Možete li zamisliti svijet bez bogatog i kremastog feta sira? Teško, jel da? Riječ je o mekom siru koji dolazi iz Grčke, postoji već stoljećima, a radi se od punomasnog ovčjeg i kozjeg mlijeka koji odležava najmanje tri mjeseca a zatim se suši u slanoj sirutki i salamuri. Od 2005. godine sir feta ima zaštitu izvornosti i podrazumijeva sir od najmanje sedamdeset posto ovčjeg i trideset posto kozjeg mlijeka, proizveden isključivo u Grčkoj. Drugim riječima, svi sirevi tog tipa proizvedeni bilo gdje drugdje ne smiju se zvati fetom!
Dakle, pronaći pravi feta sir izvan Grčke gotovo je nemoguće ili jako skupo. Zato se većina nas mora zadovoljiti s imitacijom ali ni to nije loše - čak je i ta imitacija i dalje nevjerojatno ukusna. Uostalom, to koliko je ovaj sir popularan diljem svijeta dokazuje i činjenica da su zemlje poput Australije, Danske, Njemačke, pa čak i Sjedinjenih Država počele proizvoditi vlastite verzije. Valja znati i da se moderne verzije fete iz drugih zemalja često prave od kravljeg ili obranog mlijeka.
Feta je kremasto bijele boje i mrvičaste je teksture, a kako sir stari, okus mu postaje slaniji i oštriji. Fetu se radi u blokovima, u četvrtastom obliku, bez kore, a za razliku od drugih odležanih sireva (primjerice cheddar i parmezan), ima malo masnoća i kalorija, sadrži puno kalcija i prepuna je vitamina B. Međutim, ima puno natrija, pa ako ste na dijeti s malo soli, morat ćete reći ne feti.
Kako biste dobili najbolji okus fete, izvadite je malo ranije iz hladnjaka i ostavite da se zagrije na sobnu temperaturu prije upotrebe. Kada spremate fetu, držite je u tekućini u kojoj je bila zapakirana kako bi ostala svježa. Ako se feta osuši, može se ukiseliti.
Fetina mrvičasta tekstura čini je savršenim preljevom za salate, pizzu, pa čak i hamburgere. Možete je poslužiti s maslinovim uljem i baguetteom, s mesom, maslinama i krekerima. Feta je ukusna i u toplim jelima poput pečenih patlidžana ili quichea, a savršeno se slaže i s janjetinom.
U nastavku donosimo i recept za grčku pitu sa špinatom i fetom koju lako možete pripremiti kod kuće!
Sastojci:
500 g smrznutog špinata (odmrznuti)
1 srednja glavica luka sitno nasjeckana ili 3-4 mlada luka nasjeckana samo na bijele dijelove
2 žlice maslinovog ulja
3 žlice nasjeckanog peršina
2 žlice nasjeckanog kopra
1/4 šalice nasjeckane svježe mente (ili 2 žlice suhe)
1/4 žličice muškatnog oraščića
1 žličica šećera
280-340 g izmrvljene i naribane fete
3 jaja
12 jufki
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 180 Celzija. Zagrijte tavu s jednom žlicom maslinovog ulja te u njoj pirjajte luk dok ne omekša. Dodajte špinat (pazite da ste iscijedili vodu) te pirjajte s lukom nekoliko minuta. Dodajte začinsko bilje, muškatni oraščić i šećer i pirjajte još 2-3 minute. Ostavite sa strane i pustite da se ohladi. Zatim naribajte polovicu fete, a ostatak izmrvite. U manjoj posudi razmutite jaje i dodajte fetu. U špinat dodajte smjesu od jaja i dodajte drugu žlicu maslinovog ulja. Pomiješajte tako da se svi sastojci sjedine.
Sad premažite tavu s maslinovim uljem i stavite jednu jufku i također premažite maslinovim uljem. Ponovite to s još pet jufki. Ravnomjerno rasporedite smjesu od špinata. Pokrijte sa još 6 jufki i svaku premažite s maslinovim uljem.
Zarežite vrh nožem (nemojte rezati do kraja, samo kroz gornje jufke) za oko 10-12 komada. Pecite oko 40 minuta dok ne porumeni te izvadite iz pećnice i pustite da se pita ohladi. Možete je jesti toplu i hladnu.