Jeste li znati da i češnjak ima svoj dan? Da, da, 19. travnja slavi se češnjak, važan sastojak većine slanih recepata, omiljeni saveznik u kuhinji, začin koji se štuje još davnih vremena. Recimo, jeste li znali da su Egipćani štovali češnjak kao boga — pa čak i koristili kao valutu? Češnjak je navodno davao snagu grčkim sportašima i ratnicima, tjerao zle oči i štitio djevojke od zlih nimfa. Židovi, Grci i Rimljani povezivali su ga s vječnim životom, koristili su ga za liječenje raznih bolesti, najčešće za probleme s plućima, ali i za poboljšavanje okusa jela, a u narodnoj medicini poznat je kao namirnica protiv raznovrsnih bolesti, nesretne ljubavi pa i impotencije.

garlic-g8a278f542_1920.jpg
Pixabay 

Češnjak je vrlo moćan, a njegova moć leži u glavnom sastojku - alicinu, koji posjeduje jaka antibakterijska, antivirusna, antigljivična, antiparazitska i antioksidacijska svojstva. Među sastojke češnjaka ubrajaju se i vitamini A, B1, B2 i C, cijeli niz minerala, kalij, kalcij, magnezij i fosfor, elementi u tragovima bakar, kobalt i mangan… pa ne čudi što ga se smatra zdravim dodatkom jelima. U kulinarstvu je jako važan, a njegov jak, ljut okus i intenzivan miris obogaćuje mnoga jela. Može se upotrebljavati svjež ili osušen, kao pasta ili kao ekstrakt.

garlic-g4e5676931_1920.jpg
Pixabay 

Kad govorimo o korištenju češnjaka u našoj kuhinji, znamo da se koristi kao začin u pripremi suhomesnatih proizvoda, kulena, kulenove seke i kobasica češnjovki, svježe nasjeckan dodaje se u svježi kravlji sir, razna variva ili jela od gljiva. Dodaje se i pečenom mesu, čobancima i ribljim paprikašima, koristi se i kao pešt (smjesa češnjaka, pancete i peršina) za istarske maneštre i jotu, ide u žgvacet, brudet, pašticadu, u jela sa školjkama i škampima na buzaru, a sastavni je dio i umaka od maslinova ulja i peršina uz pečenu ili kuhanu ribu.

Rado se koristi u mediteranskoj kuhinji, poznat je aïoli, provansalski umak čiju osnovu čine majoneza, maslinovo ulje i češnjak, a poslužuje se uz riblja jela. Grčka skordalia priprema se od kuhanih rajčica i svježeg češnjaka, dok je tzatziki, kombinacija jogurta sa svježim krastavcima i češnjakom, izvrstan uz janjetinu s roštilja. Bez češnjaka ne mogu ni talijanski dressing za salate i pesto, kao ni orijentalni hummus. Češnjak se koristi i za pripremu toplih umaka za tjesteninu, gulaša i juha - Španjolci tako imaju bistru juhu od češnjaka, Talijani znaju češnjak baciti samo malo na zagrijano maslinovo ulje i time začiniti špinat, blitvu, tikvice, Indijci ga dodaju u curry, a Kinezi u pržena jela i umake za, primjerice, dim sum.

profimedia-0604838302.jpg
Profimedia 

U čast današnjeg dana češnjaka, donosimo i jedan recept s njim - jednostavan a ukusan namaz od češnjaka.

Sastojci:
1/2 šalice omekšanog maslaca
1 žličica češnjaka u prahu
1/4 žličice luka u prahu
1/2 žličice sušenog peršina

Priprema:
Pomiješajte sastojke dok se dobro ne sjedine. Namažite dobiveni namaz na narezani kruh te pecite na laganoj vatri dok ne porumeni.