Ako niste znali, nacionalni dan kupusa obilježava se 17. veljače, pa ćemo danas pisati o ovom popularnom povrću, glavnoj namirnici u europskoj i indijskoj kuhinji. Kupus postoji već tisućama godina i dolazi u različitim varijantama (bijeli, crveni) i okusima - ako niste znali, prokulica, brokula, cvjetača, korabica i kelj smatraju se dijelom obitelji kupusa. U kupusu se može uživati na razne načine - možete ga jesti sirovog, kuhati na pari, kuhati, peći, dinstati ili pržiti. Možete ga čak i fermentirati kako biste uživali u njemu u budućnosti.
Korištenje kupusa, prema dostupnim zapisima, datira iz 4000. godine prije Krista, a potječe iz Azije, točnije Sjeverne Kine al i sa istočnog Mediterana. Zanimljivo je da se u Rimu kupus smatrao luksuznom hranom u usporedbi s drugim povrćem kao i da Diogen, grčki filozof, nije jeo ništa osim kupusa i nije pio ništa osim vode.
Do srednjeg vijeka kupus je postao sastavni dio europske kuhinje a tijekom 17. i 18. stoljeća, kupus je bio glavna namirnica u mnogim zemljama uključujući Njemačku, Englesku, Irsku i Rusiju, gdje često konzumirao kiseli kupus. U Sjevernu Ameriku je došao 1541. s francuskim istraživačem Jacquesom Cartierom a do 18. stoljeća uglavnom su ga sadili i kolonisti i Indijanci.
Danas se svjetska proizvodnja kupusa i drugih vrsta iz iste obitelji približava 69 milijuna tona, a Kina čini 48% ukupne proizvodnje. Iako je kupus povrće koje se shvaća zdravo za gotovo, velike proizvodne brojke potvrđuju njegovu popularnost u cijelom svijetu, a njegova nutritivna vrijednost čini ga neizostavnim dijelom svake kuhinje.
Da, naravno da je kupus zdrav. On je bogat izvor mnogih nutrijenata i mineralnih tvari, od vitamina C (ima ga više od naranče!), do kalcija, fosfora i željeza, pa sve do vitamina E, K i B grupe. Još od davnina ga se koristilo za liječenje raznih oboljenja - dobro su poznati oblozi od kupusa za rane, bolove u crijevima, želucu, pa čak i kod preobilnih menstruacija ili prilikom upaljenih dojki kod dojenja. U staroj Kini se kupus prodavao kao lijek za ćelavost!
Osim toga, kupus je i niskokalorično povrće, idealno za one koji žele smršavjeti; također se sastoji od omega-3 masnih kiselina i ljekovitih sumpornih tvari koje štite od raka. Kupus pomaže i kod glavobolje, kod detoksikacije, sprječava podizanje tlaka a može i poboljšati mentalne funkcije i koncentraciju.
Što se tiče pripreme, od kupusa možemo raditi krpice, coleslaw salatu s mrkvom, možemo ga puniti, staviti u varivo, napraviti salatu, pirjati s pancetom, od njega raditi kimchi, peči ga s drugim povrćem, raditi boršč, sarme, kuhati sa suhim mesom, poslužiti uz kobasice ili pečeno meso ili ga pak kombinirati s neočekivanim namirnicama kao što su jabuke ili banane.
Ukratko, svestrani kupus donosi razne okuse, nudi brojne mogućnosti za pripremanje a i jako je zdrav. Stoga danas za večeru odaberite neko jelo od kupusa, njemu u čast!