Čileanska pustinja Atacama postala je odlagalište za fast fashion ostatke i odjeću koja se nije prodala.

Istraživanja su pokazala kako se globalna proizvodnja odjeće između 2000. i 2014. udvostručila, a posljednjih godina samo nastavlja rasti. Europljani godišnje bace 11 kilograma tekstila, a gotovo 90 posto rabljene odjeće spali se ili završi na smetlištu. Osim što se proizvodi više odjeća, ljudi je i više kupuju pa je razlog veće proizvodnje jednostavan odgovor na povećanu potražnju, koja se stvara iz velikog izbora koji potrošači svakodnevno imaju pred sobom u trgovinama. Uvijek želimo više, svakodnevno vidimo nešto novo što je bolje od onog što već posjedujemo.

moda
Shutterstock 

U najsušoj pustinji na svijetu, gotovo 40.000 tona odbačene odjeće koja je proizvod brze mode ostavlja se u ogromnim hrpama, a dolazi iz Kine ili Bangladeša, nakon što prođe kroz Europu, Aziju ili SAD. Odjeća koja nije prodana dostavlja se u čileansku luku Iquique kako bi se preprodala u zemljama Latinske Amerike. Više od polovice ne uspije se prodati ni u Latinskoj Americi te stoga završava u pustinji Atacami.

Najveći problem je u tome što odjeća nije biorazgradiva i u sebi ima brojne kemijske sastojke pa se ne može odlagati na odlagalištima mješovitog otpada. Brza moda, iako je cjenovno pristupačna, izuzetno je štetna za okoliš. Modna industrija odgovorna je za gotovo 10 posto svjetskih emisija ugljika. Štetna bojila koja se koriste kod bojanja i obrade tekstila odgovorna su za 20 posto globalnog onečišćenja voda, a u okoliš se kod proizvodnje puštaju i velike količine mikroplastike.

otpad odjeće, pustinja Atacama
Profimedia 

Budućnost mode, posebno one pristupačnih brendova zasigurno je u smanjivanju proizvodnje otpada, većem recikliranju i korištenju prirodnijih materijala, ali i većoj odgovornosti nas kao potrošača. Moda nam pomaže da izrazimo sebe i svoju osobnost u najboljem svjetlu i da se dobro osjećamo u svojoj koži, no svaki pojedinac treba biti svjestan toga koliko se pretjeranom potrošnjom i proizvodnjom zagađuje planet na kojem živimo. Problem otpada u modnoj industriji iznimno je velik, a za jedno napredno društvo u kojem danas živimo, nizak postotak recikliranja proizvoda jako je poražavajuć podatak.

Jedno od mogućih rješenja nalazi se u pojmu cirkularne mode, odnosno modne održivosti. Ona ne uključuje samo prirodne materijale ili kupnju 'second hand' odjeće, već je ideja u tome da zapravo otpad u modi ne postoji, već se svaka stvar može prenamijeniti u nešto ili za nešto drugo.

moda
Shutterstock 

Ovaj princip moguća je budućnost mode koja bi polako mogla učiniti pozitivne promjene. Doniranjem odjeće za reciklažu u trgovinama primjerice, već danas i vi možete biti dio toga.