Gigant modne industrije, Inditex, oporavio se od krize izazvane pandemijom, te čak bilježi zavidne rezultate.
Međutim, nakon oporavka od pandemije, uslijedio je ruski napad na Ukrajinu 24. veljače, a samim time ekonomija se ponovno pronašla u nezgodnom položaju.
Svjetska inflacija je dosegla rekordnu razinu, a svjedočimo i rastu cijena dobara, usluga za osobnu potrošnju te sirovina. Sigurni smo da novi val krize neće poštedjeti modnu industriju. Nalazimo se u osjetljivom razdoblju, a ograničavanje društvenog kontakta nije olakšalo svakodnevicu.
Što se tiče modne industrije, ona je posebno pogođena pandemijom koronavirusa; zaposlenici su mjesecima radili skraćeno, tvornice su stagnirale, a trgovine su morale zatvoriti svoja vrata.
Negativne posljedice krize i pandemije pogodile su i najveći modni lanac, Inditex, koji se sastoji od Zare, Zare Home, Stradivariusa, Pull&Beara i Massima Duttija.Popularna španjolska tvrtka koja predstavlja brzu modu u svijetu prikazala je svoje trenutačne brojke koje otkrivaju dobre i loše vijesti.
'Inditex se oporavio od posljedica pandemije koronavirusa i povećao prodaju za 36 posto u odnosu na prethodnu godinu, usprkos tome što su trgovine bile privremeno zatvorene zbog pandemije. Nevjerojatno, no čak je i razina prije korone, iz 2019., premašena za tri posto', govore podaci Inditexa.
Matična tvrtka Zare potpuno se oporavila i ponovno započela s radom u punom sastavu, a onda se dogodio ruski napad na Ukrajinu i poljuljao im poslovne planove u Ukrajini i Rusiji. Trgovine u Ukrajini i Rusiji su se naglo zatvorile, što znači da je u 502 Inditexove podružnice obustavljen rad.
Dva faktora utječu na povećanje cijena u trgovinama Zare, Stradivariusa i sličnih brendova, a to su: smanjeni kapaciteti opskrbe i poskupljenje sirovina. Također, inflacija u Europi iznosi više od pet posto. Inflaciju posljedično prati i rast cijena.
Inditex će prilagođavati cijene na tržištima pogođenim inflacijom cijena roba ili slabošću valute. U Španjolskoj je primjerice u veljači inflacija iznosila 7,6 posto. Cijene će posljedično biti povećane za dva posto.
Nije sigurno hoće li se isto dogoditi u Hrvatskoj, no činjenica jest da su zadnji podaci govorili o inflaciji od 6,3 posto. Takvi podaci ukazuju na najviše stopu rasta inflacije od kolovoza 2008. godine kada je ona iznosila 7,1 posto.