Kad pomislimo na Italiju, na pamet nam prvo padnu tjestenina, aperitiv i, naravno, pizza. No, jeste li kad čuli za pinsu, svojevrsnu prethodnicu pizze, tradicionalno jelo talijanske kuhinje koje su radili drevni Rimljani? Pinsa Romana izgledom podsjeća na focacciu, u prošlosti se radila od miješanih žitarica i vode, s jednostavnim dodacima kao što su aromatično bilje (primjerice ružmarin), maslinovo ulje i sol.
Originalni recept potječe od ruralnog stanovništva koje je živjelo neposredno izvan rimskih zidina, a koje je radilo tu vrstu “focacce” ili “schiacciatine”, mljeći žitarice (proso, ječam i pir) i dodajući sol i začinsko bilje.

Sama riječ pinsa dolazi od latinske riječi “pinsere” što na talijanskom jeziku znači rastezati, širiti - tijesto se razvlačilo u ovalni oblik a peklo se na vrućem ugljenu.
Ono što danas možemo ispravno nazvati "moderna rimska pinsa" zapravo je reinterpretacija tog starog rimskog recepta izmišljenog tijekom Starog Rimskog Carstva, prerađenog s novim sastojcima i modernim tehnikama. 

victoria-shes-hbNOsm2eM1M-unsplash.png
Unsplash 

 Glavne karakteristike Pinsa Romane su:

- Ovalni oblik
- Krhkost (hrskav izvana i mekan iznutra)
- Probavljivost
- Jedina originalna mješavina brašna: pšenično brašno, rižino brašno, sojino brašno i sušeni matični kvasac.
- Miris (zbog procesa sazrijevanja i upotrebe matičnog kvasca)

Za današnju verziju Pinse možemo zahvaliti iskustvu i velikoj strasti za procesima pečenja kruha specijaliziranog kuhara pizze Corrada Di Marca (osnivača istoimene tvrtke), koji je stvorio novi i inovativni proizvod, svojevrsnu revoluciju u svijet pizza. Gospodin Di Marco je zahvaljujući naučio sve o drevnim tehnikama pečenja kruha svog djeda s majčine strane te je poboljšao dijetetske čimbenike, napravivši ekskluzivan i neponovljiv proizvod za čiju se izradu trebaju striktno pratiti sve faze.

profimedia-0432153610.jpg
Profimedia 

Napomenimo i da je popularnost pinse počela rasti prije 15 godina (2017.), a danas postoji više od 5000 Pinserija u cijelom svijetu i tisuće kupaca svjesni značajki i osobitosti ovog proizvoda.

U nastavku doznajte kako kod kuće napraviti tijesto za pinsu romanu jer, što se tiče nadjeva, svi dodaci za pizzu izvrsni su i za pinsu. Uostalom, glavna razlika između pinse i pizze je tijesto a ne nadjev. Dakle, možete raditi bilo što, od klasične Margherite (mozzarela + umak od rajčice + origano) do, primjerice, pinsu s gljivama i dimljenim sirom.

freunde-des-snacks-e-v-OZtoIv13qm0-unsplash.jpg
Unsplash 

Sastojci:

800 g pšeničnog brašna (grano tenero)
150 g rižinog brašna
50 g sojinog brašna
Pola vrećice suhog kvasca
Sol
Maslinovo ulje
1 l vode

profimedia-0432153475.jpg
Profimedia 

Priprema:

Prvo pomiješajte sve tri vrste brašna i dodajte im kvasac. Zatim ulijte 8 dcl vode te nastavite miješati par minuta. Dodajte sol, ulje i nakon što još malo mijesite tijesti dodajte preostalu vodu. Mijesite još pet minuta i potom ostavite tijesto da odleži u hladnjaku najmanje dan i pol.
Kad je tijesto spremno, izvadite ga iz hladnjaka i pustite ga nekoliko sati na sobnoj temperaturi dok se udvostruči. Od tijesta napravite više ovalnih komada pinse koje ćete peći u nauljenom limu na 200°C oko 10 minuta. Kad je tijesto gotovo, stavite nadjev po želji i uživajte u ovom ukusnom talijanskom tradicionalnom jelu.