Konferenciji je uz Željku Barić, ravnateljicu ustanove prisustvovala i Nikolina Grubišić, voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije kao predstavnica Policijske uprave Zagrebačke i Tanja Brozić Perić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zagreb. Konferenciju je moderirala Maja Vučić, UNICEFOV-a posebna izaslanica za roditelje i bebe. 'Od osnutka savjetovališta 2007. godine do rujna ove godine, savjete je potražilo 6895 ljudi. Dom Duga Zagreb trenutno je dom 387 žena i čak 515 djece. Korisnici su pretežno iz Zagreba, njih čak 41 posto. Većina žena koja zatraži pomoć je u braku ili izvanbračnoj zajednici, a nakon izlaska iz doma Duga 32 posto žena se odlučuje za samostalni život', rekla je Željka Barić, ravnateljica Duge te dodala je i kako 54 posto žena ostaje u lošoj vezi zbog emocionalne ovisnosti. 'U Dom Duga Grad Zagreb je uložio 33 milijuna kuna, a u pripremi je i strategija s ciljem prevencije nasilja i omogućavanja ženama život bez nasilja', rekla je Romana Galić, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom. Dodala je i kako je Zagreb jedini grad koji ženama nakon izlaska iz Duge omogućuje dobivanje gradskih  stanova jer se grad i dalje brine o njihovoj sigurnosti. Naglasila je i kako ne dolaze samo žene iz Zagreba Dugu, nego i strane državljanke koje su u braku s hrvatskih državljanima. 'Još se niti jedan muškarac nije javio za pomoć', dodala je pročelnica Galić. Nikolina Grubišić Požar, voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije, rekla je kako Duga nije ograničena samo na žrtve nego i na počinitelje, a svima se pruža psihosocijalna pomoć kako bi se nasilje u potpunosti suzbilo. 'Kada je žrtva nasilja smještena u Dugu, policija traži počinitelja jer je žrtva na sigurnom. U prvih 10 mjeseci ove godine u Zagrebu je bilo 2127 slučaja nasilja u obitelji, a 77 posto  počinitelja su muškarci. Na razini Hrvatske ove je godine prijavljeno 9568 slučajeva nasilja u obitelji, a žrtve su u većini u dobi od 30 do 50 godina', dodala je Grubišić Požar.

Iz Centra za socijalnu skrb Zagreb na desetoj obljetnici djelovanja Udruge Duga bila je i ravnateljica Centra Tatjana Brozić Perić koja je naglasila kako je njihova zadaća savjetovanje, pružanje privremenog smještaja u kriznim situacijama i vrlo često zbrinjavanje žrtava nasilja u Dom Duga. 'Prijave o nasilju najčešće stiže od strane policije, najčešće se događa u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, a žrtve su, u 75 posto slučajeva, žene. Većina Žrtava imaju SSS, podstanarke su, zaposlene ili nezaposlene. Muški zlostavljači, po statistikama, većinom su zaposleni', dodala je Brozić Perić.
Na ovom važnom događanju pojavila se i bivša manekenka Kristina Šalinović koja je jedno od lica ovogodišnje kampanje protiv nasilja Udruge Duga, zatim TV voditeljica Ana Radišić koja je također ovogodišnje lice kampanje, bila je tu i generalna direktorica AMZ-a Ivona Čulo, zatim glumica Ana Begić Tahiri, dizajnerica Aleksandra Dojčinović, i glumica Marija Borić.
Ana Radišić rekla je kako su njezini bližnji i poznanici, iako su bili u šoku vidjevši njezinu fotografiju na kojoj izgleda kao da je žrtva nasilja, a snimljena je u svrhu borbe protiv nasilja, reagirali vrlo pozitivno. 'Ovo što smo napravili i sama naša svrha, a to je doprinjeti i osvijestiti, je ispunjena. Mislim da je ova akcija iznad očekivanja', dodala je.
Dom Duga Zagreb u naredna dva mjeseca, uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (25.11), dodatno će kroz organizirane radionice, propagirati važnost prijave nasilja u obitelji, obraćajući se tako direktno žrtvama, ali i njihovim prijateljima i obiteljima u nastojanju da ih osnaže u donošenju odluke o prekidu izloženosti nasilju u obitelji. Radionice su najavljene za 24.11 i 15.12 u popodnevnim satima, na lokaciji Story Supercaffea (Preobraženska 3), s temama „Što definira zdrav partnerski odnos?“ te „Kako se zaštititi od nasilja u svojoj obitelji?“.
Story 4231
Autor: M.D. Foto: Robert Gašpert