ono što zapravo želim. Zbog toga je bol za mene užitak. Kad je osjetim, to je za mene raj. Ljudi misle da je to mazohistično, ali varaju se. Volim bol zbog određenog razloga - objašnjava Arnie.
U dobi od 21 godine konačno je otišao ‘preko bare’, i to sa samo 20 dolara u džepu i ne baš sjajnim znanjem engleskog jezika, ali s velikom ambicijom i mentalitetom pobjednika.
- Kada sam napokon stigao u Ameriku, bio je to baš poseban dan. Sjećam se da sam došao praznih džepova, ali pun snova, odlučnosti i želje za uspjehom - rekao je.
SLAVNI SNAGATOR Afere, ljubavnice i skandali kao sastavni dio života
Story 
Odlazak u Ameriku donio mu je i prvu ozbiljnu ljubav, Barbaru Outland, profesoricu engleskog jezika s kojom je bio u vezi pet godina. Bila mu je velika podrška, a razišli su se zato što je ona težila običnom životu koji je Arnie prezirao. želio se proslaviti kao glumac premda su prvi susreti s filmskim agentima neslavno završavali. Govorili su mu da neće uspjeti zbog smiješnog naglaska i razvijenog tijela, pogotovo jer su na cijeni bili fizički sitniji, karakterni glumci. No Arnie se nije dao smesti pa se još više posvetio učenju engleskog. Prvu ulogu dobio je u niskobudžetnom filmu ‘Herkul u New Yorku’, što može zahvaliti muljanju poznatoga kanadskog bodybuildera Joea Weidera koji je producente uvjerio da Arnie već ima glumačkog iskustva u bečkom kazalištu. Tada su ga potpisali kao Arnold Strong jer mu se ime teško izgovara.
Unatoč Barbarinoj bezrezervnoj podršci, Schwarzenegger ju je ostavio, a ona je u knjizi ‘Arnold and Me: in the Shadow of the Austrian Oak’ istaknula da su bili jako različiti. Arnie nije trošio vrijeme na tugu nego se posvetio obrazovanju pa je 1979. diplomirao međunarodni marketing i poslovni menadžment iz područja fitnessa i biznisa na Sveučilištu u Wisconsinu, a 1983. postao je američki državljanin. Godine 1977. izdao je autobiografiju i priručnik za vježbanje ‘Arnold: The Education of a Bodybuilder’. Već 1976. dogodila mu se važnija uloga u filmu ‘Stay Hungry’ za koju je dobio Zlatni globus u kategoriji Nove najbolje muške zvijezde. Uskoro je na Beverly Hillsu upoznao frizerku Sue Moray s kojom je imao vrlo otvoren odnos; samo su u Los Angelesu bili vjerni jedno drugom. No romansu je prekinuo trenutak kad je Arnie 1977. na teniskom turniru u New Yorku upoznao Mariju Shriver, nećakinju predsjednika J. F. Kennedyja, koja ga je odmah oborila s nogu.
- Osvojila me osobnošću, izgledom, čvrstim i odlučnim stavovima. Ona je moj najveći životni oslonac. Volim je, uvijek ću se brinuti o njoj. Maria je snažna žena sjajnog smisla za humor. S njom možete raspravljati o bilo čemu na zabavan i zanimljiv način. Dok sam bio bodybuilder, došao bih u iskušenje pojesti komad torte od sira, ali Maria bi mi ga uzela i podsjetila me na natjecanje. Takva je partnerica oduvijek bila - hvalio je glumac svoju odabranicu koja je bila oduševljena mišićavom zvijezdom.
Maria je isticala da se u Arnolda odmah zaljubila, u njegov smisao za humor i odlučnost da iz svakog dana izvuče najbolje. Slavni par zaručio se u kolovozu 1985., a vjenčao 26. travnja 1986. u državi Massachusetts. Bili su idilični supružnici koji su u 25 godina braka dobili četvero djece, danas 27-godišnju Katherine, 25-godišnju Christine, 23-godišnjeg Patricka i 19-godišnjeg Christophera. Međutim, Arnie baš i nije bio vjeran. Tijekom snimanja filma ‘Crvena Sonja’ 1985. spetljao se sa seks-simbolom Brigitte Nielsen. Glumica je tada bila u braku s njegovim prijateljem Sylvesterom Stalloneom, a poslije je u autobiografiji napisala kako nije imala pojma da je Arnie s Marijom.
- Sve smo željeli isprobati, nismo se suzdržavali. Nije bilo obećanja, zabrana, bila je to jedna od najboljih faza u mom životu. Arnie me je uvjerio da sam mu jedina. Nikad mi nije spomenuo da će se oženiti Marijom i da je njihova veza ozbiljna. Da sam znala, ne bih se upuštala u to - otkrila je danska glumica.
Prije nego što mu je 2011. propao brak s Marijom, Schwarzenegger je bio uspješan u svemu što bi dotaknuo.
- Dobre stvari ne događaju se slučajno. Svaki dan nosi određene rizike, posebno rizik od neuspjeha. Ali rizik me nije zaustavio. Zamislite da osoba pokuša nešto i ne uspije. Mora ponovno pokušati. Ne možete zauvijek biti neuspješni. Ako nešto probate deset puta, veće su vam šanse da ćete 11. put uspjeti nego da niste probali nikako - životna je filozofija filmske zvijezde.
Osim kultnih uloga u franšizi ‘Terminator’, koja je počela 1984., u njegovoj karijeri pamtit će se uloge u filmovima ‘Komandos’ 1985., ‘Sirovi ugovor’ 1986. ‘Predator’ 1987., ‘Crveno usijanje’ 1988., ‘Posljednji akcijski junak’ 1993., ‘Batman i Robin’ 1997., ‘Osveta’ 2002., ‘Kapitalizam - ljubavna priča’ 2009., ‘Plan za bijeg’ 2013., a komičarski talent pokazao je u filmovima ‘Policajac iz vrtića’ 1990., ‘Junior’ 1994. i ‘Luda božićna zabava’ 1996. godine.
SLAVNI SNAGATOR Afere, ljubavnice i skandali kao sastavni dio života
Story 
Godinama je bio angažiran oko Paraolimpijskih igara, kao i oko problema klimatskih promjena, a poduzetnički duh pokazao je kad je s Francom Columbuom pokrenuo tvrtku za zidarske radove European Brick, čiji su profit mudro uložili u prodaju bodybuilding i fitness opreme. Zaradu od bodybuildinga i filmova godinama je ulagao u dionice, obveznice, tvrtke i nekretnine, a neko vrijeme je s Bruceom Willisom, Sylvesterom Stalloneom i Demi Moore bio suvlasnik lanca restorana Planet Hollywood.
Nikada nije krio fasciniranost politikom i društvenom angažiranošću, a novu karijeru počeo je kao predsjednik Vijeća za fitness i sport u vladi predsjednika Georgea H. W. Busha od 1990. do 1993. godine. Postao je republikanac čim je došao u Ameriku, točnije nakon što je čuo Nixonov govor u predsjedničkoj kampanji o velikim mogućnostima koje pruža Amerika. Od 2003. do 2011. bio je guverner Kalifornije. Nagađalo se da politički uspjeh može zahvaliti ugledu obitelji svoje supruge, koja je demokratkinja, no on je tvrdio da Maria nikad nije utjecala na njegova politička uvjerenja. Tvrdio je da se on i supruga uvažavaju i razumiju u političkim razilaženjima.
- Cijeli život bježim od politike. No kad mi je rekao što planira, nisam ga htjela zaustavljati - rekla je Maria.
No nije politika presudila braku Arnolda Schwarzeneggera i Marije Shriver nego seksualni skandali. Kada se 2003. kandidirao za guvernera Kalifornije, mediji su se raspisali da ga je od 1980. do 2000. nekoliko žena optužilo za seksualno uznemiravanje. Supruga ga je tada strastveno branila. Nakon što se ispričao zbog neprimjerenog ponašanja, pobijedio je na izborima. A onda je pukla nova afera. Maria je počela sumnjati da je Arnold imao aferu s njihovom kućnom pomoćnicom Mildred Baenom jer je njezin sin Joseph, vršnjak njihova Christiana, jako nalikovao Arnoldu. I bila je u pravu. Arnie je priznao nevjeru s Baenom koja mu je 1997. rodila sina Josepha, a Maria je, da mu ne uništi političku karijeru, pričekala kraj drugoga guvernerskog mandata i podnijela zahtjev za razvod braka 2011. godine. Dok se kućna pomoćnica skrivala od javnosti u vrijeme izbijanja afere, njezin bivši suprug Rogelio Baena progovorio je u televizijskoj emisiji ‘Entertainment Tonight’. Rekao je da je tek nedavno otkrio da nije biološki otac svom sinu i da se to što mu se dogodilo može nazvati najvećom izdajom. Rekao je da je s Mildred bio deset godina u braku te da, bez obzira na sve, želi zagrliti svog sina kojem i dalje želi biti otac. Jednostavno ništa ne može promijeniti taj osjećaj. Istaknuo je i kako je Arnold bio njegov junak te i da je Maria uništena.
U vrijeme izbijanja afere, za koju je glumac rekao da mu je to bilo najgluplje što mu se dogodilo u životu, još se spominjalo nekoliko ljubavnica. Američki mediji pisali su da je Maria jako razočarana, a nagađalo se da je bivši guverner namjerno birao neprivlačne žene. Jednostavno zato što je smatrao da je zgodne i uspješne žene bilo teže zadovoljiti pa se poigravao s naivnim kućnim pomoćnicama koje su ga gledale kao božanstvo.
Dok je trajala brakorazvodna parnica, obitelj Schwarzenegger pogodila je još jedna drama. Naime, njihov 13-godišnji sin Christopher doživio je tešku nesreću na plaži u Malibuu. Dok je surfao, poklopio ga je veliki val pa je završio u bolnici s višestrukim prijelomom rebara i nagnječenim plućima. Liječnici su se borili za njegov život, a roditelje uz bolesničku postelju nevolja nije ponovno zbližila.
- Joseph je sjajan dečko i svjestan je situacije. Nije mu lako, kao ni svima nama, ali sad moramo razmišljati kako dalje - rekao je Arnie nakon razvoda. Njegova kći Katherine je tada za časopis The Talk otkrila da cijela obitelj, unatoč svemu, ima jako puno ljubavi i da su njezini roditelji učinili puno toga dobrog. Za časopis Men’s Journal glumac je otkrio da mu je važno ostvari ti dobar odnos s izvanbračnim sinom Josephom Baenom, kao i s ostalom djecom.
SLAVNI SNAGATOR Afere, ljubavnice i skandali kao sastavni dio života
Story 
- Mogu se udarati po glavi koliko želim, ali ne mogu vratiti vrijeme. Ne ide to tako. Zato mi je najvažniji odnos s djecom - ispričao je.
Nakon svih nevolja koje su ga snašle, 2012. objavio je autobiografiju ‘Total Recall’ u kojoj je opisao svoja tri životna razdoblja - bodybuilding, glumačku i političku karijeru, otkrio kako je nakon dolaska u SAD u samo pet godina postao najbolji bodybuilder na svijetu, nakon deset godina diplomirao i postao milijunaš, nakon 20 godina svjetska filmska zvijezda, a nakon 35 godina ostvario još jedan uspjeh i postao guverner Kalifornije. Nakon guvernerskog mandata vratio se velikom platnu i snimio filmove ‘Posljednja bitka’ 2013., ‘Sabotaža’ 2014. i ‘Terminator’ 2015. godine. Strastveni ljubitelj hummera, civilne inačice američkog vojnog vozila, i vatreni ekološki aktivist, duhovito je progovorio o svom bogatstvu.
- Novac te ne čini sretnim, jednako sam sretan sa 50 kao i sa 48 milijuna - ‘skroman’ je ambiciozni glumac.
Da mu još nisu splasnule političke ambicije, nagađalo se prije nekoliko godina u New York Postu i navodilo da Arnie razmatra mogućnost kandidiranja za predsjednika Amerike, no u tome ga može spriječiti američki ustav po kojem onaj tko nije rođen u SAD-u ne može biti predsjednik. Javnost je početkom godine zabavljala i njegova prepirka s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom, koji je godinama vodio televizijski show ‘Pripravnik’, a 2015. preuzeo ga je Schwarzenegger. Kad je showu pala gledanost, Trump se izrugivao Arnieju kako bi bilo dobro da se moli za njega zbog niske gledanosti, a ovaj mu je vratio da bi bilo najbolje da zamijene mjesta kako bi nacija mirno spavala. Na koncu je Arnie odustao od vođenja showa. No to ga nimalo ne brine jer već tri godine uživa u vezi s Heather Milligan, 28 godina mlađom fizikalnom terapeutkinjom, s kojom se 2014. prvi put u javnosti pojavio u austrijskom skijalištu Kitzbühelu. Tada je u domovini dočekan kao velika zvijezda.
- Najsretniji sam što se mogu usredotočiti na viziju onoga gdje želim biti u budućnosti. To mogu vidjeti dok sanjarim, kao da je ispred mene. No nisam opterećen time jer već osjećam da sam postigao cilj, samo je pitanje vremena - rekao je glumac koji si je sigurno vizualizirao još životnih ciljeva.
Autor: Antonija Nazor
Foto: Getty